Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júla 2017

Ľanová nedeľa v Martine predstaví výrobu a údržbu textilu v minulostiIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jana Vodnáková
Martin 16. júla (TASR) - Každodenný život domácností pri výrobe a údržbe textilu predstaví v nedeľu 23. júla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine podujatie Ľanová nedeľa.


Podľa vedúcej oddelenia dokumentácie a ochrany zbierok SNM v Martine Eleny Bercíkovej-Zahradníkovej sa návštevníci dozvedia, ako sa v minulosti trepal a česal ľan, priadli nite, tkali koberce či prala bielizeň. "Folklórna skupina z Podhradia predstaví trepanie a česanie ľanu aj domáce práce – obšívanie, strihanie handier na tkanie kobercov, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji – starej 'Singerke', ktorú si budú môcť návštevníci aj vyskúšať. Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian ich zoznámi so spôsobom, akým sa bielilo ľanové plátno na slnku a ukáže, ako sa v minulosti prala, sušila a žehlila bielizeň," uviedla Bercíková-Zahradníková.

Doplnila, že pri prehliadke krojov z viacerých slovenských regiónov predvedie a vysvetlí Folklórna skupina Lysec z Belej i to, čo je "lajblík", "rukávce", "kosička" a predstaví aj iné súčasti ľudového odevu. "Počas programu od 10. do 16. hodiny sa budú môcť návštevníci v tvorivých dielňach naučiť dnes už zabudnuté tkáčske techniky. Vyskúšať si tkanice na krosienkach, špuľke či doštičke, zhotoviť si koberček na stolových krosienkach, tkanicu na prstoch alebo na doštičke, či vyskúšať zápästkovú techniku. Aj pozrieť si ukážky pradenia ľanovej nite z kúdele či tkanie plátna na tkáčskom stave," dodala Bercíková-Zahradníková.

Počas celého dňa bude vyhrávať Podhradská muzika a v drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutoční rímskokatolícka svätá omša.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Ľubovnianskom hrade približujú históriu kríža. Má mnohé významy
<< predchádzajúci článok
Život a dielo I. Bizmayera zachytáva kniha. V Modre má tiež výstavu

Ľanová nedeľa v Martine predstaví výrobu a údržbu textilu v minulosti - diskusné fórum čitateľov