Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2007

Libanon ochromili protesty opozície



Libanonská opozícia v utorok paralyzovala krajinu generálnym štrajkom, ktorý sprevádzali blokády ciest, podpaľovanie pneumatík a zrážky medzi súperiacimi frakciami. Polícia informovala o dvoch ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Libanonská opozícia v utorok paralyzovala krajinu generálnym štrajkom, ktorý sprevádzali blokády ciest, podpaľovanie pneumatík a zrážky medzi súperiacimi frakciami. Polícia informovala o dvoch obetiach a desiatkach zranených. Veľký počet z nich zasiahli strely počas násilných stretov v Bejrúte a ďalších oblastiach, ktoré zvýšili obavy o stabilitu Libanonu poznačeného občianskou vojnou v rokoch 1975 až 1990. Na jednodňový štrajk proti Západom podporovanej vláde premiéra Fuáda Sinioru vyzval vodca šiitskej radikálnej strany Hizballáh (Strana Boha) Hassan Nasralláh a ďalšie opozičné zoskupenia.

Metropolu Bejrút a ostatné mestá zahalil hustý dym a mnoho obchodov a podnikov zostalo zatvorených. Niektorí účastníci protestov si ľahli na vozovku, aby zablokovali premávku, zatiaľ čo sa bežní občania snažili dostať do práce. Napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam aktivisti v ranných hodinách zablokovali niekoľko diaľnic, ako aj hlavnú cestu vedúcu na bejrútske medzinárodné letisko. Použili pritom horiace pneumatiky, staré autá, piesok, štrk a rôzne trosky. "Tri osoby prešli (vozidlá) pri rôznych incidentoch, keď sa motoristi pokúšali použiť cesty zablokované demonštrantami," uviedol nemenovaný predstaviteľ polície. Napriek predošlým varovaniam vojaci a policajti demonštrantov sledovali z určitej vzdialenosti a v niektorých prípadoch strieľali do vzduchu, aby zastavili bitky.

Utorňajší štrajk predstavuje prvý významný prejav vyostrenia sporu medzi opozíciou a vládou od 1. decembra, keď sa začali masové protesty v Bejrúte. Protisýrski predstavitelia opozíciu obviňujú z pokusu o prevrat. "Toto nemá nič spoločné s demokraciou. Zvrhlo sa to na prevrat. Je to revolta. Ak si príslušné orgány nebudú plniť svoje povinnosti, môže sa všeličo stať - môže nastať chaos," uviedol pre televíznu stanicu LBCI líder pravicovej strany Libanonské sily Samír Džadža. "Buď si neplnia povinnosti, alebo spolupracujú a ochraňujú demonštrantov, namiesto toho, aby sprejazdnili cesty a umožnili ľuďom dostať sa do práce," kritizoval postup bezpečnostných síl. Za "protivládny puč" situáciu označil aj minister telekomunikácií Marván Hamádi. Dodal, že armáda sprejazdnila diaľnicu smerujúcu do Sýrie a pracuje na uvoľnení blokád v celej krajine. Premiér Fuád Siniora (na snímke) a ďalší predstavitelia protisýrskeho tábora vyzvali Libanončanov, aby štrajk ignorovali, a opozíciu obvinili zo snahy "sabotovať" medzinárodnú darcovskú konferenciu, ktorá sa na podporu krajiny uskutoční tento týždeň v Paríži. Verejný dlh v Libanone po minuloročnej ofenzíve Izraela dosiahol 41 miliárd dolárov, čo predstavuje vyše 180 percent hrubého domáceho produktu.

Siniorov kabinet, ktorý chce opozícia nahradiť vládou národnej jednoty, je fakticky bezmocný potom, ako ho v novembri opustilo šesť prosýrskych ministrov vrátane piatich členov Hizballáhu. Napriek tomu ho stále podporujú Spojené štáty americké, ktoré obviňujú susednú Sýriu zo snahy "získať nadvládu" nad Libanonom. Tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí Nicholas Burns označil Sýriu a Irán za jediné krajiny v regióne, ktoré nesúhlasia s "medzinárodným konsenzom" ohľadom podpory Siniorovej vlády. Dodal, že Washington poskytne Libanonu "štedrý dlhodobý finančný príspevok" počas štvrtkovej konferencie v Paríži, ktorej účastníci budú svedkami "obrovského medzinárodného prejavu podpory" Siniorovi. Medzinárodná konferencia o Libanone je podľa analytikov pre krajinu poslednou príležitosťou, ako sa vyhnúť možnému finančnému kolapsu.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Poprade sú hlavné ťahy len ťažko prejazdné
<< predchádzajúci článok
Pavol Paška prekvapený postojom opozície ku komisii pre ústavu