Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2012

Levoča a 12 obcí budú v sobotu žiť voľbamiSpolu 12 obcí a jedno mesto - Levoču, čakajú v sobotu nové obecné voľby. Starostu mali voliť v ôsmich obciach, v jednej z nich - v obci Harakovce v okrese Levoča sa však pre opätovný ...Zdieľať
volby dochodcovia BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) - Spolu 12 obcí a jedno mesto - Levoču, čakajú v sobotu nové obecné voľby.


Starostu mali voliť v ôsmich obciach, v jednej z nich - v obci Harakovce v okrese Levoča sa však pre opätovný nezáujem o kandidatúru konať nebudú. Zvyšných sedem starostov budú voliť v obciach: Hradište pod Vrátnom (okres Senica), Svätý Kríž (okr. Liptovský Mikuláš), Kotmanová (okr. Lučenec), Ratková (okr. Revúca), Beloveža (okr. Bardejov), Oľšinkov (okr. Medzilaborce) a tiež v obci Šoltýska v okrese Poltár, kde obyvatelia budú voliť aj poslancov obecného zastupiteľstva.

Po jednom poslancovi by v sobotných nových obecných voľbách mali zvoliť obyvatelia piatich obcí - Timoradza (okr. Bánovce nad Bebravou), Vavrišovo a Vlachy z okresu Liptovský Mikuláš, Soľník (okr. Stropkov) a Krajná Porúbka (okr. Svidník). V Levoči sa opakovane pokúsia zvoliť primátora.


Voliť sa bude aj v Banskobystrickom kraji

Občania budú voliť starostu v obciach Ratková, Kotmanová a Šoltýske. Vo všetkých je dôvodom nových volieb to, že predchádzajúci starostovia, zvolení v riadnych komunálnych voľbách koncom roka 2010, sami zo svojej funkcie vlani odstúpili.

V Ratkovej v okrese Revúca bude mať zhruba 410 oprávnených voličov na výber z troch kandidátov na starostu, a to kandidátku Smeru-SD Ľudmilu Bukovicsovú, kandidáta SNS Milana Hirka a nezávislého kandidáta Romana Chicha. Predchádzajúci starosta Milan Sakla sa funkcie vzdal v auguste.

V Kotmanovej v okrese Lučenec sa o post starostky uchádzajú dve nezávislé kandidátky - Andrea Mišíková a Mária Oravcová. Ktorá z nich obec povedie, má možnosť v sobotu rozhodnúť vyše 260 oprávnených voličov. Bez starostu sú Kotmanovčania od začiatku augusta, predchádzajúci starosta Ľubomír Božik odstúpil k 31. júlu.

O zvolenie za starostu Šoltýsky v okrese Poltár sa uchádzajú dvaja stranícki kandidáti, a to Marián Habovčík za Smer-SD a Milan Vrábeľ za Ľudovú stranu-HZDS. V tejto obci si necelých 120 oprávnených voličov bude voliť aj celé päťčlenné obecné zastupiteľstvo, keďže spolu s bývalou starostkou Slávkou Škvareniakovou pre vzájomné nezhody abdikovali k 30. novembru aj všetci poslanci a obec odvtedy vedie poverená pracovníčka obecného úradu. Výsledok voľby nových poslancov je s veľkou pravdepodobnosťou už vopred známy, pretože o hlasy spoluobčanov sa uchádza práve päť kandidátov, na zvolenie im tak stačí jediný hlas vrátane ich vlastného.


Ak nie je zvolený nový šéf obce, rozhoduje pôvodný


Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil na sobotu 31. marca predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné alebo zruší výsledok volieb.

Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorý nie je náhradník, a tiež po uvoľnení funkcie starostu či primátora, napríklad odstúpením alebo po úmrtí.

Až do zvolenia nových starostov by ich pozíciu mali zastávať predchádzajúci starostovia. Ak predchádzajúci starosta viesť obec z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce, preberie vedenie obce zástupca starostu. Zástupca starostu alebo predchádzajúci starosta plnia úlohy starostu až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ján Čarnogurský do roka zváži, či chce byť prezidentom
<< predchádzajúci článok
V sobotu sa Zem na hodinu ponorí do tmy

Levoča a 12 obcí budú v sobotu žiť voľbami - diskusné fórum čitateľov