Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. januára 2015

Legendárna herečka Adina Mandlová sa vrátila do Česka zomrieť



Jedna z nejväčších hviezd českého strieborného plátna česká filmová a divadelná herečka Adina Mandlová sa narodila 27. januára 1910. Hrala vo filmoch Priateľka pána ministra, Ducháček to zariadi, Život je pes, Nehnevajte ...



Zdieľať
Jedna z nejväčších hviezd českého strieborného plátna česká filmová a divadelná herečka Adina Mandlová sa narodila 27. januára 1910. Hrala vo filmoch Priateľka pána ministra, Ducháček to zariadi, Život je pes, Nehnevajte deduška!, Nech žije zosnulý!, Cech panien kutnohorských, Pri pokladni stál, Dievča alebo chlapec, Ťava uchom ihly, Mravnosť nadovšetko, či Svet patrí nám. S Oldřichom Novým zažiarila vo filme Kristián . Film Nočný motýľ jej zabezpečil vrchol popularity. Úspešná kariéra herečky opradenej fámami po vojne náhle zhasla. Zomrela 16.6.1991. Na archívnej snímke Adina Mandlová, manžel Ben a fenka Sandy. Foto: ARCHÍV TASR
Mladá Boleslav/Bratislava 27. januára (TASR) - V stredu 28. januára uplynie 105 rokov od narodenia českej filmovej a divadelnej herečky Adiny Mandlovej. Patrila k slávnym tváram českého filmu, bola hviezdou, bez ktorej sa v prvej polovici 20. storočia nenakrútil v pražských ateliéroch takmer žiadny film. Po druhej svetovej vojne však na ňu doľahol tieň spolupráce s nemeckými filmovými tvorcami a podozrenie z kolaborácie s Nemcami. Vlasť opustila a vrátila sa do nej až zomrieť.


Narodila sa v bohatej rodine 28. januára 1910 v Mladej Boleslavi v Čechách ešte za Rakúsko-Uhorska. Po skorej smrti otca schudobneli a Mandlová bola nútená sa obracať, pomáhala matke s domácimi prácami v penzióne. Neskôr ju poslali do dievčenskej internátnej školy v Paríži vo Francúzsku. Odtiaľ ju však veľmi rýchlo vylúčili pre neviazané správanie, ktoré ju sprevádzalo po celý čas, čo bola na výslní.

Prvú miniroličku dostala vo filme Děvčátko, neříkej ne! (1932). Do sveta pražskej bohémy ju uviedol vtedajší prvý filmový milovník Hugo Haas, ktorý z nej vykresal herečku. Stal sa aj jej milencom. Spolu s nezabudnuteľným Oldřichom Novým patril Hugo Haas k jej najčastejším partnerom na striebornom plátne. S Haasom nakrútila nezabudnuteľné filmy ako Život je pes (1933), Mazlíček (1934), Ať žije nebožtík (1935), s Novým napríklad klasické filmy Kristián (1939), Kouzelný dům (1939), Přítelkyně pana ministra (1940), Pacientka doktora Hegla (1940) a s Vlastom Burianom Nezlobte dědečka (1934), Ducháček to zařídí (1938).

Z jej bohatej filmografie v 20. a 30. rokoch 20. storočia možno spomenúť aj režisérsky debut Otakara Vávru Panenství (1937) a úspešné filmy iných režisérov Cech panien kutnohorských (1938), Ťěžký život dobrodruha (1941), Katakomby (1940) či Hotel Modrá hvězda (1941) atď. Celkovo má na svojom konte vyše 30 filmov, v takmer všetkých zažiarila v hlavných úlohách.



Počas protektorátu prijala Mandlová ponuku nemeckých ateliérov hrať po boku populárneho herca Heinza Rühmanna. Počas pobytu v nemeckom Berlíne bola častým hosťom tamojšej umeleckej spoločnosti, jej kontakty s predstaviteľmi Tretej ríše pre herečku znamenali po druhej svetovej vojne obvinenie z kolaborácie. Nikdy sa nedokázalo, že bola milenkou ríšskeho protektora Karla Heinza Franka alebo ministra propagandy Josepha Goebbelsa. Jej súdne vyšetrovanie sa po niekoľkých mesiacoch skončilo bez akýchkoľvek výsledkov.

Mandlová sa skúšala etablovať aj ako divadelná herečka v Lidovém divadle Urania v Prahe a v Divadle na Poříčí. Pomocou svojich kontaktov dosiahla v roku 1943 znovuotvorenie Vinohradského divadla, kde účinkovala v komédii Šesť postáv hľadá autora Luigiho Pirandella a svoju kariéru skončila brilantnou Máriou Stuartovou v rovnomennej Schillerovej dráme. V roku 1944 mal premiéru jej posledný český film Sobota a vo Veľkej Británii The Fool and the Princess (1948).

Československo, z ktorého emigrovala v roku 1948 (ešte predtým sa vydala za Angličana) navštívila začiatkom 60. rokov 20. storočia. Hudobné divadlo v pražskom Karlíne ju chcelo angažovať do titulnej úlohy muzikálu Hello Dolly, k jej účinkovaniu však nedošlo. Neskôr žila na Malte. Do Československa prišla v roku 1991, bývala na zámku v českom Dobříši a 16. júna toho roku v nemocnici v neďalekom Příbrame zomrela. Neželala si pohrebný obrad ani hrob, jej popol preto rozptýlili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sygic predstavuje Sygic GPS Navigation pre Windows Phone
<< predchádzajúci článok
Československý exprezident Antonín Novotný zomrel pred 40 rokmi