Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2010

JURZYCA: S učebnicami to vyzerá zleŠkoly by sa nemali spoliehať, že do konca školského roka dostanú všetky nové učebnice pre tretie reformné ročníky. Minister školstva Eugen ...Zdieľať
eugen jurzyca Eugen Jurzyca

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Školy by sa nemali spoliehať, že do konca školského roka dostanú všetky nové učebnice pre tretie reformné ročníky. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) to dnes povedal po rokovaní vlády. „S reformnými učebnicami to vyzerá zle, jednoducho v minulosti to bolo nastavené tak, že reforma sa začala príliš rýchlo a učebnice sa nestihli napísať,“ konštatoval Jurzyca. Podľa neho malo predošlé vedenie na čele s ministrom Jánom Mikolajom (SNS) počkať aspoň rok alebo dva.

Situáciu komplikuje, že autori nestihli napísať učebnice ako aj „zlé zmluvy s problematickými sankciami“. Motivovať autorov, aby písali knihy rýchlejšie, je podľa ministra ťažké. „Ak sa nám nepodarí nejakým zázrakom ten systém zvrátiť, tak to bude problém ešte aj na budúci rok,“ uviedol Jurzyca.

Tretiaci a siedmaci základných škôl, ako aj tretiaci na stredných školách, ktorí od septembra nastúpili na reformu, začali školský rok bez nových učebníc, s výnimkou Slovenského jazyka pre 7. ročník a Chémie pre 7. ročník. Na niektoré knihy pre tretie reformné ročníky totiž museli opakovať konkurzy. V iných reformných ročníkoch chýbali na začiatku školského roka zo základných učebníc Literárna výchova pre 6. ročník, Dejepis pre 6. ročník ako aj pre 1. a 2. ročník gymnázia a Biológia pre 2. ročník gymnázia.

Reformné učebnice nemali školy načas ani v minulosti. Aj bývalý minister Ján Mikolaj (SNS) pripisoval meškanie neúspešným výberovým konaniam na autorov titulov. Okrem toho musel v ďalších samostatných výberových konaniach hľadať aj vydavateľstvá a distribútorov. V júli Mikolaj sľuboval, že by mali mať tretie reformné ročníky v septembri 85 percent učebníc. Jurzyca chce učiteľom uľahčiť prácu tak, že požiada vydavateľstvá, ktoré už majú spracovanú časť učebníc o ich dodanie, aby ich ministerstvo mohlo zverejniť na internete.

Základ reformy položil nový školský zákon z roku 2008. Zmeny sa zavádzajú postupne počas štyroch rokov. Reforma sa začala v prvých ročníkoch na základných a stredných školách a v piatych triedach na základných školách. Pokračovala druhými ročníkmi na ZŠ a SŠ a šiestym na ZŠ. Od tohto školského roka čaká reforma tretiakov na ZŠ a SŠ a siedmakov na ZŠ. V budúcom školskom roku prejdú reformou štvrté triedy na ZŠ a SŠ a ôsme ročníky na ZŠ.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokuratúra sa pokúsi vypočuť Roháča
<< predchádzajúci článok
Do prezidentského paláca chcel vletieť autom