Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2010

Každú deviatu domácnosť žiadali o úplatok


Tagy: úplatok

Každú deviatu slovenskú domácnosť (teda 11 percent) tento rok žiadali o úplatok. Vyplýva to z výsledkov barometra korupcie, ktorý po prvý raz mapoval aj na Slovensku osobnú skúsenosť ...



Zdieľať
peniaze mena Foto: SITA/APBRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Každú deviatu slovenskú domácnosť (teda 11 percent) tento rok žiadali o úplatok. Vyplýva to z výsledkov barometra korupcie, ktorý po prvý raz mapoval aj na Slovensku osobnú skúsenosť občanov s úplatkami a rozsah korupcie. Podobný prieskum sa robil v 87 krajinách.


Prieskum pre Transparency International Slovensko robila v novembri agentúra MVK na vzorke 1 120 respondentov. V prieskume skúmajú tzv. malú korupciu, teda nie tendre, legislatívu. „Je to pohľad zdola,“ konštatoval Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko, ktorý prezentoval výsledky prieskumu na dnešnej konferencii v Bratislave. Ako konštatoval, hneď prvé zistenie prieskumu je nelichotivé pre Slovensko a pri ďalších otázkach bolo takých nelichotivých zistení viac.

Úplatok ako bežná transakcia
Žiadosti o úplatok domácnosti väčšinou, konkrétne v 72 percentách, ani len nenahlasujú. Hlavnými dôvodmi sú, že podľa nich to nemá význam (31 percent), boja sa odplaty (26 percent), je to časovo náročné alebo nevedia, ako sa to nahlasuje. Slováci svoje inštitúcie považujú za menej skorumpované ako ľudia zo susedných krajín. Výnimkou je len súdnictvo – tam sa podľa 45 percent slovenských respondentov vyskytuje korupcia, v krajinách V4 si to myslí menej ľudí – 40 percent. V okolitom zahraničí považujú za najviac korupčnú oblasť politické strany, čo u nás neplatí (na Slovensku to bolo 36 percent respondentov).

Podľa Šípoša je veľmi negatívny jav, že veľa ľudí považuje žiadosť o úplatok za bežnú obchodnú transakciu. Prieskum priniesol poznatok, že štvrtina domácností za posledných 12 mesiacov dala úplatok v zdravotníckom zariadení, na pozemkových úradoch tak urobilo 16 percent domácností a rovnako 16 percent dalo úplatok na úradoch, ktoré vydávajú potvrdenia a povolenia.

Asi tretina respondentov povedala, že úplatky, ktoré dávali, boli do 20 eur, ďalšia tretina hovorí, že to bolo od 20 do 70 eur, sedem percent však uviedlo, že dali viac ako 330 eur. Podľa autorov prieskumu je riešením pre Slovensko posilnenie verejnej kontroly v súdnictve a zdravotníctve, a to zverejňovaním hodnotenia kvality, rozsudkov súdov a pochybení v zdravotníctve ako aj konfliktov záujmov. Okrem toho treba podporiť nahlasovanie nekalých praktík, napríklad finančnou motiváciou. Pri zákonoch by bola riešením protikorupčná doložka.

Tagy: úplatok
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČÍNA: Väčšina nepodporuje udelenie nobelovky disidentovi
<< predchádzajúci článok
Fínske štátne aerolínie zrušili ďalších 200 letov