Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2006

Jediný problém pre pristátie raketoplánu predstavuje počasie



Počasie začalo komplikovať pristátie amerického raketoplánu Discovery, ktoré je naplánované na piatok. Ak sa súčasná predpoveď počasia pre Floridu potvrdí, raketoplán bude nútený pristáť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Počasie začalo komplikovať pristátie amerického raketoplánu Discovery, ktoré je naplánované na piatok. Ak sa súčasná predpoveď počasia pre Floridu potvrdí, raketoplán bude nútený pristáť po prvý raz za takmer 25 rokov v Novom Mexiku. Aktuálna predpoveď na piatok od americkej Spoločnosti pre meteorologické predpovede pre vesmírne lety naznačuje iba miernu šancu pre zmiernenie hustej oblačnosti a prehánok v 55-kilometrovom okruhu od Kennedyho vesmírneho centra na Myse Cannaveral na Floride. Za takýchto podmienok by mohli pre pilotov raketoplánu nastať komplikácie, keďže by nemuseli dobre vidieť pristávaciu dráhu. Silný dážď by tiež mohol poškodiť tepelný plášť raketoplánu. Predpoveď počasia pre náhradnú pristávaciu dráhu na Edwardsovej vojenskej leteckej základni v Kalifornii tiež nevyzerá najlepšie pre pokračujúce silné vetry. Najsľubnejšie sa z tohto pohľadu javí vesmírny prístav White Sands v Novom Mexiku. NASA tu s raketoplánom pristála iba jediný raz v roku 1982, po tretej misii raketoplánu. Pri tomto pristátí však sadrovcový prach poškodil tepelný plášť raketoplánu, vďaka čomu musela nasledovať zdĺhavá oprava. NASA už zredukovala výskyt prachu v oblasti, no základňa White Sands má iba minimum zariadenia, vďaka ktorému by mohla presunúť raketoplán po prípadnom pristátí naspäť na Floridu. "Jedným z hlavných problémov pristátia vo White Sands je následný prevoz raketoplánu," uviedla pozemné riadiace centrum v dennej správe pre astronautov. "Počas predĺženého obdobia, keby raketoplán musel zotrvať na tejto základni, bol by vystavený nízkym teplotám, ktoré by zvýšili riziko presakovania pomocných rakiet, či zamrznutia hadíc s vodou a hydrazínom."

Súčasná misia predĺžila svoj pobyt na orbite o deň potom, čo pri neplánovanom štvrtom výstupe do otvoreného kozmu dvojica astronautov musela uvoľniť zaseknutý solárny panel na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Raketoplán má dosť kyslíka a vodíka na to, aby si dokázal do soboty vyrobiť zásobu elektrickej energie. "Maximálne do soboty ich môžeme držať hore," povedal šéf vesmírneho letu Tony Ceccacci z Johnsonovho vesmírneho centra v texaskom Houstone. NASA sa vo všeobecnosti snaží nepristávať s raketoplánmi počas posledného možného dňa, keďže sa s tým spája podstatne vyššie riziko problémov. "Nechceme, aby nás to zahnalo do kúta, aby som to povedal jasne," uviedol člen operačného tímu NASA Phil Engelauf. "Naším cieľom je pristáť už v piatok a nič zbytočne nepredlžovať." NASA vôbec neuvažuje o tom, že by sa raketoplán opäť spojil s ISS a zostal na orbite. Ak by ani jedno z troch možných pristávacích miest nevyhovovalo, NASA požiada o poskytnutie vhodnej dráhy pre pristátie. V zálohe zostáva niekoľko vojenských a komerčných letísk. NASA sa o konečnom mieste a čase pristátia rozhodne iba 90 minút pred samotným pristátím.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mečiar vraj rozbil koalíciu so Smerom-SD v Trenčíne
<< predchádzajúci článok
Britského historika Irvinga vyhostia z Rakúska