Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2017

KDH: Obmedzenie predaja cez sviatky zablokuje možnosť zatvoriť obchodyNa snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina.Zdieľať
Na snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina. Foto: TASR/Oliver Ondráš


Bratislava 10. januára (TASR) - Návrh na zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, teda 15,5 dní v roku, považuje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) za polovičné riešenie. Na jednej strane je to podľa predsedu hnutia Alojza Hlinu dobrá správa, že predavačkám pribudne pár dní voľna. Na druhej strane je to však podľa neho zlá správa, lebo týmto krokom "nadobro agenda voľnej nedele ako dňa odpočinku na Slovensku končí"."Slovensko ako ekonomika si nemôže dovoliť mať 15 dní voľna a potom ešte 53 dní voľna," opísal Hlina na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Návrh na zatvorenie obchodov počas sviatkov tak podľa neho zablokuje snahu o zatvorenie obchodov počas nedieľ. "Ľudia chceli mať voľnú nedeľu, a to je podľa mňa dôležitejšie ako byť doma na 1. mája," dodal Hlina.

Zároveň bude podľa člena predsedníctva KDH Andreja Klapicu ťažké urobiť krok späť, aby sa štátne sviatky opäť stali dňami, kedy nie je povinné mať zatvorené obchody, aby sa následne mohli zatvoriť obchody počas nedieľ.

"Z tohto dôvodu považujeme tento návrh za také polovičné riešenie tejto problematiky a stále považujeme za potrebné a dôležité, aby na Slovensku boli obchody a jednotlivé prevádzky zatvorené v nedeľu," uviedol Klapica.

Návrh na zatvorenie obchodov počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dní do roka, odsúhlasili v pondelok 9. januára na rokovaní tripartity predstavitelia vlády, odborov a zamestnávateľov. So zámerom prišli koaliční poslanci Ján Podmanický a Marián Kéry (obaja Smer-SD).

Zmeny by sa nemali dotknúť živnostníkov, čerpacích staníc či hotelov. Novela by mala byť predložená na februárovú schôdzu parlamentu a jej platnosť sa navrhuje od 1. mája tohto roka. Ak sviatok pripadne na nedeľu, tak sa bude aj na tento deň vzťahovať obmedzenie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko plánuje tento rok desať skúšok balistických rakiet
<< predchádzajúci článok
Štrajk v PPS Group Detva pokračuje, odborári a vedenie opäť rokujú

KDH: Obmedzenie predaja cez sviatky zablokuje možnosť zatvoriť obchody - diskusné fórum čitateľov