26. augusta 2007

Klocovej životný beh, finále jej však tesne ušlo

Slovenská reprezentantka Lucia Klocová obsadila v I. semifinále behu na 800 m žien na majstrovstvách sveta v atletike v Osake 3. miesto v osobnom rekorde 1:58,62 min, no napriek tomu jej to na postup do ...

OSAKA 26. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská reprezentantka Lucia Klocová obsadila v I. semifinále behu na 800 m žien na majstrovstvách sveta v atletike v Osake 3. miesto v osobnom rekorde 1:58,62 min, no napriek tomu jej to na postup do finále nestačilo. Skončila celkovo deviata, keď ju o účasť medzi osmičkou najlepších obrala Slovinka Brigita Langerholcová, ktorá postúpila ako posledná s časom (1:58,41). Dvadsaťtriročnej Martinčanke chýbalo v konečnom účtovaní 21 stotín. Z každého z troch semifinále sa do finále kvalifikovali priamo prvé dve osemstovkárky a ďalšie dve s najlepšími časmi. Výkon slovenskej osemstovkárky bol, žiaľ, až tretí najlepší. Lucia Klocová si doterajšie maximum zo sobotňajšieho rozbehu zlepšila o 1,10 sekundy a piaty raz v sezóne pokorila dvojminútovú hranicu. Za slovenským rekordom Gabriely Sedlákovej z 21. augusta 1987 zaostala Martinčanka iba o 25 stotín.

"S trénerom sme sa pripravili na rýchly beh, ale po včerajšku som nečakala až také výrazné zlepšenie. Nezdalo sa mi, že sa beží tak rýchlo, a že o sekundu a desať stotín budem rýchlejšie ako pred 24 hodinami. Cítila som sa lepšie ako včera, keď som mala v nohách ťažobu a moja psychika poriadne pracovala. Vedela som, že sa odo mňa očakáva postup do semifinále a podvedomie, že musím, mi trochu zväzovalo nohy. Dnes som nemala čo stratiť. Snažila som sa o postup, bohužiaľ, deviate miesto je čosi podobné, ako keby som skončila vo finále štvrtá. Je veľmi nevďačné. Nemám čo ľutovať, dva osobáky v priebehu 48 hodín, zlepšenie o takmer 1,3 sekundy - to je strašne veľký skok," komentovala Lucia Klocová.
V druhom semifinálovom behu Klocovej dočasnú postupovú pozíciu s časom nik neohrozil. Vyhrala Ruska Svetlana Kľuková za 1:58,97 min. Udrelo však v treťom: Keňanka Janeth Jepkosgeiová, ktorá Slovenku v roku 2002 na juniorských MS v jamajskom Kingstone obrala o zlato, nasadila pekelné tempo (400 m za 56,54) a napokon z toho bol svetový výkon roka 1:56,17 min. K výborným časom však potiahla aj ďalšie bežkyne, takže s časmi sa do finále postupovalo napokon práve z tohto behu. Pred Klocovú sa dostali trojnásobná svetová šampiónka Maria Mutolová (1:56,98) a Langerholcová (1:58,41).
"Druhý rozbeh som sledovala na obrazovke, počas tretieho som si však musela ísť po veci a videla som už iba výsledky. Na moje nešťastie, bežalo sa veľmi rýchlo... Teraz je ťažko povedať, či by som postúpila, ak by som štartovala v treťom semifinále," uvažovala niekdajšia juniorská majsterka Európy. "Vo svojom behu som podala maximum a vedela som, že už viac zrýchliť nemôžem. Čakala som však, že to bude stačiť na finále. Bohužiaľ, nestačilo, a tak si nesiem domov aspoň superosobák a deviate miesto, čo je moje najlepšie umiestnenie na MS, keďže som bola jedenásta v Paríži 2003 a štrnásta v Helsinkách 2005." Práve parížske umiestnenie bolo doteraz najlepším slovenským ženským výsledkom na MS v ére samostatnosti, Klocová ho v Osake posunula o dve miesta.