Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2006

Komunálny summit 2006 pod záštitou ministra Mariána Januška



Šiesteho septembra 2006, sa na Sliači stretnú, pod záštitou nového ministra výstavby s regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Mariana Januška, predsedovia samosprávnych krajov, primátori a ďalší ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. septembra (WN/PR) - Šiesteho septembra 2006, sa na Sliači stretnú, pod záštitou nového ministra výstavby s regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Mariana Januška, predsedovia samosprávnych krajov, primátori a ďalší reprezentanti slovenského komunálneho sektora, nielen aby spolu s analytikmi hodnotili cestu, ktorou prešiel slovenský komunálny sektor za ostatné štyri roky, ale najmä aby diskutovali o strategických súvislostiach vývoja tohto sektora a o výzvach, ktoré pred nimi v novom blížiacom sa komunálnom volebnom období budú stáť. Konferencia – prvá tohto druhu na Slovensku od roku 1993 - bude tiež príležitosťou na spoločnú diskusiu medzi reprezentantmi samosprávnych krajov a jednotlivých miest, a to za prítomnosti analytikov, ktorí slovenský komunálny život dokonale poznajú.

Toto stretnutie, ktoré organizuje Slovenská ratingová agentúra, a.s. spolu s Úniou miest Slovenska, je prvým svojho druhu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, pretože spája komunálnych politikov a manažérov schopných definovať strategické témy svojho sektoru a kvalifikovanú nezávislú analytickú kapacitu. Kombinácia na slovenské podmienky vskutku nezvyklá. Hlavným partnerom Komunálneho summitu 2006 je Dexia banka.

Zvykli sme si, že dôležité témy komunálneho sektora sa komunikujú verejne najmä pri politických príležitostiach, akými sú parlamentné alebo komunálne voľby, snemy profesných združení alebo príprava zákonných noriem, ktoré sa života samosprávnych krajov alebo miest a obcí dotýkajú. Pri týchto príležitostiach má verejnosť možnosť sledovať diskusie parlamentných a komunálnych politikov o témach v politickom svetle, pričom riešenia, ktoré sa nachádzajú v týchto diskusiách, sú viac či menej iba kompromisom možného a nie sú veľakrát ani pomeriteľné s riešeniami, ktoré by boli funkčné a podporovali skutočný rozvoj regiónov a lokálnych komunít.

Zvykli sme si tiež na to, že za ostatných sedemnásť rokov budovania novej demokracie v našom politicko-hospodárskom priestore, nikdy neboli komunálni politici a svet, ktorý spoluvytvárajú a v ktorom žijú, zdrojom impulzov, ktoré by celospoločenskému vývoju bránili. Práve naopak. Sú to práve komunálni politici, kto pracuje každodenne na budovaní a modernizácii svojich „miestnych svetov“ produkujúcich, spolu s podnikateľmi kategórie stredných a malých, budúce významné rastové impulzy pre celú slovenskú ekonomiku.

Ako však viesť stálu komunikáciu o výzvach, ktoré pred komunálnym trhom stoja? Ktoré výzvy to sú a ako im spoločne rozumieme? Aká je aplikácia štandardov moderného komunálneho riadenia vo vzťahu k zodpovednosti komunálnych politikov? Existuje definícia slovenskej „best practice“ teda akéhosi návodu, vzoru, ktorý by mohol slúžiť iným ako vzor v danej oblasti? Kde leží hranica medzi politickým a odborným prístupom ku tvorbe rozpočtov komunálnych celkov? Aký je finančný stav slovenských miest a perspektíva jeho vývoja pre nasledujúce volebné obdobie? Je možné vývoj v jednotlivých regiónoch a mestách vôbec porovnávať a ak áno, aké limity je nevyhnutné brať do úvahy?

Toto je len časť otázok, na ktoré sa Komunálny summit bude snažiť hľadať odpovede. Je len samozrejmé, že moderná komunikácia nie je iba o odpovediach na otázky, ale aj o tom, aby sa nové otázky formulovali, pretože už správna formulácia otázky, teda jasné definovanie problému sa stáva významným krokom k jeho riešeniu.

Čas nás všetkých, aj čas komunálnych manažérov je mimoriadne vzácny. Nemáme ho dosť na stretávanie sa na konferenciách a iných platformách, ktoré nejdú do podstaty, ktoré nemajú ambíciu niečo účastníkom naozaj priniesť. Platiť za to, že máme možnosť sa stretnúť a podať ruku svojim kolegom, ktorých stretávame v pracovnom styku veľmi často je skrátka nezmysel. O tomto náš Komunálny summit rozhodne nie je. Komunálny summit je o príležitosti zastaviť sa na chvíľu, o príležitosti nechať sa inšpirovať, o príležitosti rozmýšľať a o schopnosti podeliť sa o svoje myšlienky. Toto je cieľ, ktorý si organizátori postavili pred seba. Nie je jednoduché realizovať projekt tohto typu, ktorý nemá byť substitútom politických debát ani riešením partikulárnych problémov. Komunálny summit má byť najmä inšpiráciou, a to je ťažká úloha. Som rád, že Slovenská ratingová agentúra našla práve v Únii miest Slovenska partnera, ktorý pociťuje absenciu takejto komunikačnej platformy rovnako ako my, ktorí komunálny trh analyticky obsluhujeme.

Summit bude teda tiež výbornou príležitosťou pre nového ministra výstavby a regionálneho rozvoja diskutovať názory odborného publika na zámery novej slovenskej vlády deklarované v programovom vyhlásení a prezentovať tieto zámery širokému auditóriu tých, ktorí sú priamymi partnermi Vlády SR v realizácii jej regionálnej politiky.

Jedným z cieľov konferencie bude tiež oboznámiť účastníkov konferencie s komunálnym benchmarkom, ktorý je na Slovensku novým spôsobom podpory strategických rozhodnutí komunálnych politikov a manažérov, a ktorý má svoje nezastupiteľné miesto práve v období prípravy finančných plánov a programov pre ďalšie plánovacie obdobie miest.

Uvedená konferencia je jedným z hmatateľných prejavov napĺňania ducha Zmluvy o spolupráci, ktorá bola medzi Slovenskou ratingovou agentúrou a Úniou miest Slovenska podpísaná pri príležitosti XVI. Snemu Únie Miest Slovenska v marci 2006 v Bratislave.

Detailné informácie o programe a organizačnom usporiadaní slovenského Komunálneho summitu 2006 nájdete na http://www.komunalny-summit.sk, kde sa zároveň môžete na toto podujatie prihlásiť.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Boris Farkašovský je kandidátom Smeru-SD na primátora
<< predchádzajúci článok
SR má najlepšie podmienky na podnikanie z krajín V4