Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

08. júla 2016

Jubilejnú Pohodu otvorili Bratislava Hot Serenaders a Milan LasicaKapela Funny Fellows hrá pre navštevníkov, ktorí čakajú pri vstupe na 20. ročník multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne 7. júla 2016.Zdieľať
Kapela Funny Fellows hrá pre navštevníkov, ktorí čakajú pri vstupe na 20. ročník multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne 7. júla 2016. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
 
Trenčín 8. júla  – Vo štvrtok podvečer (7.7.) sa začal na letisku v Trenčíne jubilejný dvadsiaty festival Pohoda 2016. Na hlavnom pódiu ho otvorili Bratislava Hot Serenaders s Milanom Lasicom. Po nich to bola americká formácia Gogol Bordello a headlinerom prvého večera bola anglická interpretka PJ Harvey.


Orchester Bratislava Hot Serenaders pod vedením Juraja Bartoša s hosťujúcim Milanom Lasicom nie je potrebné dnes nikomu bližšie predstavovať. Práve oni otvorili jubilejný ročník tohto multikultúrneho podujatia, na ktorom už s úspechom vystúpili v júli 2013. Na scéne je orchester pod vedením Juraja Bartoša od roku 1991. Toto unikátne zoskupenie sa špecializuje na hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov minulého storočia. Na svojom konte má po dnešku desať vydaných albumov, štyri z nich nahrali práve s Milanom Lasicom. Pred pódiom sa spievalo a tancovalo na hity Ja som optimista, Skôr než odídeš, Dnes mám prvé rande, Do zajtra čakaj, Jaj Zuzka, Zuzička či Tak nekonečne krásna.

"Vždy je to česť otvárať takýto festival, špeciálne tento multižánrový. Samozrejme, takýchto festivalov je veľmi málo, je ojedinelý v európskom meradle, k tomu dvadsiaty ročník, čo je úžasné. Hlavne nás teší to, že hneď tento otvárací koncert navštívilo veľa ľudí, veľa mladých tvárí. Sme veľmi radi, že aj pán Lasica si našiel čas a prišiel," povedal po vystúpení pre TASR líder orchestra Juraj Bartoš.

V priebehu koncertu uviedli do života aj nový, v poradí desiaty album Ja vodku rád pijem. Názov dostal podľa piesne, ktorú napísal Frank Zemplínsky po vojne. Táto pieseň orchester už dlho oslovovala aj vďaka veselému textu. Už o týždeň odchádza orchester na koncertné turné do Veľkej Británie, kde absolvuje dvanásť vystúpení.Milana Lasicu a Bartošovcov striedala americká formácia Gogol Bordello. Založil ju v roku 1999 ukrajinský imigrant Eugene Hütz. Postupne z nej vytvoril jednu z najfascinujúcejších koncertných skupín v USA. Ich energickú šou zažil prvýkrát tento festival už v roku 2006, na Pohodu sa teda vrátili po desiatich rokoch. Kapela, v ktorej pôsobia viacerí imigranti z východnej Európy, je typická miešaním folklórnych motívov a nástrojov (husle a harmonika) s punkovou melodikou a rytmikou, ktoré zvýrazňujú bicie a elektrické gitary. Preslávili ich najmä strhujúce vystúpenia a medzi ne patrilo aj to na Pohode. Kapela samotná nazvala svoj štýl ako gypsy punk.

Headlinerom prvého večera bola PJ Harvey. Rodáčka z anglického Bridportu, celým menom Polly Jean Harvey (* 9.10. 1969), je na scéne od roku 1988. V marci 1992 vydala debutový album Dry. Dnes 46-ročná speváčka a skladateľka má na svojom konte deväť vydaných albumov, najnovší deviaty The Hope Six Demolition Project je z apríla 2016. Ten je najúspešnejším a dostal sa až na prvé miesto rebríčka. Ponúka jedenásť nových songov, všetky z autorského pera speváčky, viaceré z nich zazneli aj z pódia, medzi nimi The Community of Hope či The Wheel. Pridala aj staršie songy, dominoval hit Down By The Water.

Festival dnes pokračuje, predstaví sa ešte celý rad známych mien, medzi nimi The Prodigy, Sigur Rós, James Blake, Róisín Murphy, DJ Shadow, Parov Stelar, Nina Kraviz, Savages, Nederlands Dans Theater či Dub Pistols. Z našich a českých interpretov potom Jana Kirschner, David Koller, Billy Barman, Saténové ruky či The Ills.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obrazom: Prvý deň Pohody 2016 priniesol hviezdy, nasledujú ďalšie (8. 7. 2016)
 Začína sa Pohoda, ponúkne viac ako 100 hudobných vystúpení (7. 7. 2016)
 Na Pohode sa predstavia aj výtvarníci na Visual Stage (4. 7. 2016)
 Festival Pohoda 2016 poteší aj milovníkov literatúry. V predaji ostáva posledných 1000 permanentiek. (28. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Novinky Pohody 2016 - najviac služieb na kilometer štvorcový (21. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Vlakom je to pohoda (16. 6. 2016)
 Red Bull Music Academy stage po prvýkrát na Pohode 2016 (7. 6. 2016)
 Deti na Pohode 2016 (1. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Róisín Murphy, DJ Shadow, Jana Kirschner, David Koller Red Bull Music Academy a ďalšie novinky (18. 5. 2016)
 Pohoda Deň_FM 18. mája aj s Lola Marsh (10. 5. 2016)nasledujúci článok >>
Letné kino Pod pyramídou premietne aj oscarové Chlapčenstvo
<< predchádzajúci článok
Gershwinovu cenu 2016 si v novembri prevezme Smokey Robinson

Jubilejnú Pohodu otvorili Bratislava Hot Serenaders a Milan Lasica - diskusné fórum čitateľov