24hod.sk    Zo zahraničia

07. augusta 2006

Libanonský premiér chce prímerie a odchod izraelských vojakov



Libanonský premiér Fuád Siniora vyzval na okamžité prímerie v konflikte medzi Izraelom a šiitským radikálnym hnutím Hizballáh a požiadal ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov, aby ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Libanonský premiér Fuád Siniora vyzval na okamžité prímerie v konflikte medzi Izraelom a šiitským radikálnym hnutím Hizballáh a požiadal ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov, aby "napravili" americko-francúzsky návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), o ktorom majú členovia hlasovať v najbližších dňoch. "Teraz potrebujeme jednotný arabský postoj, aby sme napravili rozhodnutie Bezpečnostnej rady pre trvalú dohodu," vyhlásil Siniora na krízovom stretnutí s ministrami v Bejrúte. Navrhovaná rezolúcia totiž hovorí o ponechaní izraelských vojakov v južnom Libanone aj po zastavení bojov. Hizballáh takúto predstavu okamžite odmietol ako neprijateľnú, čím zvýšil pravdepodobnosť pokračovania eskalácie násilia.

"Akákoľvek medzinárodná rezolúcia vzťahujúca sa na túto krízu by mala spĺňať dve podmienky: rešpektovať nezávislosť a suverenitu Libanonu a zaviesť prímerie so stiahnutím Izraela," upozorňuje libanonský premiér. Návrh rezolúcie z dielne USA a Francúzska síce predpokladá "úplné zastavenie" bojov, nie však odchod izraelskej armády z Libanonu. BR OSN sa chystá na ďalšie konzultácie v súvislosti so sporným návrhom a termín hlasovania zatiaľ nie je známy. Jedinou krajinou Ligy arabských štátov, ktorá má zástupcu medzi 10 nestálymi členmi BR OSN, je v súčasnosti Katar.

Siniora v pondelok vyjadril záujem o urýchlené nasadenie libanonskej armády na juhu krajiny. Vojaci by mali s podporou posilnených jednotiek OSN zabezpečiť odchod tisícov izraelských vojakov aj bez uzavretia prímeria. Uviedol to nemenovaný asistent premiéra. Predošlý návrh Libanonu predpokladal vyslanie armády na juh, ale iba v prípade uzavretia prímeria a splnenia politických podmienok vrátane prepustenia libanonských väzňov z izraelských väzníc a uskutočnenia ústretových krokov voči Bejrútu vo veci sporu o hraničné územie, ktoré pred rokmi zabral Izrael. Siniora však teraz presadzuje rýchly postup vzhľadom k naliehavosti situácie okolo rezolúcie BR OSN.

V rozhovore pre denník The Washington Post Siniora uviedol, že americko-francúzsky návrh rezolúcie by mal byť upravený, aby vyzýval na stiahnutie Izraela. Ubezpečil, že rozmiestnenie libanonských vojakov v južných častiach krajiny "môže byť uskutočnené rýchlo". Premiérov asistent spresnil, že Siniora navrhuje rozmiestenie 15 000 libanonských vojakov a 2000 dodatočných príslušníkov mierových síl OSN. V súčasnosti v južnom Libanone pôsobí okolo 2000 vojakov OSN s úlohou sledovať neoficiálnu hranicu medzi Izraelom a Libanonom, ktorú po stiahnutí izraelských jednotiek z Libanonu v máji 2000 vytýčila OSN. Ich mandát je však čisto pozorovateľský.

Izraelský premiér Ehud Olmert sa v pondelok stretol s najvyššími bezpečnostnými predstaviteľmi krajiny, aby s nimi diskutoval o možnom rozšírení trojtýždňovej ofenzívy na juhu Libanonu. Schôdzka za prítomnosti ministra obrany Amira Pereca nepriniesla konkrétne rozhodnutie, podľa nemenovaného predstaviteľa ale účastníci požadovali zvolanie bezpečnostného kabinetu, ktorý by sa mal stretnúť ešte dnes.

Siniora počas stretnutia s ministrami informoval o "úmyselnej masakre" izraelskej armády v juholibanonskej dedine Hula, ktorá si vyžiadala vyše 40 obetí. Libanonská polícia predtým informovala, že izraelské letecké údery zničili v dedine Hula šesť budov a pod troskami zostalo uväznených 45 ľudí. Izraelské letectvo v pondelok pokračovalo aj v náletoch na východe Libanonu a znova zaútočilo na predmestia Bejrútu. Celkový počet obetí izraelských útokov na Libanon podľa tlačovej agentúry AFP presiahol tisíc, z toho 928 civilistov. Okrem toho pri izraelských útokoch zahynulo 51 bojovníkov šiitského militantného hnutia Hizballáh, tridsať vojakov oficiálnej libanonskej armády, sedem bojovníkov šiitských milícií Amál, štyria pozorovatelia OSN a jeden vojak mierových síl OSN. Zranených bolo na libanonskej strane podľa AFP 3369 ľudí, ďalších 915 762 obyvateľov južného a východného Libanonu a metropoly Bejrút prišlo o svoje domovy.

SITA,AP


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/libanonsky-premier-chce-primerie-a-odchod-izraelskych-vojakov-cl17711.html