24hod.sk    Šport    NHL

05. decembra 2005

Kojot Nagy roztrhal Carolinu

V štyroch piatkových zápasoch sa predstavili piati slovenskí hokejisti. Bodovo sa presadilo kvarteto hráčov spod Tatier na ľade Ottawy.

K výhre Senators nad Los Angeles 5:1 prispeli domáci obrancovia Andrej Meszároš a Zdeno Chára zhodne jednou asistenciou, jediný gól hostí strelil v presilovke Pavol Demitra po prihrávke krajana Ľubomíra Višňovského. Až samostatný nájazd Brada Richardsa v druhej sérii rozstrelu rozhodol o výhre domácej Tampy nad Chicagom (3:2pp). V drese obhajcu trofeje  Martin Cibák strávil na ľade vyše 7 minút a na brankára Craiga Andersona vyslal jednu neúspešnú strelu. Vydarený debut v drese San Jose má za sebou po prestupe z Bostonu Joe Thornton. Hviezdny center sa na vysokom triumfe žralokov v Buffale 5:0 podieľal dvoma asistenciami. Strojcom triumfu Dallasu nad hurikánmi z Caroliny (5:4pp,sn) bol kapitán domácich Stars Mike Modano, ktorý okrem premeneného samostatného nájazdu vsietil v riadnom hracom čase dva góly.
V desiatich sobotňajších dueloch strhol najväčšiu pozornosť na seba slovenský útočník v službách Phoenixu Ladislav Nagy. Odchovanec košického hokeja, ktorý dozrieva pod dohľadom Wayna Gretzkého, prispel k víťazstvu kojotov v Caroline 8:4 troma gólmi a dvoma asistenciami. Nagy potreboval na strelenie hetriku necelú polhodinu v rozpätí druhej a tretej tretiny. Šesťzápasové čakanie na gól Alexandra Ovečkina sa skončilo - proti New Yorku Rangers pridal k presnému zásahu aj tri asistencie a Washington doma vysoko vyhral 5:1. Investícia do Joe Thorntona sa San Jose začína vyplácať. Tím, ktorý sa do jeho príchodu boril so streleckými problémami, nastrieľal Torontu na jeho ľade „päťku“, nová akvizícia z Bostonu k tomu prispela dvoma asistenciami. Historické klubové štatistiky prepisoval švédsky útočník Mats Sundin. Asistenciou sa dostal na métu 769 bodov v drese javorových listov, čím prekonal Börjeho Salminga. Teraz je druhým najproduktívnejším hráčom tímu. Thorntonov odchod
z Bostonu nezanechal zatiaľ stopy ani na hre Bruins, skôr naopak, prvé dva zápasy bez jeho prítomnosti vyhrali. Rovnako ako žraloci, dokázali streliť na ľade súpera päť gólov, na ich produktivitu doplatil Edmonton.
Lepší debut v drese Calgary si v zápase proti Pittsburghu nemohol priať ani Kristian Huselius, keď asistoval pri všetkých troch góloch svojho mužstva a doviedol Flames k víťazstvu 3:2.

Pálffy až proti Minnesote

Hokejisti Pittsburghu nastúpili na sobotňajší zápas proti Calgary bez dvojice opôr Johna LeClaira a Žigmunda Pálffyho, ktorí chýbali pre zranenia slabín. Pálffy ešte v piatok uvažoval, že by v sobotu nastúpil, ale na raňajšom rozkorčuľovaní ešte cítil v slabinách bolesť, čo mu znemožnilo štart. Tréner Eddie Olczyk verí, že odchovanec skalického hokeja i LeClair mu budú
k dispozícii v ďalšom zápase vo štvrtok proti Minnesote. „Ziggy nám citeľne chýba. Je to hráč, ktorý dokáže strieľať góly, v ofenzíve je veľmi kreatívny. Vynikajúco odohral posledných pätnásť až osemnásť stretnutí,“ povedal na Pálffyho adresu tréner Olczyk. Pálffy je momentálne najlepším nahrávačom tučniakov, keď svojim spoluhráčom adresoval v 26 stretnutiach 18 gólových prihrávok. Na svojom konte má aj 10 gólov.

Cháru potrestali za bitku

Potýčka slovenského hokejového obra Zdena Cháru s Timom Gleasonom počas piatkového stretnutia NHL medzi Ottawou a Los Angeles nezostane nepovšimnutá. Chára dostal necelé štyri minúty pred koncom stretnutia trest 5+10+DKZ, čo podľa nového pravidla zavedeného pred touto sezónou znamená suspendáciu pre hráča na jeden súťažný zápas. A zároveň pokutu pre trénera vo výške 10 000 amerických dolárov.

Jurčina opäť v prvom tíme

Obranca Milan Jurčina sa opäť vracia z farmy v Providence (AHL) do tímu Boston Bruins (NHL). Vedenie „medveďov“ povolalo okrem rodáka z Liptovského Mikuláša do prvého mužstva aj krídelníka Erica Nickulasa. Opačným smerom poslalo Andrewa Albertsa
a Shawna McEacherna. Jurčina má v aktuálnej sezóne na svojom konte desať stretnutí
v NHL, v ktorých zaznamenal jeden bod za asistenciu a 18 trestných minút. Na farme
v Providence odohral sedem duelov s bilanciou tri gólové prihrávky a osem trestných minút. Dvadsaťtriročného obrancu poslalo po vydarenom kempe vedenie Bostonu krátko po začiatku sezóny do Providence, ale začiatkom novembra ho povolalo späť do prvého tímu. Druhýkrát sa na farmu sťahoval na konci novembra.

Výsledky NHL

Piatok: Ottawa - Los Angeles 5:1 (2:0, 1:1, 2:0), góly: 8. Bochenski (MESZÁROŠ), 12. Heatley, 39. Vermette (CHÁRA), 47. Heatley, 47. Fisher - 28. DEMITRA (VIŠ˛OVSKŻ), Tampa Bay - Chicago 3:2 po predĺžení a nájazdových rozstreloch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0), góly: 12. St. Louis, 33. Lecavalier, rozhodujúci nájazd Richards - 19. Seabrook, 40. Bell, Buffalo - San Jose 0:5 (0:4, 0:1, 0:0), góly: 5. Stevenson, 6. Cheechoo, 7. Michálek, 12. Dimitrakos, 23. Cheechoo, Dallas - Carolina 5:4 po predĺžení a nájazdových rozstreloch (3:1, 1:1, 0:2 - 0:0, 1:0), góly: 1. Modano, 10. Kapanen, 15. Modano, 33. Morrow, rozhodujúci nájazd Modano - 8. Nordgren, 26. Ladd, 48. Stillman, 55. Williams.
Sobota: New Jersey - Minnesota 3:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 1:0), góly: 31. Pandolfo, 57. V. Kozlov, rozhodujúci samost. nájazd premenil V. Kozlov - 41. Rolston (GÁBORÍK), Montreal - Los Angeles 3:2 (1:0, 1:2, 1:0), góly: 19. Dagenais, 28. Dagenais, 45. Bulis - 22. Belanger, 44. Cowan, Toronto - San Jose 4:5 (3:1, 0:3, 1:1), góly: 6. Tucker, 10. Lindros, 11. Stajan, 58. Allison - 5. Hannan, 26. Marleau, 29. McCauley, 32. M. Smith, 55. McCauley, Washington - New York Rangers 5:1 (2:0, 2:0, 1:1), góly: 13. Ovečkin, 17. Zubrus, 29. Eminger, 38. Halpern, 45. Pettinger - 59. Průcha, Pittsburgh - Calgary 2:3 (0:1, 1:0, 1:2), góly: 29. Crosby, 53. Vanden Bussche - 10. M. Nilson, 42. Langkow, 44. Langkow, Florida - Chicago 4:3 po predĺžení (2:0, 0:0, 1:3 - 1:0), góly:14. Horton, 19. KOLNÍK, 47. Horton, 64. O. Jokinen (STÜMPEL) - 47. Lapointe, 48. Bourque, 54. Holmqvist, Nashville - Philadelphia 4:3 po samostatných nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0), góly: 10. Kariya, 34. Erat, 38. Perreault, rozhodujúci samost. nájazd premenil Sullivan - 10. Knuble (HANDZUŠ), 29. Richards, 58. Hatcher, Phoenix - Carolina 8:4 (3:1, 3:1, 2:2), góly: 11. Comrie (Leclerc, O’Donnell), 13. Sanderson, 19. Johnson (NAGY), 26. NAGY, 29. NAGY, 31. Johnson (NAGY), 42. Michálek, 55. NAGY - 19. Ladd, 28. Staal, 47. Brind’Amour, 56. Kaberle, Edmonton - Boston 4:5 po predĺžení (2:0, 1:3, 1:1 - 0:1), góly: 13. Harvey, 16. R. Smyth, 25. Pisani, 44. Pisani - 27. Boyes, 28. Samsonov, 32. Boyes, 41. P. Bergeron, 65. Tanabe, Anaheim - Atlanta 2:1 (0:0, 1:0, 1:1), góly: 28. Lupul, 56. McDonald - 54. Larsen (PETROVICKŻ).