Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

10. apríla 2013

Kritici ocenili film Až do mesta Aš, rozdali aj Igrice



Výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu - Igrice udelili dnes v bratislavskom kine Lumiere, kde zároveň vyhlásili víťazov 21. cien ...



Zdieľať
as BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) - Výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu - Igrice udelili dnes v bratislavskom kine Lumiere, kde zároveň vyhlásili víťazov 21. cien slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2012.


Do súťaže o Igrice zaslali tvorcovia 77 audiovizuálnych diel, ktoré hodnotila porota pod vedením dramaturga a režiséra Rudolfa Urca.

Porota rozhodla o udelení šiestich Igricov v kategóriách hraná tvorba pre kiná, televízna dramatická tvorba, filmová a televízna dokumentárna tvorba, animovaná filmová tvorba, ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele a mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele.

V šiestich kategóriách súťaže o Igrica udelili aj tvorivé prémie. Ocenili tiež tvorcov v ďalších štyroch kategóriách - za ostatnú televíznu tvorbu, za študentskú tvorbu, za teóriu a kritiku a za DVD. Spolu tak vyhlásili 20 tvorivých
prémií.

Video: Trailer k filmu Až do mesta Aš



Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvé ceny vyhlásili 18. decembra 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Po zákaze slovenského FITEZu (Filmový a televízny zväz), ktorý ceny udeľoval, ich obnovili až v roku 1993. V roku 2013 sú Igrice a tvorivé prémie Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu udelené po 24. raz.

V rokoch 1967 až 2013 získalo 106 Igricov 88 najvýznamnejších slovenských filmárov a audiovizuálnych tvorcov za 87 filmov a diel s audiovizuálnou tematikou. Najviac, štyri Igrice získal Martin Šulík, po tri Martin Slivka a Juraj Jakubisko.

Symbolom ceny je soška Igric z bronzovej zliatiny vysoká 33,8 centimetra a vážiaca 2,4 kilogramu. Jej autorkou je akademická sochárka Erna Masarovičová. Igric je dotovaný Literárnym fondom finančnou odmenou 2 000 eur, tvorivé prémie 700 eurami, herecké ceny Igric 700 eurami a tvorivé prémie 350 eurami. V roku 2013 tak Literárny fond za ceny vyplatí 22-tisíc eur.

Prehľad víťazov a víťaziek 24. národných tvorivých cien Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu vyrobenú v roku 2012:

Igric za hranú tvorbu pre kiná: Ján Ďuriš za kameru filmu 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)

Tvorivé prémie za hranú tvorbu pre kiná: Iveta Grófová za réžiu filmu Až do mesta Aš (réžia Iveta Grófová) Juraj Krasnohorský za réžiu filmu Tigre v meste (réžia Juraj Krasnohorský)

Igric za televíznu dramatickú tvorbu: Jozef Puškáš za námet a scenár filmu Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu: Yvonne Vávrová za réžiu filmu Náhradná matka (réžia Yvonne Vávrová) z cyklu Filmoviedky

Karol Vosátko za réžiu filmu Nočný trezor (réžia Karol Vosátko) z cyklu Filmoviedky

Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Pavol Korec za réžiu filmu Exponáty alebo príbehy z kaštieľa
Tvorivé prémie za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Dušan Trančík za réžiu filmu Hodina dejepisu (réžia Dušan Trančík)
Marek Šulík a Jana Bučka za réžiu filmu Zvonky šťastia (réžia Marek Šulík a Jana Bučka)

Igric za animovanú tvorbu: Ondrej Rudavský za scenár, réžiu, kameru a animáciu filmu Mesiac
Tvorivé prémie za animovanú tvorbu: Michaela Čopíková a Veronika Obertová za réžiu filmu O láske nepoznanej
Júlia Koleňáková za réžiu filmu Kufor

Igric za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Soňa Norisová za postavu Jitky vo filme V tieni (réžia David Ondříček)
Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Vica Kerekes za postavu Agnes vo filme 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)
Emília Vášáryová za postavu Amálie vo filme Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Igric za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Marián Slovák za postavu primára Hanku vo filme Zradení (réžia Martin Kákoš) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Attila Mokos za postavu Brachtla vo filme 7 dní hriechov (réžia Jiří Chlumský)

Ivan Romančík za postavu Floriana vo filme Dušičky seniorov (réžia Stanislav Párnický) z cyklu Filmoviedky

Tvorivé prémie:

Tvorivé prémie za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu:
Zuzana Liová za réžiu filmu Žena v slovenskom filme z cyklu Slovenské kino (réžia Zuzana Liová)
Katarína Farkašová za dramaturgiu televízneho seriálu Zbohom, súdruhovia ! (réžia Andrej Nekrasov)

Tvorivé prémie za študentskú tvorbu:
Marek Janičík za réžiu filmu Kino Svet (réžia Marek Janičík)
Roman Fábian za réžiu filmu Ja som baník kto je viac... (réžia Roman Fábian)

Tvorivé prémie za DVD a CD - ROM:
Henrieta Cvangová a Juraj Krasnohorský za zostavenie DVD filmu Tigre v meste (réžia Juraj Krasnohorský)
Marián Brázda za dramaturgiu DVD filmov Muž, ktorý luže a Eden a potom (oba réžia Alain - Robbe Grillet)

Tvorivé prémie za audiovizuálnu teóriu a kritiku:
Jana Dudková za knihu Slovenský film v ére transkulturality z knižnej edície časopisu Vlna - Filmodrom
Martin Kaňuch a Michal Michalovič editori knihy Poetika zločinu Francúzsky film noir z edície Cinematik


Prehľad víťazov a víťaziek 21. cien slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2012:

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii v kategórii slovenský dlhometrážny hraný film pre kiná, ktorý mal premiéru v kinách v roku 2012: Až do mesta Aš (réžia: Iveta Grófová)

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii slovenský celovečerný a stredometrážny dokumentárny film, ktorý mal premiéru v roku 2012 (ex aequo): Od Fica do Fica (réžia Zuzana Piussi) a Zvonky šťastia (réžia Marek Šulík, Jana Bučka)

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii filmová kritika a publicistika: Peter Nágel, dramaturg MFF ArtFilmFest Trenčianske Teplice/Trenčín

Cena slovenskej filmovej kritiky v kategórii najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2012: Rozchod Nadera a Simin (Irán, 2011, réžia Asghar Farhadi)

Cena slovenských filmových novinárov:
Asociácia slovenských filmových klubov - distribučná spoločnosť, ktorá uviedla do slovenských kín v roku 2012 najlepší zahraničný film Rozchod Nadera a Simin (Irán, 2011, réžia Asghar Farhadi)
Dramaturgia kina Lumiére Slovenského filmového ústavu Bratislava za premyslenú a inšpirujúcu dramaturgiu

Informácie agentúre SITA poskytol predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žena tvorí šperky z materského mlieka
<< predchádzajúci článok
Nový album skupiny Beady Eye dostal názov Be