Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

24. marca 2015

Krátky spánok robí s pamäťou divy, stačí len pár minút



Nemeckí vedci zistili, že zdriemnutie počas dňa zlepšuje funkcie pamäte až päťnásobne.



Zdieľať
Krátky spánok robí s pamäťou divy, stačí len pár minút


 
Kvalitný nočný spánok patrí k základným pilierom zdravia, zdriemnutie počas dňa však dokáže zlepšiť funkcie mozgu a proces učenia. Nemeckí vedci z Univerzity v Saarlande zistili, že krátky spánok v trvaní 45 až 60 minút dokáže zlepšiť pamäť až päťnásobne.

 
Štúdia, ktorú zverejnil odborný magazín Neurobiology of Learning and Memory, skúmala vplyv poobednej siesty na pamäť študentov. Účastníci pokusu sa najprv naučili 90 nových slov a 120 párov slov, ktoré vzájomne nesúviseli. Následne boli rozdelení do dvoch skupín. Kým prvá skupina si po procese učenia dopriala krátky spánok, druhá skupina si pozrela film na DVD.

Obe skupiny následne preskúšali z naučených slovíčok. Skupina, ktorá si po učení na 45 minút zdriemla, v ňom skončila najlepšie.

"Krátke zdriemnutie v kancelárii alebo v škole môže výrazne zlepšiť úspech učenia," uviedol vedúci štúdie Axel Mecklinger. "V každom prostredí, kde ľudia prichádzajú do kontaktu s novými informáciami, by sme mali brať do úvahy pozitívne dôsledky spánku. Aj krátke zdriemnutie v dĺžke 45-60 minút zlepšuje vyvolávanie informácií z našej pamäte až päťnásobne," dodal profesor.

Krátky spánok však nedokáže nahradiť kvalitný nočný spánok. Zdravý spánok má vplyv najmä na funkciu mozgu, v ktorom počas noci prebieha "upratovanie" a triedenie myšlienok a celková regenerácia. Mozog počas spánku ukladá staršie spomienky a prepája ich s tými novými, zbavuje sa toxínov, ktoré môžu spôsobovať napríklad Parkinsonovu alebo Alzheimerovu chorobu a ukladá informácie týkajúce sa najmä fyzických aktivít do dlhodobej pamäte.

čítajte tiež:

Štúdia ukázala koľko hodín denne máme spať, aby sme sa cítili dobre



Pri dlhodobom nedostatku spánku dochádza v tele k určitým metabolickým a hormonálnym zmenám. Znižuje sa odolnosť človeka voči infekciám, kolíše nálada a klesá sústredenosť. Nedostatok spánku zhoršuje schopnosť učiť sa, oslabuje imunitu, vedie k priberaniu, tráviacim problémom, zápalovým procesom a k vzniku cukrovky aj depresie.

Zdroj: www.independent.co.uk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vedci objavili fosílne zvyšky nového živočíšneho druhu
<< predchádzajúci článok
Agenti FBI Mulder a Scullyová sa vracajú v nových dieloch seriálu