Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2017

Lajčák si prevzal cenu za pomoc Bosne a Hercegovine na jej ceste do EÚMinister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, archívna fotografia.Zdieľať
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, archívna fotografia. Foto: TASR/AP
Mostar 19. mája (TASR) - Bosna a Hercegovina dosiahla v minulom roku pokrok na svojej ceste do EÚ, ale očakávania spojené s pokračovaním reforiem sa nenaplnili v plnej miere, a to tak v ekonomickej, ako aj politickej a spoločenskej rovine. Také je hlavné posolstvo, ktoré odznelo vo štvrtok na stretnutiach ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny (BaH) Mladenom Ivaničom a chorvátskym členom Predsedníctva Draganom Čovičom v historickom Mostare. TASR o tom dnes informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.


Šéf slovenskej diplomacie ocenil pokrok, ktorý Bosna a Hercegovina dosiahla v uplynulom roku na ceste k Európskej únii - od podania prihlášky za člena, cez rozhodnutie Rady EÚ vypracovať systém hodnotenia prístupového procesu, ku ktorému zásadným spôsobom prispelo Slovensko počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, až po dotazník, ktorý bol predstaviteľom krajiny doručený v decembri 2016. Ako to Lajčák konštatoval, udalosti v parlamente BaH v ostatnom období signalizujú vážne problémy pri presadzovaní reformného programu na úrovni štátu.

"Som presvedčený, že Bosna a Hercegovina má kapacitu pokročiť v procesoch reforiem a integrácie oveľa ďalej, než je dnes. Krajina potrebuje zmenu, aby sa mohla modernizovať a prispôsobiť súčasnosti. Nejde len o prijímanie legislatívy, ale najmä o zavádzanie zmien do praktického života. To je napríklad zákonník práce, zákony regulujúce bankový sektor, podnikateľské prostredie, dôchodkové a invalidné poistenie, a tak ďalej. Zdá sa však, že po miestnych voľbách v minulom roku sa tempo týchto reforiem akosi spomalilo, čo nie je dobré," povedal minister, ktorý upozornil aj na celkový kontext v regióne, kde sa bezpečnostná situácia podľa jeho slov zhoršuje a vzťahy sú dnes napätejšie než boli ešte pred rokom. V tomto kontexte spomenul aj niektoré otázky, ktoré v poslednom období prispeli k štiepeniu vládnej koalície v BaH.

Miroslav Lajčák si v Mostare prevzal osobitnú cenu miestneho denníka Večerný list za rok 2016 Európska osobnosť roka, ktorú mu udelili za pomoc BaH na jej ceste do Európskej únie. "Vážim si toto ocenenie o to viac, že súvisí s Európskou úniou, v ktorú verím, a ktorej som presvedčeným stúpencom. Som rád, že za môjho pôsobenia v pozícii vysokého predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu ste podpísali asociačnú dohodu, a som rád, že počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ ste postúpili o krok vyššie a dostali na vyplnenie dotazník pre vstup do EÚ. Chcem vám adresovať slová podpory, aby ste pokračovali v tom, čo chce veľká väčšina obyvateľov Bosny a Hercegoviny, lebo niet lepšej perspektívy než je tá európska. Máte v tomto úsilí priateľov, a ja patrím medzi nich," povedal Lajčák v ďakovnom príhovore.

Minister odcestuje dnes z Mostaru do cyperskej Nikózie, kde bude viesť slovenskú delegáciu na 127. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy v Nikózii. Témou zasadnutia je posilňovanie demokratickej bezpečnosti v Európe, boj proti násilnému extrémizmu, riešenie utečeneckej krízy a kľúčová úloha demokracie, ľudských práv a právneho štátu pri riešení konfliktov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA uvalili sankcie na ôsmich členov venezuelského najvyššieho súdu
<< predchádzajúci článok
V Iráne sa začali prezidentské voľby

Lajčák si prevzal cenu za pomoc Bosne a Hercegovine na jej ceste do EÚ - diskusné fórum čitateľov