Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2011

Jemenský prezident podpíše plán na ukončenie krízy


Tagy: JemenZdieľať
bez nazvu SANÁ 22. novembra (WEBNOVINY) - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih súhlasil, že v utorok podpíše plán na odovzdanie moci a ukončenie krízy, ktorá otriasa krajinou od januára a doviedla ju na okraj ekonomického kolapsu. Informovali o tom opozičné zdroje.


"Rokovania, ktoré prebiehajú posledné tri dni, viedli k dohode, na základe ktorej bude podpísaná iniciatíva GCC a mechanizmy na jej implementovanie," uviedol Muhammad Bassandavá, šéf Národnej rady revolučných síl.

Plán navrhnutý šesťčlennou Radou pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) vyzýva Sáliha na odovzdanie moci svojmu zástupcovi Abdrabúhovi Mansúrovi Hádímu, čím výmenou za imunitu pred stíhaním ukončí svoju 33-ročnú vládu.

Sálih až doteraz dohodu podpísať odmietal, a to aj napriek násilnostiam, ktoré si od začiatku povstania proti jeho režimu v januári vyžiadali už stovky mŕtvych a tisícky zranených.

Bezpečnostná rada OSN v októbri prijala rezolúciu, v ktorej Sáliha vyzýva na bezodkladný odchod z postu ako aj na zastavenie krvavého potláčania protestov proti jeho vláde.

Zástupca GCC v Rijáde uviedol, že predstaviteľ GCC Abdullatíf al-Zajání by mal odcestovať do jemenskej metropoly Saná hneď ako budú jemenskí politickí súperi pripravení dohodu podpísať. „Generálny tajomník odcestuje do Saná v najbližších dvoch dňoch, ak jemenské strany budú pripravené iniciatívu podpísať.“

Podľa zdrojov z radov opozície by dokument mali podpísať ešte v utorok v Saná. Dohodu sa podľa nemenovaného zdroja podarilo dosiahnuť v „mechanizme pre implementáciu“ plánu GCC a v súlade s dohodou „prezident Sálih podpíše v utorok v Saná iniciatívu GCC.“

Sálih, ktorý je pri moci od roku 1978, opakovane maril snahy GCC a Organizácie Spojených národov pakt podpísať. GCC odvolala 1. mája ceremóniu podpisu, pretože Sálih na poslednú chvíľu účasť zrušil. Podobne sa zachoval 22. mája.

Podľa iniciatívy GCC má v Jemene vzniknúť vláda národnej jednoty, Sálih odovzdá moc Hádímu a majú sa skončiť protesty. Sálih má predložiť rezignáciu parlamentu do 30 dní, o dva mesiace neskôr sa majú konať prezidentské voľby.

Tagy: Jemen
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jemenský prezident je pripravený odstúpiť (15. 11. 2011)nasledujúci článok >>
EK upozornila päť štátov na riziko porušenia pravidiel
<< predchádzajúci článok
V Piešťanoch sa priotrávilo päť Austrálčanov