Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. septembra 2010

Lekári tvrdia, že je správny čas sa zaočkovaťV prvý septembrový týždeň bolo v Prešovskom kraji chorých na akútne respiračné onemocnenia 2 076 ľudí, do tejto skupiny patrí aj chrípka. ...Zdieľať
lieky  lekaren Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

PREŠOV 14. septembra (WEBNOVINY) – V prvý septembrový týždeň bolo v Prešovskom kraji chorých na akútne respiračné onemocnenia 2 076 ľudí, do tejto skupiny patrí aj chrípka. Najväčšia chorobnosť bola u detí do päť rokov. Hoci je toto číslo ešte nízke, podľa krajského lekára a vedúceho odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja Júliusa Zbyňovského je teraz ten správny čas, kedy sa treba dať zaočkovať proti chrípke.

Očkovanie sa odporúča už od šiestich mesiacov veku dieťaťa a zvlášť potrebné je u ľudí zdravotne oslabených – u seniorov, tehotných žien, zamestnancov, ktorí prichádzajú do kontaktu s klientmi. Zbyňovský považuje prehlásenia proti vakcinácii za nezodpovedné. Tvrdenia, že očkovanie spôsobilo či spustilo cukrovku alebo autizmus neboli dokázané a zbytočne odrádzajú ľudí od tejto najjednoduchšej forme prevencie proti chrípke.

Ako informoval na dnešnej tlačovej besede vedúci krajský lekár, v poslednej zimnej sezóne (október 2009 až marec 2010) bolo v Prešovskom kraji chorých na akútne respiračné onemocnenia 226 104 ľudí, išlo o chorobnosť 45 324 pacientov na 100-tisíc obyvateľov, čo je menej ako celoslovenský priemer. Z toho prešovský regionálny úrad verejného zdravotníctva evidoval na chrípku 26 360 pacientov.

Najviac chorých bolo vo vekovej skupine od šesť do 14 rokov (8 803). Vlani bol zistený aj nový vírus tzv. prasacej chrípky - H1N1. V Prešovskom kraji bolo potvrdených 78 takýchto prípadov, z toho 22 pacientov chorobe podľahlo. Napriek možnosti dať sa zaočkovať proti prasacej chrípke to využilo iba veľmi malé percento populácie.

Zbyňovský informoval, že proti bežnej chrípke máme momentálne na trhu štyri druhy vakcín. Zbyňovský predpokladá, že všetky zdravotné poisťovne kvôli prevencii a menším následným nákladom budú očkovacie látky proti bežnej chrípke klientom plne preplácať. Zatiaľ to avizovala iba poisťovňa Dôvera.SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Žiline možnosť žiadať o dotáciu do konca mesiaca
<< predchádzajúci článok
Platobná disciplína klientov u firiem sa zhoršila

Lekári tvrdia, že je správny čas sa zaočkovať - diskusné fórum čitateľov

Vypísaná odmena17.9. 20:55:31