Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

26. júna 2015

Juraj Kukura si na Art Film Feste prevzal Hercovu misiu



Jeden z najvýraznejších ...



Zdieľať
juraj kutura Na Art Film Feste si prevzal ocenenie Hercova misia aj jeden z najvýznamnejších slovenských hercov Juraj Kukura, ktorý rovnako ako doma prerazil aj v zahraničí.TRENČIANSKE TEPLICE 26. júna (WEBNOVINY) - Jeden z najvýraznejších slovenských hercov Juraj Kukura, ktorý sa dokázal s úspechom presadiť doma i v zahraničí, si v piatok na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia a vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach.


"Som veľmi rád, že som si vybral toto povolanie. Vlastne by som to povedal inak – chcem tomuto povolaniu veľmi, veľmi poďakovať, že si vybralo mňa," uviedol herec, ktorý má na konte účinkovanie vo vyše 30 celovečerných filmoch, 130 televíznych filmoch a inscenáciách a 40 televíznych seriáloch. Mnohé z nich získali prestížne ocenenia vrátane ceny BAFTA či Emmy.

Kutura proznal, že k herectvu nemal vzťah

Juraj Kukura pred divákmi v Trenčianskych Tepliciach priznal, že o kariére na striebornom plátne v mladosti vôbec nepremýšľal. "Nikdy som nechcel byť hercom, ani mi to nikdy nemohlo napadnúť, lebo som nemal vzťah k umeniu a už vôbec nie k herectvu. Mnohí o mne vedia, že som dlho ráčkoval, takže som sa nezúčastňoval na recitáciách ani divadelných krúžkoch. To '"r"' som sa potom naučil a keď som mal maturovať na stavebnej priemyslovke, prišlo mi vhod, že sa robil kasting na film Tri gaštanové kone, na ktorý pozvali môjho kamaráta. Išiel som tam s ním a mňa nakoniec vybrali," priznal herec, ktorý nakrúcal vo viac ako 50 krajinách sveta a rovnako zažiaril aj na divadelných doskách doma i v zahraničí.

Obrazom: Art Film Fest 2015

Čerstvý laureát festivalového ocenenia, ktorý má za sebou vyše štyri desaťročia hereckej kariéry, spolupracoval s najvýznamnejšími slovenskými, českými aj nemeckými tvorcami 20. storočia. Hereckú kariéru odštartoval v roku 1966, keď ho režisér Ivan Balaďa obsadil do jednej z hlavných úloh v spomínanom filmovom spracovaní románu Margity Figuli Tri gaštanové kone. Na Art Film Feste v piatok uviedol legendárny film režiséra Františka Vláčila Stíny horkého léta, ktorý v roku 1977 získal Veľkú cenu na festivale v Karlových Varoch.

"Práve on ma naučil filmovému herectvu. Keď som začal hrať, dávať zo seba rôzne emócie, vždy za mnou prišiel a povedal: ´Juraj, prosím ťa, nehraj, len sa pozeraj.´ Celé herectvo sú oči. Môžete na veľkom javisku mávať rukami, skákať, robiť kotrmelce a vykrikovať koľko chcete a nič to neprinesie. Stačí, keď stojíte uprostred sám, ticho a je vám vidieť na očiach, čo cítite. Týka sa to kamery aj javiska – oči sú alfou a omegou herectva" uviedol Kukura.

Slovenský herec sa presadil aj na nemeckej scéne

Hercova filmografia je skutočne bohatá. V roku 1970 nakrútil film s medzinárodným obsadením Eden a potom... pod taktovkou legendy francúzskeho filmu, režiséra Alaina Robbe-Grilleta. V roku 1977 získala hlavnú cenu - Striebornú nymfu na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle televízna inscenácia Miloslava Luthera Mário a kúzelník (1976) podľa poviedky Thomasa Manna, v ktorej Juraj Kukura stvárnil titulnú postavu.

O rok neskôr si Veľkú cenu z festivalu v Karlových Varoch odniesol film Františka Vláčila Stíny horkého leta, v ktorom si tiež zahral hlavnú postavu. V československej kinematografii sa zaskvel aj vo filmoch Zbehovia a pútnici Juraja Jakubiska (1968), Koncert pre pozostalých Dušana Trančíka (1976) či Božská Ema Jiřího Krejčíka (1979) a v množstve televíznych inscenácií.

Odporúčame:

Rukojemník bol na Art Film Feste na roztrhanie, krstili DVD

Herecká diva Claudia Cardinale: Rada žijem iné životy


Trikrát zvíťazil v ankete časopisu Film a divadlo o najpopulárnejšieho slovenského herca. Neprehliadol ho ani Peter Zadek, jedna z najväčších legiend nemeckého filmu a divadla, ktorý ho v roku 1983 obsadil do svojho filmu Divoké päťdesiate. Ich spolupráca pokračovala na významných nemeckých divadelných scénach.

V roku 1984, počas nakrúcania seriálu Via Mala v zahraničí ho komunistický režim vyhlásil za emigranta, odsúdil na tri a pol roka väzenia a bol mu zabavený majetok. Do vlasti sa nevrátil, bol angažovaný v mníchovskom divadle Kammerspiele a neskôr sa presadil v divadelných domoch v Bonne, Hamburgu aj v Bazileji. V Nemecku zažiaril aj vo filme a televízii, účinkoval v známych seriáloch Miesto činu, Via Mala, Hotel Raj či Helicops.

Kutura avizoval založenie kina Aréna

"Hlavný predpoklad toho, aby vznikol dobrý film, je dobrá atmosféra," uviedol herec, ktorý nedokáže z množstva vybrať jediný najobľúbenejší. "Každý film pre mňa veľa znamená. Vždy som si vyberal filmy s tým, že keď som si preberal scenár, prebral som s ním aj zodpovednosť," uviedol herec, ktorý v roku 2011 získal nomináciu na cenu za najlepší mužský herecký výkon na MTF Monte Carlo 2011 za televízny film Filipa Renča Zrozen bez porodu (2009).

Juraj Kukura je od roku 2002 riaditeľom bratislavského Divadla Aréna, kde hrá vo viacerých úspešných inscenáciách. Už v septembri v ňom plánuje založiť Kino Aréna, ktoré bude pod mottom "Najkrajšie filmy nášho života" premietať "filmy, v ktorých sa ešte snívalo".

Ako povedal, "divadlo Aréna sa nesnaží robiť dobré divadlo, snaží sa robiť divadlo. A to aj za cenu neúspechov. Umenie je pokus, aj za cenu zlyhania. Len keď sa človek o niečo pokúsi, môže dosiahnuť mimoriadne činy – to hovorím aj mladým hercom. Pokiaľ pôjdete po svojich istotách, zostanete priemerní, zostanete robiť len to, čo viete. Ale v momente, keď pôjdete do nebezpečia robiť niečo, čo neviete, len vtedy sa môžete dostať niekam, kde ste nikdy neboli a vtedy sa môžete stať veľkými."

Pri preberaní ocenenia neskrýval dojatie. "Veľmi si vážim túto cenu. Myslím si, že sa dostávam do dobrej spoločnosti. Keby sa raz na druhom svete stretli všetci herci, ktorých Art Film Fest ocenil Hercovou misiou, bol by to príjemný mejdan. Mnohých by som rád osobne spoznal," dodal čerstvý laureát ocenenia Hercova misia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku sa podarilo doteraz zdigitalizovať vyše 3,6 mil. objektov
<< predchádzajúci článok
K. GOTT: Poslúchnem lekárov a zvoľním pracovné tempo