Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. mája 2014

L. Žitňanská: Štátna volebná komisia nebude nezávislá



Na snímke členka strany Most-Híd Lucia Žitňanská



Zdieľať
Na snímke členka strany Most-Híd Lucia Žitňanská Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 27. mája (TASR) - Štátna volebná komisia, ktorá má kontrolovať voľby a financovanie politických strán, zrejme nebude nezávislá. Spôsob jej kreovania totiž nahráva vládnej väčšine. V diskusii k volebným zákonom z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) to dnes uviedla poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská z Mostu-Híd.


"Vidím nedostatok záujmu vykreovať skutočne nezávislú štátnu volebnú komisiu. Komisia, tak ako je navrhnutá, nespĺňa plnohodnotne parametre nezávislej komisie. Výber komisie nahráva vládnej strane Smer. Nie je dobrý precedens dizajnovať komisiu tak, aby vládna väčšina mala výhodu," vyhlásila v parlamente bývalá ministerka spravodlivosti. Výhoda vládnej väčšiny je podľa nej podčiarknutá aj tým, že predsedu komisie má voliť parlament prostou väčšinou hlasov.

Žitňanská pripomenula, že v komisii majú byť zástupcovia parlamentných politických strán v pomere piati ku piatim. Chýba jej tam však skutočne nezávislá osoba. Žitňanská by v komisii rada videla verejného ochrancu práv. Status nezávislosti by totiž podľa Žitňanskej mal dodávať komisii aj "niekto zvonka". Žitňanská nesúhlasí so zastúpením generálneho prokurátora v tejto komisii. "Lepšie by bolo, keby tam mala zastúpenie ombudsmanka," zopakovala exministerka spravodlivosti.

Žitňanskej sa tiež nepozdáva, že v komisii nemusia skutočne sedieť sudcovia, hoci svoje zastúpenie má mať Ústavný súd (ÚS) SR a Najvyšší súd (NS) SR. Podľa súčasného návrhu sa totiž podľa Žitňanskej môže stať, že šéfovia ÚS SR a NS SR vyberú fyzickú osobu, ktorá môže byť aj z prostredia politických strán a vôbec to nemusí byť sudca.

Kritizuje Kaliňáka


Exministerka spravodlivosti Kaliňákovým zákonom vyčíta aj to, že neprinášajú zásadnú zmenu volebného systému. Pripomenula, že opozícia chcela riešiť aj túto tému, ale Smer-SD nesúhlasil. "Smer povedal, že to nie je téma, hoci verejná debata bola vo veľkej miere o zmene volebných systémov," poznamenala Žitňanská. Dodala, že Kaliňákove zákony podporiť nemôže. Zdôraznila zároveň, že to nie sú právne normy, na ktorých sa dohodla vládna strana s opozíciou. "Nie sú konsenzuálne dielo vládnej strany a opozície, to musí byť jasné," uzavrela.

Miroslav Číž zo Smeru-SD v súvislosti so zmenou volebných systémov uviedol, že vláda nemá tento záväzok v programovom vyhlásení. Tvrdí, že to nemali ani iné strany v minulosti. Vláda podľa Číža úpravou zákonov potrebovala vyčistiť volebné zákony, čo urobila. Žitňanskej tiež odkázal, že hľadanie kompromisu neznamená, že vláda bude akceptovať všetko, s čím príde druhá strana.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Verejné zbierky dostanú nové pravidlá, majú zabrániť ich zneužívaniu
<< predchádzajúci článok
P. Osuský chce zrušiť moratórium či obmedzenie prieskumov pred voľbou