24hod.sk    ZOH Toríno 2006

18. februára 2006

Kosteličová obhájila zlato v kombinácii

Favorizovaná Chorvátka Janica Kosteličová sa stala víťazkou kombinácie alpských lyžiarok na XX. zimných olympijských hrách v Turíne. V dvojdňovej súťaži dosiahla fenomenálna Chorvátka v ...

SAN SICARIO 18. februára (WN/SITA) - Favorizovaná Chorvátka Janica Kosteličová sa stala víťazkou kombinácie alpských lyžiarok na XX. zimných olympijských hrách v Turíne. V dvojdňovej súťaži dosiahla fenomenálna Chorvátka v súčte dvoch kôl slalomu a zjazdu výsledný čas 2:51,08 min a presne o pol sekundy zdolala Rakúšanku Marlies Schildovú, ktorej patrila líderská pozícia po slalome. Bronz si vybojovala Švédka Anja Pärsonová, ktorá zaostala o 0,55 s. Z dvojice Sloveniek, ktoré zostali po slalome v hre, sa viac darilo Veronike Zuzulovej. Dvadsaťjedenročná slalomová špecialistka si oproti piatku zhoršila svoje postavenie o sedem priečok, ale výsledné 15. miesto so stratou 5,55 na víťazku je solídnym umiestnením. Olympijská debutantka Soňa Maculová vstupovala do sobotňajšieho zjazdu z 20. priečky a napokon skončila na 23. mieste (+9,17). Ďalšie dve "násťročné" Slovenky Eva Hučková a Jana Gantnerová, ktoré boli v pozícii zberateliek skúseností, nedokončili už piatkové 1. kolo slalomu.
Kosteličová pridala v San Sicariu do svojej zbierky medailí už štvrté olympijské zlato a stala sa tak najúspešnejšou zjazdárkou olympijskej histórie. Odpútala sa od trojice Katja Seizingerová (Nem.), Deborah Compagnoniová (Tal.) a Vreni Schneiderová (Švajč.), ktoré majú na konte po tri zlaté. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Záhrebu položila základ celkovému úspechu už v piatok, keď si v slalome vyjazdila 2. priečku, čo bola ideálna východisková pozícia pred zjazdom. Všestranná Chorvátka napriek doznievajúcej chrípke v zjazde napokon s prehľadom predstihla rakúsku slalomovú špecialistku Schildovú, ktorej kombinačné striebro zrejme nikto nečakal. Tretia Pärsonová prehrala s Kosteličovou prvý veľký turínsky boj o zlato a po 3. mieste v zjazde si z metropoly Piemontu odnesie už druhý bronz. V súčte s umiestneniami v Salt Lake City má 24-ročná Švédka už tri bronzové a jednu striebornú medailu.
K dramatickosti kombinačných pretekov žien prispelo najmä zlé počasie, ktoré nedovolilo pretekárkam v San Sicariu absolvovať zjazdársku trať v piatok, a tak sa netradične najprv uskutočnil slalom v Sestriere. Zjazd prišiel po viacerých odkladoch na rad až v sobotu o 15.30 h.