Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2012

KĽDR v ústave zakotvila právo na jadrové zbraneSeverná Kórea sa vo svojej novej ústave označila za atómovú mocnosť. Informovala o tom v stredu oficiálna webová stránka krajiny. Tento fakt podľa analytikov nanovo ...Zdieľať
raketovy test skoncil fiaskom Ilustračné foto SITA/AP SOUL 31. mája (WEBNOVINY) - Severná Kórea sa vo svojej novej ústave označila za atómovú mocnosť. Informovala o tom v stredu oficiálna webová stránka krajiny.


Tento fakt podľa analytikov nanovo skomplikuje úsilie medzinárodného spoločenstva presvedčiť Pchjongjang, aby sa vzdal jadrových zbraní.

Bývalý líder Kim Čong-il "spravil z našej vlasti štát vybavený jadrovým arzenálom a neporaziteľnú vojenskú mocnosť, čím položil základy silnej a prosperujúcej krajiny", uvádza text. Bývalá ústava, naposledy revidovaná 9. apríla 2010, pritom zmienku o vlastníctve jadrových zbraní neobsahovala.

Po smrti Kima Čong-ila v decembri 2011 KĽDR zmenila ústavu, aby tak oslávila zásluhy dlhoročného lídra, ktorého nahradil jeho syn Kim Čong-un.

Severná Kórea vyvíja jadrové zbrane už celé desaťročia. Podľa oficiálneho stanoviska ich potrebuje na obranu pred americkou atómovou hrozbou, v princípe je však údajne ochotná sa svojho jadrového arzenálu vzdať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sarkozy chcel zabiť sýrskeho prezidenta, Obama nesúhlasil
<< predchádzajúci článok
Banky a firmy zaplatia štátu viac, vláda schválila odvod

KĽDR v ústave zakotvila právo na jadrové zbrane - diskusné fórum čitateľov