03. júla 2016

Lewis Hamilton vyhral VC Rakúska

Brit Lewis Hamilton

Brit Lewis Hamilton Foto: TASR/AP

Spielberg 3. júla (TASR) - Britský pilot Mercedesu Lewis Hamilton sa stal víťazom Veľkej ceny Rakúska, deviatych pretekov F1 v sezóne. Pre úradujúceho šampióna je to tretie víťazstvo v ročníku, vďaka ktorému znížil stratu v celkovom poradí na tímového kolegu Nica Rosberga.

Štart nevyšiel Hülkenbergovi, ktorý sa prepadol o tri priečky, naopak Hamilton od prvých sekúnd zvyšoval svoj náskok. Úvodné kolá nepriniesli dramatické momenty. Prvým pretekárom, pre ktorého sa VC Rakúska skončila, bol Daniil Kvjat, ktorý štartoval z boxovej uličky a už v 5. kole odstavil svoj monopost. V 22. kole šiel prvýkrát do boxov priebežný líder pretekov Hamilton, jeho zastávka však trvala viac než štyri sekundy a na trať sa vrátil až za Rosbergom.

V deň pretekov oslavoval Sebastian Vettel 29. narodeniny, no veľký dôvod na spokojnosť nemal, keďže v 28. kole dostal defekt a preteky sa pre neho skončili. Na trať sa dostal safety car, ktorého prítomnosť pridala na zaujímavosti nasledujúcim kolám. Krátko na to dostali pretekári možnosť použiť systém DRS. V 45. kole Rosberg zaváhal v pravotočivej zákrute, Hamilton sa na neho dotiahol na rozdiel menší než jedna sekunda, ale Brit nedokázal predbehnúť svojho tímového kolegu ani napriek použitému DRS. Výmena pneumatík na oboch monopostoch Mercedesu dala šancu Verstappenovi, ktorý sa dostal na prvú priečku.

V 59. kole sa Räikkönnen pekným manévrom dostal cez Ricciarda na štvrtú pozíciu. Päť kôl pred koncom sa preteky pre technické chyby skončil aj pre dvojicu Hülkenberg - Alonso. O prvenstvo sa do posledných kôl naťahovali tímoví kolegovia z Mercedesu. V poslednom 71. kole došlo k ich kontaktu, po ktorom Rosberg poškodil svoje predné krídlo. Víťazom sa napokon stal Lewis Hamilton.