Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. septembra 2007

John Warhola si o Andym myslel, že bude kňazom



Rodina Andyho Warhola, kráľa pop-artu, považuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach za krajšie, ako je v jeho rodisku v Pittsburghu. Touto vetou vyjadril starší brat Andyho ...



Zdieľať

MEDZILABORCE 10. septembra (WEBNOVINY) - Rodina Andyho Warhola, kráľa pop-artu, považuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach za krajšie, ako je v jeho rodisku v Pittsburghu. Touto vetou vyjadril starší brat Andyho Warhola John na dnešnej tlačovej besede v Medzilaborciach spokojnosť so smerovaním medzilaboreckého múzea a využívaním finančnej podpory, ktorá do neho prúdi z Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku (The Andy Warhol Foundation for The Visual Art in New York). Ročne je to 15- až 25-tisíc amerických dolárov, ktoré slúži výlučne na edukačné účely. Múzeum ich využíva na prácu s deťmi, mladými talentami, workshopy, medzinárodné semináre, z týchto peňazí môže tiež podporiť nadaných umelcov zo sociálne slabých rodín.

Osemdesiatdvaročný John Warhola je viceprezidentom tejto nadácie, veľkou mierou prispel k zriadeniu múzea v Medzilaborciach a je čestným prezidentom The Andy Warhol Society v Medzilaborciach. Do Medzilaboriec sa vracia približne každých päť rokov, aby sa presvedčil, ako múzeum napreduje a na čo boli použité poskytnuté peniaze. Aj táto, v poradí jeho siedma návšteva Medzilaboriec, bola výlučne pracovná. "Nebol som tu šesť rokov. Nemôžem uveriť, že sa múzeum tak zmenilo k lepšiemu, že je tu tak veľa diel. Keby žil Andy, so všetkým by určite súhlasil," uviedol John Warhola. Vo svojich spomienkach sa vrátil do detstva, kedy najmladšieho brata vnímal ako veľmi slušného chlapca, o ktorom si myslel, že raz bude kňazom. Neskôr ho považoval za smutného človeka. Keď ho navštívili v jeho newyorskom byte, Andy si sadol na schody, mlčal a počúval troch Johnových synov. Najmladší z nich Jeffrey tentokrát sprevádza svojho otca na Slovensku. Pre agentúru SITA povedal, že svojho strýka občas považoval za čudáka. Na povale mal zvláštne veci, zbierku trpaslíkov, rôzne topánky, divadelné rekvizity. Patrí z mladšej generácie potomkov rodiny Warholovcov k tým, ktorí sčasti zdedili výtvarný talent. Jeffrey ho využíva v oblasti reklamy.

Prostriedky z Nadácie Andyho Warhola nemôžu ísť na kúpu obrazov ani na platy pracovníkov múzea. Ako informoval kurátor múzea Martin Cubjak, v ich zariadení vzniklo externé centrum umeleckej výchovy, prostredníctvom ktorého robia edukačné aktivity. Z nadačných peňazí vybavili ateliér, kupujú farby, materiál na maľovanie, organizujú koncerty a venujú sa vydavateľskej činnosti. Okrem týchto peňazí dokážu na konkrétne projekty získať aj prostriedky z Európskej únie, ktoré slúžia na spolufinancovanie náročnejších aktivít.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé na svete, ktoré prezentuje tvorbu Andyho Warhola. Na Slovensko sa podarilo dostať 500 Warholových diel, z toho 160 originálov a ďalšie tvoria artefakty. Hlavnú expozičnú časť tvorí Expozícia Andyho Warhola, Expozícia o pôvode Andyho Warhola, Expozícia Paula a Jamesa Warholovcov. Múzeum v tomto roku pripravilo aj štyri zahraničné výstavy - v Írsku, Čechách a Poľsku. V najbližšom čase si budú môcť diela potomka rusínskych rodákov z neďalekej Mikovej pozrieť aj milovníci umenia v Ríme, Miláne a pravdepodobne aj v Istanbule.

v


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ukradli Warhola a Pollocka (22. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Fidlikant na streche - pre Slováka splnený sen, pre Kožku F1
<< predchádzajúci článok
Shia LaBeouf prezradil názov štvrtého Indianu Jonesa