26. novembra 2014

Liga Majstrov: Atletico, Arsenal a Bayer do vyraďovačky, v hre sa udržal aj Liverpool

V hre o postup sa udržali aj hráči FC Liverpool, v základnej zostave so slovenským reprezentantom Martinom Škrtelom.

Na snímke vpravo portugalský hráč Zenitu Danny oslavuje svoj úvodný gól, vľavo jeho spoluhráč Oleg Šatov v zápase 5. kola skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov 2014/2015 v C-skupine Zenit Petrohrad - Benfica Lisabon v Petrohrade. Foto: TASR/AP

Bratislava 26. novembra (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid, Arsenalu Londýn a Bayeru Leverkusen si v stredajšom programe piateho kola Ligy majstrov 2014/2015 zabezpečili účasť vo vyraďovacej časti prestížnej súťaže. V hre o postup sa udržali aj hráči FC Liverpool, v základnej zostave so slovenským reprezentantom Martinom Škrtelom, i keď len remizovali 2:2 na pôde Ludogorca Razgrad a Juventus Turín, ktorý vyhral vo švédskom Malmö FF 2:0.

Futbalisti Atletica Madrid išli v zápase A-skupiny s Olympiakosom Pireus od začiatku za víťazstvom, ktoré znamenalo istý postup. Od úvodných minút sa tlačili pred bránku gréckeho tímu, prvé dve akcie gólom neskončili, ale domáci fanúšikovia sa dočkali pri tretej v 9. minúte. Gól padol po veľkej chybe brankára hostí Roberta, ktorý chcel odkopnúť loptu, no prihral ju presne na nohu Juanfrana na hranicu šestnástky, ten ju vrátil pred bránku a Raul Garcia otvoril skóre. Vlaňajší finalista súťaže dominoval aj v ďalšom priebehu a v 38. minúte dal druhý gól Mario Mandžukič. Chorvátsky útočník pridal v druhom polčase (62. a 65. minúta) ďalšie dva a dosiahol čistý hetrik. Atletico tak zvíťazili vysoko 4:0.

Úlohu favorita potvrdil Juventus Turín vo švédskom Malmö FF, keď ho zdolal 2:0 a spravil výrazný krok za postupom. O presné zásahy sa postarali Fernando Llorente a Carlos Tevez. "Starej dáme" patrí druhá priečka a na istotu postupu potrebuje aspoň remízu v poslednom skupinovom zápase s Atleticom.

Real Madrid triumfoval v B-skupine v Bazileji tesne 1:0, na konte má plný počet 15 bodov z piatich zápasov a vo vrecku istý postup z prvého miesta. Jediný gól strelil v 35. minúte Cristiano Ronaldo. Zverenci Carla Ancelottiho zároveň zaznamenali 15. víťazstvo za sebou a vyrovnali tak klubový rekord, ktorý dosiahol Real pod vedením Miguela Muňoza v sezóne 1960/1961 a Joseho Mourinha v sezóne 2011/2012.

Liverpool iba remizoval na trávniku Ludogorca Razgrad, ale udržal si šancu na postup. V poslednom kole skupinovej fázy o ňom rozhodne jeho vzájomný duel s Bazilejom. Stredajší zápas sa pre anglický klub nezačal najlepšie. Už v 3. minúte inkasoval z kopačky Daniho Abalu. "The Reds" dokázali do prestávky otočiť zásluhou gólov Richieho Lamberta a Jordana Hendersona, no domáci vyrovnali v 88. minúte.

V úvodnom zápase "C-éčka" i celého stredajšieho programu (štart o 18.00 h) si domáci Zenit Petrohrad poradil s Benficou Lisabon tesne 1:0 a udržal si šancu na postup do vyraďovacej fázy prestížnej súťaže. Výhra ruského klubu zároveň posunula do osemfinále Bayer Leverkusen ešte pred začiatkom domáceho súboja "farmaceutov" s Monacom. V poslednom šiestom kole totiž monacké "kniežatá" hostia práve Zenit a už len jeden z nich bude môcť preskočiť bundesligový klub. Benfica má štyri body a postúpiť už nemôže.

Diváci si počkali na jediný zásah na štadióne Petrovski do 79. minúty. Hulk poslal šikovnú prihrávku za obranu do pokutového územia a kapitán Zenitu Danny už nemal problém zblízka prekonať brankára hostí. Tí v závere prišli o kapitána Luisaa, ktorý videl druhú žltú kartu a išiel predčasne pod sprchy.

Leverkusen napriek hernej prevahe prehral doma s AS Monaco tesne 0:1. Gól hostí zaznamenal Argentínčan Lucas Ocampos.

Postup má vo vrecku už aj Arsenal Londýn, ktorý si doma poradil s Borussiou Dortmund 2:0 a vo vyraďovacej časti sa predstaví už 15-krát po sebe. Hostí prehra nemusela príliš mrzieť, keďže "vyraďovačku" mali istú už pred stredajším stretnutím. Na Emirates Stadium sa diváci radovali už v 2. minúte. Yaya Sanogo prihral pätičkou do šestnástky Santimu Cazorlovi, ten mu vrátil loptu na hranicu päťky a francúzsky útočník otvoril skóre - 1:0. V 57. minúte pečatil skóre peknou zakrútenou strelou spoza šestnástky Alexis Sanchez.

V druhom stretnutí skupiny vyhral Anderlecht Brusel nad Galatasarayom Istanbul 2:0.

LM 2014/2015 - skupinová fáza, sumár:

A-skupina:

Malmö FF - Juventus Turín 0:2 (0:0)
Góly: 49. Llorente, 88. Tevez, ČK: 90. Johansson (FF). Rozhodca: Proenca (Port.)

Atletico Madrid - Olympiakos Pireus 4:0 (2:0)
Góly: 38., 62. a 65. Mandžukič, 9. Garcia. Rozhodca: Stark (Nem.)