Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

18. októbra 2005

Jedlo ovplyvňuje pracovné výkony!



Sú ľudia, ktorí si nedokážu zorganizovať čas, a tak zavalení množstvom úloh nevstávajú od pracovného stola ani vtedy, keď pocítia hlad.



Zdieľať
Kolegov žiadajú, aby im priniesli niečo na spôsob „fast food“, teda rýchleho občerstvenia. Je pravda, že takéto jedlo ľahko zasýti. Na druhej strane sa však ťažšie trávi, ukladá sa vo forme tuku a, čo je z hľadiska výkonu najdôležitejšie, „uspáva“ mozog... Čo si teda vybrať, aby sme sa nielen rýchlo zasýtili, ale zároveň posilnili ďalšiu chuť do práce?
Čo si dať na obed? „Veľa manažérov konzumuje priveľmi ťažké jedlá, vďaka čomu sedia po obede pri svojich písacích stoloch ako ,zombies’,“ tvrdí Michael Spitzbart, nemecký odborník na výživu, ktorý v otázkach stravovania radil takým gigantom ako IBM alebo BMW.  Ideálnym obedom v zamestnaní je podľa neho zeleninový šalát s hydinovým mäsom a celozrnné pečivo. Klasický múčnik je vhodné nahradiť ovocným šalátom. Ak človek naraz skonzumuje viac ako 3 500 kJ, riskuje, že po obede nebude dlhší čas schopný podávať žiaduce výsledky.
Ako často treba jesť? Päť malých jedál počas dňa je lepších ako tri veľké porcie, to vie takmer každý. Menšia desiata a olovrant popri troch hlavných jedlách naozaj zvyšujú schopnosť koncentrácie a pozitívne ovplyvňujú stabilitu krivky výkonnosti. Okrem toho sa pri takomto stravovaní menej zaťažuje tráviaca sústava a krvný obeh a efektívnejšie sa využívajú výživné látky. Mimo hlavných jedál sa odporúča konzumovať čerstvé ovocie, mliečne produkty ako jogurt alebo tvaroh, priam zázračne na pracovný výkon pôsobia datle, orechy, ovsené vločky, slnečnicové semená alebo sója.
Sú sladkosti tabu? Čokoláda obsahuje kakao, a to zlepšuje schopnosť koncentrácie. V tomto prípade však treba poznať mieru a nepokračovať celým radom iných sladkostí, pretože ich ruka v ruke sprevádza „vlčí“ hlad, poruchy koncentrácie a zhoršené videnie. V tejto súvislosti ešte jedna poznámka: mýlia sa všetci tí, ktorí si myslia, že zdravou sladkosťou sú müsli tyčinky. Nie je to pravda, sú priveľmi sladké.
Ako je to s tekutinami? Počas dňa by mal človek vypiť najmenej 1,5 litra tekutín, najlepšia je voda, ovocná šťava alebo ovocný a bylinkový čaj. Jedna šálka kávy alebo pohár kolového nápoja zvýšia pozornosť a výkonnosť, ďalšie už nie. Po odbúraní kofeínu sa však únava hlási o slovo oveľa intenzívnejšie ako predtým. Okrem toho kofeín dehydruje, to znamená, že ku káve treba vždy vypiť pohár vody.
Vitamíny aj z lekárne? Odborníci na výživu vo všeobecnosti zdôrazňujú, že pred vitamínmi a minerálmi z lekárne by mala mať vždy prednosť prirodzená a vyvážená strava. Michael Spitzbart však na základe dlhoročných skúseností mierne oponuje, keď vraví, že kto dlho a často pracuje pri počítači alebo v stresových podmienkach, potrebuje dodatočný prísun vitamínov a iných dôležitých výživných látok aj v podobe prípravkov z lekárne.
Jana Hyžová

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Salón ďalšieho vzdelávania s premiérami
<< predchádzajúci článok
Beatles - idol storočia