01. februára 2015

Košice zdolali Martin, Bystrica si poradila s Trenčínom

Šarvátka hráčov v závere prvej tretiny v zápase 47. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Dukla Trenčín - HC 05 Banská Bystrica, 1. februára 2015 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 1. februára (TASR) - Hokejisti lídra tabuľky HC Košice zvíťazili v nedeľňajšom zápase 47. kola extraligy na ľade MHC Mountfield Martin tesne 3:2. Druhá Banská Bystrica vyhrala v Trenčíne 5:3.

Banskobystričania vyhrali v Trenčíne

V poslednom zápase pred reprezentačnou prestávkou začali lepšie domáci. Chybu na modrej čiare využil Michal Hlinka, posunul puk do šance Dudášovi. Ten však neprestrelil Košarišťana. Hostia sa dostali do vedenia v 5. min počas presilovky 4 na 3. Pred Konrádom dostal Handzuš veľa času aj priestoru na zakončenie a blafákom poslal baranov do vedenia. Tím z čela ligovej tabuľky bol počas úvodnej dvadsaťminútovky lepší. Domáci častokrát stroskotávali už pri rozohrávke. V 14. min mohol pridať druhý úspech Lamper. Pri zakončení však bol tiesnený a nedokázal dostať puk do odkrytej bránky.

Banskobystričania mali lepší vstup do druhej tretiny. V oslabení vyšla spolupráca Heizera s Kytnárom. Strelu prvého menovaného Konrád skryl v lapačke, no následne mu vypadol puk a od tiel brániacich hráčov skončil v sieti – 0:2. Z pohodlného náskoku sa však hostia netešili dlho. Po vylúčení brankára Košarišťana mali Trenčania výhodu o dvoch hráčov. Tú v 23. min využil Dudáš, keď profitoval zo zakrytého výhľadu náhradného brankára Rosandiča. Dukla o dve minúty vyrovnala. Tlak zužitkoval na druhý gól opäť Dudáš. Prinavrátiť vedenie tímu zo stredného Slovenska mohol Kafka. Svoju šancu však nezužitkoval. Banskobystrický gólman si následne vyrobil niekoľko závarov, no všetky v konečnom dôsledku dokázal s pomocou obrany ustáť. Šancu na hetrik Dudáš zahodil v 37. min. Jeho pokus z druhej vlny zablokovala obrana.

Banskobystričan Patrik Lamper (uprostred) padá pred bránu Trenčana Branislava Konráda (vpravo) v zápase 47. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Dukla Trenčín - HC 05 Banská Bystrica, 1. februára 2015 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Začiatok poslednej tretiny patril domácemu kolektívu, čo napokon vyústilo aj do vedúceho gólu. V 45. min narobil problémy obrane Koyš a odrazený puk do siete dostal Filo. Domáci sa z zvedenia netešili dlho. V presilovej hre po ukážkovej kombinácií strieľal Kafka z ľavého kruhu tvrdo a presne – 3:3. V priebehu 54. min šli na trestnú lavicu dvaja "vojaci". Barani 97 sekundovú presilovú síce nevyužili, ale gól pridali už proti štyrom Trenčanom. Heizerovu prihrávku spoza bránky dokázal využiť na rozhodujúci presný zásah Handzuš. V závere ešte do prázdnej bránky spečatil víťazstvo hostí Matoušek.

Dukla Trenčín – HC'05 Banská Bystrica 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
23. Dudáš (Bokroš, Šišovský), 25. Dudáš, 45. Filo (Koyš, Holenda) – 5. Handzuš (Kafka), 22. Heizer (Kytnár), 47. Kafka (M.Rosandič, Handzuš), 56. Handzuš (Heizer, Kafka), 60. Matoušek (Handzuš). Rozhodovali: Baluška, Bundil – Bednár, Gajan, vylúčení: 10:6, navyše: Košťarišťan (Trenčín) 5+DKZ, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:1

Oslabená Žilina nestačila na Poprad

Od úvodu sa hral v Žiline pomerne svižný hokej, hoci domáci tím nastúpil bez viacerých hráčov základnej zostavy. Už v druhej minúte našiel Uram prihrávkou spoza bránky hostí Demela, no ten v dobrej pozícii minul popradskú bránu. V deviatej minúte pálil z kruhu nepríjemne popradský Tomáš Sýkora, ale Cibuľa bravúrne ramenom vyrazil puk. V úvode sedemnástej minúty putoval na trestnú lavicu žilinský Róbert Krajči, ktorý za napadnutie hlavy a krku dostal i osobný trest a hostia roztočili kolotoč v útočnom pásme. Výsledkom bol gól Ľuboša Bartečka, ktorý spomedzi kruhov prestrelil inak pozorného Igora Cibuľu.

Druhú tretinu začali aktívnejšie domáci, no vo viacerých príležitostiach sa nedokázali presadiť a hostia trestali. V 25. minúte stretnutia sa pred bránku Žiliny prebojoval Tomáš Sýkora a vymietol pavučinky v ľavom hornom rohu Cibuľovej bránky. Žilinčania sa po inkasovanom góle znovu nadýchli k útočnej snahe, ale nevyužili dve presilové hry. V 34. minúte sa pochytili Bajaník s Paukovčekom a obaja putovali predčasne pod sprchy. Následne dostali žilinskí hokejisti opäť šancu skórovať pri vylúčení Kasíka, no výborne chytajúci Landsman v popradskej bráne bol proti.

I tretiu tretinu začali aktívnejšie hokejisti Žiliny, ale nedokázali sa dostať do vážnejšieho tlaku. V 45. minúte vystrašil celú žilinskú arénu Tomáš Sýkora, ale Igor Cibuľa si už na jeho pokus dal väčší pozor. V 46. minúte po dobrej kombinácii celej pätorky nemieril presne žilinský Milan Procházka. Následne Žilina nevyužila dve presilové hry a na hokejky "Vlkov" sa vkradla nervozita. V 57. minúte však silou vôle znížil v presilovej hre Marek Uram na 1:2, no to bolo zo strany domácich všetko. Šesť sekúnd pred koncom poslal puk do prázdnej bránky Žiliny Juris Stals a definitívne tak rozhodol o víťazstve Popradu v Žiline pomerom 3:1.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
57. Uram(Hudec, Ďurkech) - 18. Bartečko (L. Paukovček, Sýkora), 25. T. Sýkora, 60. Stals (Hvíla). Rozhodovali: Jura – Jobbágy, Smrek, vylúčení: 3:6, navyše: Krajči 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Bajaník 5+10+DKZ za údery - L. Paukovček 5+10+DKZ za údery, presilovky: 1:1 oslabenia: 0:0, 1231 divákov

Hlasy trénerov:

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "My sme nepredviedli dobrý výkon, no bolo to ovplyvnené chorobou viacerých hráčov a viacero ďalších hráčov nastúpilo so sebazaprením. V piatok sme strávili v autobuse do Skalice 10 hodín a stálo nás to priveľa. Chýbalo nám nasadenie a sily a zahrali sme veľmi zlú druhú tretinu. V tej tretej sme zvýšili obrátky, vydali sme zo seba maximum, ale na zvrat v zápase sme nemali sily."

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Hneď v úvode zápasu sme ustáli presilovú hru domácich, čo bolo dobré, následne sme nevyužili dve naše presilové hry. Potom sme dali prvý gól a prišiel pokoj na naše hokejky. V druhej tretine sme kontrolovali hru, držali sme domácich na dištanc a dali sme druhý gól. Následne sme museli zamiešať zostavou pre vylúčenie Paukovčeka a hrali sme na tri formácie. V tretej tretine sme zbytočnými chybami posadili súpera na koňa, ale dali sme tretí gól a som rád, že vezieme tri bodov a že sme vyhrali všetkých šesť zápasov so Žilinou."

Zvolen pokoril Skalicu

Vo Zvolene sa začalo pokojne a na prvú vážnejšiu šancu diváci čakali až do 6. minúty. Hneď prvú domáci pretavili na vedúci gól, keď Ťavoda výborne zabojoval na modrej čiare a z jeho prihrávky profitoval Škvaridlo - 1:0. Domáci, ktorí nastúpili pre rozsiahlu maródku len s troma útokmi, sa o dve minúty len prizerali ako Baroš zneškodnil šancu Školiaka. Ďalšiu domácu príležitosť mal Obdržálek, ale tentokrát bol na mieste Romančík. V 11. minúte si domáca obrana veľmi nerozumela a vyrovnať mohol sám medzi kruhmi stojaci Vaškovič. O minútu mal ešte lepšiu príležitosť pri dorážke Školiak, no puk smeroval tesne mimo. V 15. minúte hral Zvolen svoju prvú presilovku a Pokovič mohol zvýšiť, no z blízka prestrelil bránku. V 18. minúte bol Škvaridlo v samostatnom nájazde faulovaný, no nariadené trestné strieľanie nepremenil. Minútu pred koncom ešte pohrozil Skalický, ale skóre sa mohlo meniť v úplnom závere na opačnej strane, keď v presilovke domácich zaváhal Brabenec.

Druhá tretina začala lepšie pre hostí, keď využili hneď svoju prvú presilovku. Nechala vypálil od modrej a pred Barošom puk do siete usmernil Zukal – 1:1. V 25. minúte domáci opäť viedli, keď krásna prihrávka Obdržálka našla Slobodovu hokejku – 2:1. V 29. minúte mohli domáci svoje vedenie zvýšiť, ale Jarošovej strele chýbali azda len milimetre. Na opačnej strane kontrovali J. Jurík a Školiak, ale Baroš bol na mieste. V 35. minúte bolo už opäť vyrovnané, keď si domáca obrana nerozumela za vlastnou bránkou, k puku sa dostal Vaškovič, položil si Baroša a chladnokrvne vyrovnal – 2:2. O dve minúty mohli ísť Záhoráci dokonca do vedenia, ale Lantošovu príležitosť Baroš vyrazil. Takmer z protiútoku mali domáci prečíslenie dvoch na jedného, ale Škvaridlo puk napálil iba do Romančíkových betónov. Druhú tretinu uzavrela potýčka oboch kapitánov a tak hlavný rozhodca poslal oboch Juríkovcov na trestnú lavicu.

V tretej tretine mohli domáci hrať na začiatku štvorminútovú presilovku, ale hneď ako ju začali, tak Bortňák fauloval a sily na ľade sa vyrovnali. Následne však faulovali aj hostia a domáci hrali skoro dve minúty presilovku 5:3. Ani túto príležitosť však nedokázali využiť. V ďalšej domácej presilovke mal vedúci gól na hokejke Lukáš Jurík, ale strelu z prvej Romančík vyrazil. Tretia tretina veľmi hokejová nebola a mužstvá toho divákom veľa nepredviedli. V 54. minúte domácim predsa len vyšlo prečíslenie dvoch na jedného a Fekiač dorazil Romančíkom vyrazený puk do siete – 3:2. V 56. minúte hrala presilovku Skalica, no mohla paradoxne dvakrát inkasovať. Prvýkrát prečíslenie nevyšlo Obdržálkovi s L. Juríkom a v druhej šanci trafil Škvaridlo konštrukciu Romančíkovej bránky. Dve minúty pred koncom pridal štvrtý domáci gól Ťavoda a tým bolo stretnutie prakticky rozhodnuté. Skaličania 38 sekúnd pred koncom ešte odvolali brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

HKM Zvolen - HK 36 Hant Skalica 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
5. Škvaridlo (Ťavoda), 25. Sloboda (Obdržálek, Jurík), 54. Fekiač (Jaroš), 58. Ťavoda (Podkonický, Škvaridlo) - 22. Zukal (Nechala, Brendl), 35. Vaškovič (Komínek). Rozhodovali: Kubuš - Stanzel, Výleta, vylúčení: 4:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Josef Turek, tréner Zvolena: "Na pohľad to asi nebol veľmi pekný zápas, ale musím hráčov pochváliť, pretože veľa síl nás stal minulý zápas v Banskej Bystrici. Zostavu lepíme, ako len vieme. Veľmi dobre chytal Samuel Baroš. Skalica si dnes vytvorila dosť šancí a bola silná. My sme v závere mali viacej šťastia."

Roman Mega, tréner Skalice: "Vedeli sme, že domáci majú len tri 'päťky' a tak sme ich chceli s našimi štyrmi kompletnými päťkami trošku prinútiť do defenzívy, trošku ich tam ponaháňať v tretine. Po dvoch tretinách bol vyrovnaný výsledok, ale v tretej tretine bolo veľa vylúčených z našej strany. Ubránili sme dvojminútové oslabenie 5:3, potom 5:4, žiaľ hneď na to sme v závere dostali gól. Potom sme sa vrhli trošku viac do útočenia, čo domáci opäť využili ďalším gólom."

Líder v Martine nezaváhal

Súboj siedmeho tímu tabuľky s lídrom súťaže priniesol v prvej tretine zaujímavý hokej. Hralo sa rýchlo a domáci v úvode držali s favoritom krok. Od 10. min však hostia pridali, prevzali iniciatívu a v 12. min už viedli, keď štvrtý útok výborne kombinoval a Sojčík otvoril skóre zápasu. V ďalších minútach sa útoky striedali na oboch stranách, ale hostia boli nebezpečnejší a často zatápali pred martinskou bránkou. Brankár Čech sa vyznamenal pri strelách Češíka, Jenčíka a Bondru, na druhej strane kontroval Fujerík a v 19. min Važan namiesto strely v dobrej pozícii volil prihrávku.

V úvode druhej časti domáci premárnili presilovku. V 26. min prenikol do útočnej tretiny Rachůnek a nechytateľnou strelou poslal Košičanov do dvojgólového vedenia. Hostia už o 64 sekúnd sa tešili po tretí raz, keď zblízka skóroval Hrnka. Martinčania sa síce snažili, ale kvalita bola na strane hostí. V 31. min domáci zle striedali, ale nájazd Hrnku zneškodnil Čech. Do konca druhej tretiny sa hralo v réžii hostí a domáci gólman bol v neustálej permanencii. Domáci sa v tretej tretine prebrali z letargie. V 45. min ešte Varga nevyužil šancu, ale o chvíľu bol Illo úspešný a znížil na 1:3. Hra sa vyrovnala a útoky sa striedali na oboch stranách.

Záver tretej tretiny bol dramatický, keď 85 sekúnd pred koncom domáci odvolali brankára. 28 sekúnd pred koncom hostia úmyselne posunuli bránku, ale nariadené trestné strieľanie Markovič nepremenil. Power-play domáci predsa len využili, keď 11 sekúnd pred klaksónom Smrek strelil druhý gól Martina. To však už nič nezmenilo na trojobdovom zisku Košíc.

MHC Mountfield Martin - HC Košice 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
45. Illo (Smrek), 60. Smrek (Varga, Galamboš) - 12. Sojčík (Bondra, Češík), 26. Rachůnek (Spilar, Jánošík), 27. Hrnka (Bartánus, Macejko). Rozhodovali: J. Konc - Sčensný, Tvrdoň, vylúčení: 4:5, navyše Hrnka (Košice) na 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. 3000 divákov.

Jaroslav Török, tréner Marina: "Výborne hrajúci hostia nám robili veľké problémy dôrazom aj dobrým pohybom. O výsledku rozhodla druhá tretina, kde nás súper výrazne prestrieľal a my sme ich brankára prakticky ani neohrozili. V tretej tretine sme sa zlepšili a dokázali sme výsledok skorigovať. Škoda, že druhý gól neprišiel skôr, mohli sme súpera ešte potrápiť."

Peter Oremus, tréner Košíc: "S prístupom našich hráčov k zápasu som veľmi spokojný. Boli sme aktívny, napádali sme súpera, vytvárali sme si šance. Okrem troch gólov sme mohli pridať aj ďalšie. Som rád, že sme stretnutie zvládli."

Piešťany zdolali Nitru

Diváci videli v Piešťanoch od začiatku rýchly hokej plný nasadenia. Už v druhej minúte sa po Tománkovej prihrávke ocitol sám pred bránkou L. Novák, položil si aj Šúreka ale nemieril presne. Hosťom sa nevydaril ani teč Lelkeša a hoci sa ubránili domácej presilovke, v tej svojej inkasovali. Puk vyviezol Mišura prihral do jazdy Brňákovi a ten otvoril skóre – 0:1.

Nitrania sa v druhej časti snažili vyrovnať. Najskôr neuspel sklepnutím H. Ručkay, vystihnutú prihrávku od Kutálka nepremenil v nájazde Novotný, vybehnutie brankára Šureka nepotrestal Tománek, ale následne nahodil puk pred bránu H. Ručkay a Stümpel tečom vyrovnal. Piešťany išli opäť do vedenia v 32. minúte počas presilovky, keď sa Jaborníkova stečovaná strela obtrela o korčuľu Rapáča a dokotúľala sa za Lakosila – 2:1. Aj na tento gól Nitrania odpovedali, keď po buly zabudli za sebou obrancovia Tománka, ktorý sa pred Šúrekom nemýlil.

V 45. minúte putoval na trestnú lavicu Jaborník a o minútu neskôr aj Klempa. Nitrania mali možnosť viac ako minútovej presilovej hry o dvoch hráčov. Tú však nevyužili, práve naopak. Na začiatku 48. minúty, keď už Piešťany hrali v štyroch, neudržal Pašekovu strelu priamo z buly Lakosil, puk mu pomedzi betóny prešiel a zastavila sa na čiare, odkiaľ ho dotlačil do siete Kutálek – 3:2. Neskôr nevyužil nariadené trestné strieľanie Stupka a ani Nitrania v záverečnom tlaku v presilovke 6 na 4 vyrovnávajúci gól nedosiahli.

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
6. Brňák (Mišura, Petráš), 32. Rapáč (Jaborník, Kutálek), 48. Kutálek (Pašek) – 29. Stümpel (H. Ručkay), 38. Tománek (Stümpel, H. Ručkay). Rozhodovali: Lauff – Korba, Bogdaň, vylúčení: 6:4, navyše: L. Novák (Nitra) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, 1613 divákov

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Som rád, že sa nám podarilo zopakovať výkon z predošlých zápasov. Chalani si pomáhali, brankár nás podržal a mali sme aj viac šťastia. Ubránili sme oslabenie o dvoch hráčov a myslím si, že to bol aj atraktívny zápas pre divákov."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Videli sme vyrovnané stretnutie, ktoré rozhodol jeden gól. Domáci mali výborný pohyb a ten nám robil v prvej tretine problém. Postupne sme sa prispôsobili. Škoda, že sme nevyužili presilovú hru o dvoch hráčov, naopak, dva góly sme v presilovke dostali. V závere sme sa snažili vyrovnať, čo sa nám nepodarilo."