Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. mája 2006

Košický banský úrad o určení dobývacieho priestoru v Jahodnej



Obvodný banský úrad v Košiciach začal včera prerokovávanie návrhu na určenie dobývacieho priestoru v lokalite Jahodná, v chránenom ložisku, pre spoločnosť Kremnica Gold. Na včerajšej tlačovej besede ...



Zdieľať

KOŠICE 5. mája (WN/SITA) - Obvodný banský úrad v Košiciach začal včera prerokovávanie návrhu na určenie dobývacieho priestoru v lokalite Jahodná, v chránenom ložisku, pre spoločnosť Kremnica Gold. Na včerajšej tlačovej besede v Košiciach o tom informovali riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský a prezident kanadskej prieskumnej spoločnosti Tournigan Gold Corporation (TGC) Jim Walchuck. Obvodný banský úrad zatiaľ o určení dobývacieho priestoru nerozhodol. Hovorca košického magistrátu Tibor Ičo pre agentúru SITA uviedol, že mesto Košice sa k ťažbe uránu v lokalite Jahodná vyjadrilo negatívne. Podľa predstaviteľov TGC a Kremnica Gold sa v lokalite Jahodná nachádza podľa odhadov 1,4 milióna ton rudy s obsahom 0,4 percenta uránu a 0,38 percenta molybdénu. O určenie dobývacieho priestoru požiadali na základe starých prieskumov a troch vlastných kontrolných vrtov. Walchuck informoval, že TGC chce v danej lokalite pokračovať v prieskumných prácach, ktoré si vyžiadajú investície okolo 600 miliónov korún, aby zmapovali ložisko, spresnili zásoby uránovej rudy a mohli vypracovať ekonomickú štúdiu, či sa v danej lokalite oplatí vôbec ťažiť. Podľa jeho odhadov to potrvá minimálne tri roky.

Ako pre agentúru SITA uviedol právnik Jozef Šuchta, podľa slovenskej legislatívy určenie dobývacieho priestoru neznamená, že sa spoločnosť, ktorá o to požiadala, stáva aj vlastníkom ložiska. Určenie dobývacieho priestoru síce oprávňuje organizáciu na dobývanie výhradného ložiska, ale konkrétnu ťažbu môže začať až po získaní povolenia banskej činnosti. Záujemca musí preto požiadať Banský úrad v novom konaní o toto povolenie a otvorenie banského diela. Ako uviedol Šuchta, konaním o určení dobývacieho priestoru sa však ale mení účel využitia územia, ktorý je zakotvený v územnom pláne mesta Košice, ako aj v územnom pláne vyššieho územného celku - Košického samosprávneho kraja. Ani jeden neráta s tým, že by sa tu mala rozvíjať banská činnosť, naopak, dané územie je určené ako rekreačná zóna. Navyše v lokalite sa nachádza významné chránené vtáčie územie.

,,Keby spoločnosti TGC a Kremnica Gold chceli konať korektne, mohli už pred vytýčením dobývacieho priestoru požiadať o posúdenie vplyvu banskej činnosti na životné prostredie komisiu EIA ministerstva životného prostredia. V tejto fáze nikto doposiaľ seriózne neposúdil, ako dobývací priestor určený na dobývanie výhradného ložiska podľa banského zákona a dobývanie v ňom bude ovplyvňovať rekreačné využitie pre Košičanov a chránené vtáčie územie európskeho významu," povedal Šuchta. Dodal, že o posúdenie EIA môže požiadať aj banský úrad na základe svojej povinnosti vyplývajúcej z banského zákona - posúdiť návrh aj z hľadiska požiadaviek iných chránených záujmov, teda aj z hľadiska záujmov ochrany prírody a rekreácie, ktoré sú v tomto prípade mimoriadne významné.

Spoločnosť TGC či Kremnica Gold nie je vlastníkom pozemkov, na ktorých sa bude robiť ďalší prieskum. Walchuck priznal, že sa snažili stretnúť s primátorom Košíc, ktoré sú vlastníkmi dotknutých pozemkov, no neúspešne.

Na otázku novinárov, aké je imanie spoločností konkrétne neodpovedal ani Walchuck, ani Bartalský. Walchuck iba uviedol, že spoločnosť na investovanie využíva cudzie zdroje. Podľa výpisu z obchodného registra spoločnosť Kremnica Gold má základné imanie 131,34 milióna korún.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ŽSR plánujú ešte tento rok stratu, v budúcich rokoch už zisk
<< predchádzajúci článok
Do Francúzska iba kompetentní a talentovaní imigranti