Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2016

K. MARKOVÁ: Bez dobrovoľníkov by boli možnosti mimovládok obmedzené



Na archívnej snímke aktivisti mimovládnych organizácií Greenpeace, Priatelia Zeme - SPZ, Sosna a Brečtan odovzdali Národnej rade Slovenskej republiky v Bratislave 23. septembra 2009 viac ako 100.000 podpisov proti plánovanej ťažbe ...



Zdieľať
Na archívnej snímke aktivisti mimovládnych organizácií Greenpeace, Priatelia Zeme – SPZ, Sosna a Brečtan odovzdali Národnej rade Slovenskej republiky v Bratislave 23. septembra 2009 viac ako 100.000 podpisov proti plánovanej ťažbe uránu. Foto: TASR/Martin Baumann


Bratislava 10. decembra (TASR) - Bez dobrovoľníkov by boli možnosti mimovládnych organizácií a občianskej spoločnosti všeobecne veľmi obmedzené, tvrdí koordinátorka dobrovoľníkov Greenpeace Slovensko Katarína Marková. "Často pomáhajú na miestach, kde naše kapacity nestačia a spoločne tak dokážeme spraviť viac. Zdravé životné prostredie je potrebné na život každého jedného z nás, takže akokoľvek pomáhať pri ochrane prírody je dôležité poslanie," povedala pre TASR.

Organizácia v tomto roku aktívne spolupracovala s asi stovkou slovenských dobrovoľníkov. Ich aktivity sú podľa Markovej veľmi rozmanité. "K najvýraznejším činnostiam patria tradičné greenpeace- podujatia, a to protesty v rôznych formách. Tieto si však vždy vyžadujú prípravu, a preto nám dobrovoľníci pomáhajú tiež pri rôznych kreatívnejších aktivitách ako maľovanie transparentov či výroba rôznych materiálov," uviedla Marková.

Nie každý dobrovoľník sa chce zúčastňovať na protestoch a priamych konfrontáciách, preto sa veľká skupina venuje osvete v environmentálnych témach. Počas roka ich možno stretnúť v infostánkoch a v rámci programu Greenspeakers navštevujú školy. Organizácii pomáhajú aj fotografi či grafici, i ľudia, ktorí prekladajú články. "Dalo by sa teda povedať, že každý človek, ktorý sympatizuje s našou prácou a má chuť priložiť ruku k dielu, si u nás nájde svoje miesto," doplnila Marková.

Na náročnejších aktivitách sa zúčastňujú len aktivisti, ktorí prešli odborným tréningom a majú dostatočné skúsenosti z praxe. "Naše protesty majú skutočne veľmi rôznorodú formu a preto aj spektrum tréningov, ktoré s Greenpeace môžete absolvovať, je veľmi široké," skonštatovala Marková.

Greenpeace sa pri svojich akciách riadi filozofiou nenásilia, inšpiroval sa metódami Mahátmá Gándhího. "Naši aktivisti nikdy nie sú agresívni ani vulgárni k polícii, plnia jej pokyny, nebránia sa, neútočia. Rešpektujú prácu policajtov. Jednoducho sú na mieste s transparentom, prípadne protestujú iným spôsobom, závisí od toho, ako je protest zameraný, a poukazujú na problém. To je všetko. Naším cieľom nie je robiť problémy, ale poukazovať na environmentálne zločiny a riziká, v tomto duchu sa aj vždy nesú naše protesty. Ak by niektorý z našich aktivistov niekedy tento princíp, ktorý považujeme za jeden z najdôležitejších, porušil, nebol by viac naším aktivistom," zhrnula Marková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od budúceho roka sa zjednoduší odklad platenia dane
<< predchádzajúci článok
Sobotka: ČSSD chce pomôcť ľuďom s nižšími príjmami