25. októbra 2016

Košice zdolali Nitru. Dvadsiatka vyhrala v Liptovskom Mikuláši

Na snímke zľava hráči Nitry Judd Blackwater a Mitch Versteeg a hráči Košíc Juraj Milý a Tibor Varga v predohrávke 17. kola Tipsport ligy HC Košice - HK Nitra v Košiciach 25. októbra 2016. Foto: TASR/Roman HAnc
Košice 25. októbra (TASR) - Hostia začali nebojácne a v 5. minúte mohli ísť do vedenia. Slovák vymyslel prihrávku na Blackwatera, ktorý však pred odkrytou bránkou netrafil ideálne puk. Štvrtý útok Nitry si v 6. minúte vytvoril tlak, ale brankár Košíc Habal zmaril dve príležitosti Chalupu. Košičania kontrovali strelou Šedivého, ktorú ešte Valent chytil. Brankár hostí kapituloval v 9. minúte. Obranca Košíc Dudáš sa zbavil protihráča, vylepšil si streleckú pozíciu a spomedzi kruhov otvoril skóre. V druhej polovici prvej tretiny mali Košičania dve presilovky, ale obrana Nitry odolala.

Úvodné minúty druhej časti boli najmä o bojovnosti. Sľubnú príležitosť si v 25. minúte vypracoval domáci Varga, keď sa natlačil pred Valentovu bránku, ale puk do nej nedostal. Hostia sa vyrovnania dočkali v 26. minúte. Brankár Habal vyrazil Macíkovu strelu priamo pred nekrytého Štefanku a skúsený útočník nepohŕdol odkrytou bránkou - 1:1. Vyrovnávajúci gól naštartoval hostí a tí mali ďalšiu veľkú príležitosť v 29. minúte. V nájazde dvoch proti jednému sa sám pred Habalom ocitol Macík, ale neuspel. Krátko na to pomohla domácemu brankárovi žŕdka po strele Königa. Prevaha hostí vygradovala v polovici druhej časti. Po výbornej prihrávke Ordzovenského ušiel do brejku Bene a rutinérsky prekonal Habala. Náskok Nitry však nemal dlhé trvanie. Košičania hrali v 32. presilovku a v nej Miklík zblízka dorazil puk do odkrytej bránky - 2:2. Aj v závere druhej časti hrali domáci v početnej výhode. V nej najskôr Rais posunul odhodenú hokejku v smere puku a tak nasledovalo trestné strieľanie. V ňom Miklík neprekvapil Valenta, ale v pokračujúcej presilovke domáci predsa len skórovali. Počas signalizovaného trestu si Košičania rozobrali obranu Nitry a Nagy dával do odkrytej bránky - 3:2.

Na snímke hráči HC Košice sa tešia zo strelenia prého gólu v predohrávke 17. kola Tipsport ligy HC Košice - HK Nitra v Košiciach 25. októbra 2016. Foto: TASR/Roman HAnc

Domácim sa proti majstrovi darili presilovky a ďalšiu z nich využili už v úvode tretej tretiny. V 42. minúte Bicekovu strieľanú prihrávku tečoval Boltun a Valent bol bezmocný - 4:2. V 45. minúte Steel aréna tlieskala pohľadnej kombinácii prvého košického útoku, na konci ktorej zmaril Miklíkovu príležitosť Valent efektným zákrokom lapačkou. Vo výbornej forme hrajúca dvojica Nagy - Miklík dala o sebe vedieť aj počas oslabenia v 51. minúte. Miklík rozumne podržal puk, ku ktorému sa neskôr dostal Nagy a strelou do "šibenice" prekonal Valenta - 5:2. Nezvládnutá presilovka definitívne vzala hosťom nádej na úspešný výsledok. V závere sa zápas už iba dohrával bez výrazných gólových príležitostí na oboch stranách. Predohrávaný šláger 17. kola tak lepšie zvládli Košičania.

HC Košice - HK Nitra 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Góly: 9. Dudáš (Miklík, Šoltés), 32. Miklík (Hričina, Nagy), 40. Nagy (Miklík, Dudáš), 42. Boltun (Bicek, Jankovič), 51. Nagy (Miklík) - 26. Štefanka (Ordzovenský, Macík), 29. Bene (Ordzovenský). Rozhodovali: Baluška, Štefik - Výleta, Tvrdoň, vylúčení 5:5 na 2 min., presilovky: 3:0, oslabenia: 1:0, 3558 divákov.

HC Košice: Habal - Dudáš, Deyl, Jankovič, Šmach, Matejka, Šedivý - Miklík, Boltun, Nagy - Bicek, Klíma, Bartoš - Hričina, Milý, Varga - Hruška, Šoltés

HK Nitra: Valent - Rais, Mezei, Versteeg, Milam, König, Ordzovenský, Kuzma - Ručkay, Krištof, Kutálek - Laliberté, Slovák, Blackwater - Bajtek, Štefanka, Macík - Chalupa, Paukovček, Bene - Piačka

XXX

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HK Orange 20 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Hokejisti HK Orange 20 získali po jedenástich prehrách prvé body v prebiehajúcom ročníku Tipsport Ligy. Mladíci v utorok nečakane vyhrali vo vloženom zápase na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:1.

"Povinnou jazdou" mal byť pre Liptákov zápas 15. kola, ale ten sa už od úvodu nevyvíjal podľa predstav zverencov Róberta Spišáka. Po strelecky nezáživnej prvej desaťminútovke udreli ako prví mladíci zo slovenskej reprezentácie do 20 rokov. V 14. minúte sa po skvelej prihrávke od Murína nemýlil pred mikulášskym brankárom Hecl - 1:0. Odpoveď domácich prišla už o necelé štyri minúty, keď na konci rýchleho protiútoku vyrovnával na 1:1 Sukeľ.

V úvode druhej tretiny bolo na domácich vidieť, že v zápase sa chcú dostať do vedenia, ale šance Stümpela a Krišku gólom neskončili. Ďalšie prekvapenie v podaní mladíkov prišlo v 30. minúte, keď strela od modrej v podaní Tršku skončila v bráne Nagya. O dve minúty pohrozil domácej obrane Váňa, ale ten nedokázal pretlačiť puk do mikulášskej brány. Šancu na vyrovnanie mali Liptáci v závere druhého dejstva, ale v početnej výhode sa im nepodarilo ani na dlhší čas usadiť v obrannom pásme súpera.

Tretiu tretinu nezačali najlepšie domáci hokejisti. Počas vylúčenia Rudolfa Hunu sa tvrdou strelou od modrej prezentoval Trška, ale proti jeho druhému gólu bola tyčka Nagyho brány. V 48. minúte mali domáci veľkú šancu na vyrovnanie, ale Kriška v trestnom strieľaní neuspel proti Durnému. Zápas do predĺženia mohol v 56. minúte poslať Števuliak, ktorý unikol obrane, ale Durný včas zakročil hokejkou. V 60. minúte mladíci z reprezentácie zvýšili na 1:3, keď Hecl nemal problém usmerniť puk do prázdnej brány.

Góly: 17. Sukeľ (Uram, Kriška) – 14. Hecl (Murín, Sádecký), 30. Trška (Váňa, Oško), 60. Hecl (Pätoprstý). Rozhodovali: Orolín, Kalina – Bogdaň, Gavalier, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Liptovský Mikuláš: Nagy – Mezovský, Šiška, Oravec, Makovský, Kadlubiak, Moravčík, Bobček, Kabáč – Ru. Huna, Ro. Huna, Ri. Huna, Kriška, Sukeľ, Uram – Faith, Piatka, Laco – Števuliak, Stümpel, Brezniak

SR 20: Durný – Trška, Hain, Jendroľ, Košecký, Bždoch, Hedera, Medároš – Pataky, Sádecký, Hecl – Pätoprstý, Murín, Sloboda – Líška, Jaško, Vybíral – Váňa, Oško, Žiak

Hlasy po zápase:

Ernest Bokroš, tréner SR 20: Toto víťazstvo nám dodá veľa psychických síl. Som rád, že po víťazstvách v prvej lige sme zdolali aj extraligové mužstvo. Blízko sme k tomu mali aj v predošlých zápasoch, ale súperi nás vždy zlomili skúsenosťou. Výborne chytal brankár Durný, ktorý nás podržal pri trestnom strieľaní v tretej tretine."

Matúš Sukeľ, útočník Liptovského Mikuláša: "Prvé dve tretiny sme nehrali dobre, prenieslo sa to na nás z posledného zápasu. Sledujem zápasy 20-tky a vidím, že v ich hre je progres a zlepšujú sa od zápasu k zápasu."