Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

26. marca 2017

Kamery nás budú vedieť rozpoznávať podľa tváre. Čo na hovorí zákon?



Nové kamerové systémy vedia upozorniť, keď sa v dave objaví hľadaný zločinec.



Zdieľať
Kamery nás budú vedieť rozpoznávať podľa tváre. Čo na hovorí zákon?

Počítačové programy schopné rozpoznávať tváre nie sú nové, ale až dnes sa stávajú tak vyspelými, aby ich bolo možné využívať vo veľkom meradle. Niektoré z nich už dnes používa polícia na sledovanie a kontrolovanie evidenčných čísel automobilov počas jazdy, iné sú natoľko vyspelé, že vedia od seba rozpoznať aj takmer identické dvojčatá. 


“Ak dokáže matka vizuálne rozpoznať svoje dieťa od druhého, systém to dokáže tiež.” uviedol na margo rozpoznávania veľmi podobných dvojičiek jeden z predstaviteľov slovenskej firmy Innovatrics. Tá síce nepodniká veľké projekty v našom regióne, v Afrike však zrealizovala napríklad aj výber peňazí z bankomatu pomocou odtlačku prsta a v jednej neupresnenej krajine Európskej únie pripravila také kamerové systémy, ktoré vyhľadávajú osoby v zozname Interpolu.

Praktická ukážka technológie rozpoznávania tvárí vyzerá skoro idylicky. Dav ľudí možno ani netuší, že ich kdesi v nákupnom centre sleduje oko kamery a na monitore počítača sa každá jedna tvár porovnáva s tvárami v databáze. Ak sa v dave objaví človek hľadaný políciou alebo inak nežiadúca osoba, tvár sa zobrazí v červenom štvorčeku. Naopak, eventuálne významná osoba je zvýraznená zeleným štvorcom s označením VIP. 

 
Vyzerá to ako narušenie súkromia. V skutočnosti je už dnes celkom akceptovaný fakt, že sa na verejných priestranstvách nachádzajú kamery. Ak sa im pridá schopnosť rozpoznávania tvárí, neznamená to, že sa niekde budú nachádzať údaje o tom, kde sa ten či iný konkrétny človek pohyboval. Databázy dôležitých osôb totiž nie sú univerzálne a nie je ich možné využiť niekde inde, než mimo uzatvoreného systému. Program na rozpoznávanie tváre neurčuje identitu človeka a nehľadá jeho meno na internete, iba porovnáva vyše sto rôznych tvárových čŕt z databázy a ak nájde podobnosť, informuje o nej. 

Predstavitelia firmy, ktorá za novým softvérom stojí, tvrdia, že tvárová biometria je v súlade s platnými zákonmi o ochrane osobných údajov a o práve na súkromie. Keby sa aj technológia zneužila, ťarcha zodpovednosti by celkom prirodzene nepadala na jej výrobcu, ale aj na inštitúciu, ktorá ju takto zneužila.

Dnes sa technológie tvárovej biometrie využívajú aj na niektorých športových štadiónoch. Keď sa dovnútra snaží v dave dostať človek, ktorému v minulosti súd zakázal navštevovať podobné podujatia, kamerový systém si ho všimne a upozorní na svoje zistenie ochranku. 

Technologické inovácie vždy boli a nepochybne budú terčom kritiky. A oprávnenej, pretože s rastúcimi možnosťami prichádza aj potreba väčšej transparentnosti, zodpovednosti a tiež dôslednejšej nezávislej kontroly dodržiavania zákonov a morálnych princípov. 

Nastupujúce technológie tvárovej biometrie budeme mať čoskoro vo svojich mobilných telefónoch a tabletoch a začneme ich používať rovnako, ako sme kedysi začali dôverovať heslám a neskôr odtlačkom prstov. Aj tie sa spočiatku stretávali s veľkými kritikami a dokonca odporom laickej i odbornej verejnosti, dnes je autentifikácie s ich pomocou jednoduchá, vysoko spoľahlivá a dokonca bežná. 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Milan Kňažko získal divadelnú Cenu Thálie
<< predchádzajúci článok
Zubný kaz trápi už deti. Zanedbávanie chrupu je riskom i v tehotenstve