Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2011

KDH je proti zníženiu kvóra pre jazyk menšín, čo chce MostPrvýkrát v tomto roku sa v utorok zíde Koaličná rada, ktorá by mala rokovať o jedenástich navrhnutých bodoch. Koalícia sa po sviatkoch vráti k rokovaniu o návrhu zákona o používaní ...Zdieľať
kdh Foto: SITA/APBRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Prvýkrát v tomto roku sa v utorok zíde Koaličná rada, ktorá by mala rokovať o jedenástich navrhnutých bodoch. Koalícia sa po sviatkoch vráti k rokovaniu o návrhu zákona o používaní jazyka národnostných menšín, ktorý pripravila strana Most-Híd. Partneri na rokovaní 13. decembra požiadali Bélu Bugára o čas na zoznámenie sa s predloženým návrhom. Most-Híd navrhuje znížiť v zákone kvórum na používanie jazykov národnostných menšín vo verejnom styku z 20 na 10 percent. Návrhom sa rozšíri pôsobnosť zákona na oblasti, kde žijú menšie menšinové komunity. S tým však nesúhlasí KDH. "Nevidíme dôvod na zníženie kvóra," povedal pre agentúru SITA poslanec NR SR za KDH Pavol Abrhan. Podľa neho zo zníženia kvóra vyplývajú aj ďalšie úpravy, ako napríklad používanie kartografických názvov. KDH bude svoje výhrady tlmočiť na Koaličnej rade.


Koaličná rada sa bude zaoberať aj návrhom na zúženie priestupkovej imunity. Koalícia sa bude snažiť zredukovať priestupkovú imunitu poslancov na minimum. Zákonodarcovia by sa tak rovnako ako ostatní ľudia nevyhli napríklad plateniu pokút za dopravné priestupky. Vládna štvorka SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd pristupuje k zužovaniu priestupkovej imunity poslancov preto, lebo koncom októbra parlament zamietol ústavný návrh kabinetu Ivety Radičovej na zúženie poslaneckej imunity aj v trestnoprávnej oblasti. Normu vtedy odmietol opozičný Smer-SD i časť poslancov za SNS. Koalícia pôvodne chcela vyriešiť zúženie priestupkovej imunity pozmeňujúcim návrhom, nakoniec sa aj pre snahu o štandardný legislatívny proces rozhodla vypracovať novú právnu normu. Na obmedzenie priestupkovej imunity vládna štvorka nepotrebuje ústavnú väčšinu 90 hlasov, odmietavý postoj Smeru-SD k zúženiu poslaneckej imunity teda nebude prekážkou prijatia návrhu, koalícia bude v tomto prípade disponovať dostatkom vlastných hlasov.

Koalícia sa bude snažiť podľa premiérky Ivety Radičovej ešte tento polrok pripraviť volebný kódex, ktorý by upravil rovnakým spôsobom viaceré voľby. Radičová dnes upozornila, že každé voľby sú upravené iným zákonom a pri rôznych voľbách platia iné podmienky. Ide napríklad o volebné moratórium, či predvolebnú kampaň.

Predmetom rokovania bude aj zmena odvodov. Radičová dnes uviedla, že pod jej vedením pracovala dva mesiace pracovná komisia, ktorá pripravila viaceré návrhy zmeny platenia odvodov. Návrh mieni premiérka predložiť na verejnú diskusiu. Koalícia bude v utorok rokovať aj o zmenách v rokovacom poriadku, Rade pre e-government, vytvorení postu splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku, o voľbe generálneho prokurátora, zákone o strelných zbraniach a zákone o štátnej službe.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Strabag opraví zosunutú vozovku v okrese Veľký Krtíš
<< predchádzajúci článok
VOYAGE vydal prvý špeciál o Izraeli na Slovensku!

KDH je proti zníženiu kvóra pre jazyk menšín, čo chce Most - diskusné fórum čitateľov

ak im to nevyhovuje10.1. 18:11:06