Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2006

Konflikt Izraela a Hizaballahu je na Golanoch stále cítiť



Napätie po niekoľko týždňovom konflikte medzi Izraelom a Hizballahom je cítiť stále, je však pokoj. "Ľudia sa ešte necítia byť vo vlastnej koži," povedal pozorovateľ misie ...



Zdieľať

BRATISLAVA/GOLANSKÉ VÝŠINY 22. októbra (WEBNOVINY) - Napätie po niekoľko týždňovom konflikte medzi Izraelom a Hizballahom je cítiť stále, je však pokoj. "Ľudia sa ešte necítia byť vo vlastnej koži," povedal pozorovateľ misie UNTSO Ján Kalavský, ktorý pôsobí blízko "modrej línie" na izraelskom území. Bolo to veľmi ťažké obdobie, poznamenal. Hlavne v noci bolo vidieť množstvo odpaľovaných rakiet, ktoré dopadali na izraelské územie. Aj keď ich pozorovateľské miesto nebolo zasiahnuté, niektoré rakety dopadli blízko základne. Štyria pozorovatelia UNTSO boli v Libanone zabití, dodal Kaľavský.

Aj vojaci misie OSN na Golanských výšinách (UNDOF) pocítili konflikt. "Veľa času strávili v bunkroch, čo nie je moc prívetivé miesto," povedal Marek Čiri. Niektoré hliadkovacie trasy boli v tom čase zrušené, rovnako bol obmedzený pohyb ľudí, či vozidiel. V misii sa podľa príslušníčky misie Soni Ďurišovej napriek tomu slúži dobre. Zatiaľ je to bez incidentov, povedala s tým, že domáci obyvatelia sú príjemní. Aj jej pocity počas konfliktu neboli príjemné, ale "dalo sa to zvládnuť". Po upokojení situácie však na vojakov stále striehne nejaké prekvapenie. Územie, kde pôsobia je husto zamínované. Hrozbou sú aj jedovaté zmije, škorpióny, hmyz či besné líšky a psy. Problémom je tiež slabá hygiena.

Pôsobenie slovenských vojakov hodnotil veliteľ misie Bala Nanda Sharma veľmi pozitívne. Veliteľ slovenského kontingentu Juraj Farkaš hodnotil svojich ľudí ako jedných z najlepších, ktorí na Golanských výšinách pôsobili. "Nemám sa na čo sťažovať," povedal. Minister obrany František Kašický, ktorý sa s vojakmi stretol na Golanských výšinách v sobotu dodal, že je záujem, aby sme pôsobili v misii aj naďalej. Svedčí o tom tiež ponuka, aby ďalším veliteľom misie UNDOF bol zo Slovenska. Podľa Kašického túto ponuku zvažujeme.

Priestor separácie, ktorý kontrolujú vojaci OSN má dĺžku 75 kilometrov. Maximálna šírka pásma je deväť kilometrov, minimálna dvesto metrov. Najvyšší bod na Golanoch je vo výške 2 814 metrov, najnižšie položený bod je 47 metrov pod hladinou mora. Od začiatku misie v roku 1974 sa v misii vystriedalo okolo 50 000 tisíc vojakov. Počas 32 rokov jej trvania zomrelo 52 vojakov, väčšinou však išlo o samovraždy. V súčasnosti misiu tvoria vojaci z Rakúska, Kanady, Indie, Nepálu, Poľska, Japonska a Slovenska. Slovenský kontingent má 95 vojakov.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Občania rozhodujú v referende o rozšírení Panamského kanála
<< predchádzajúci článok
Vyše 220 000 ľudí demonštrovalo proti reformám vlády