Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. januára 2016

Lego po vlne kritiky poskytne svoje kocky čínskemu umelcovi Wej-wejoviDánska hračkárska spoločnosť Lego upustila od obmedzení týkajúcich sa objemných objednávok svojich stavebnicových kociek po tom, čo sa na ňu spustila vlna ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Kodaň 13. januára (TASR) - Dánska hračkárska spoločnosť Lego upustila od obmedzení týkajúcich sa objemných objednávok svojich stavebnicových kociek po tom, čo sa na ňu spustila vlna kritiky za to, že odmietla predať tisíce z nich čínskemu disidentskému výtvarnému umelcovi Aj Wej-wejovi. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.


Aj Wej-wej, známy svojou kritikou dodržiavania ľudských práv vo svojej vlasti, v októbri obvinil spoločnosť Lego z cenzúry kvôli odmietnutiu objednávky kociek, ktoré chcel pre svoje nové dielo.

Spoločnosť vtedy reagovala s tým, že dodržiava dlhoročnú politiku nevybavovania veľkých objednávok, ak majú byť jej produkty použité na "politickú agendu". To sa však stretlo s kritikou zo strany ľudskoprávnych skupín. Na internete zároveň vznikla iniciatíva za vyzbieranie kociek pre tohto čínskeho konceptuálneho umelca.

Lego v utorkovom vyhlásení uviedlo, že od zákazníkov už nebude požadovať vysvetlenie, na čo chcú stavebnicové kocky použiť. Čínskeho umelca však spoločnosť v tomto kontexte priamo nespomenula, uviedla len, že pravidlá, ktoré zrušila, "by mohli vyúsťovať do nedorozumení alebo byť vnímané ako premenlivé".

Zákazníci, ktorí budú chcieť z kociek Lega vytvoriť verejné umelecké diela, odteraz budú musieť iba vyhlásiť, že ich dánsky výrobca nie je do daného projektu nijako zapojený.

Čínske úrady v roku 2011 odobrali Ajovi cestovné doklady a zatkli ho na 81 dní. Pas mu vrátili iba vlani v júli. Umelec sa okrem iného preslávil i vytváraním portrétov svetových disidentov z kociek Lega.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predaj albumov Davida Bowieho rekordne narástol
<< predchádzajúci článok
Štyri filmy majú po šesť nominácií na Zlaté maliny

Lego po vlne kritiky poskytne svoje kocky čínskemu umelcovi Wej-wejovi - diskusné fórum čitateľov