20. októbra 2016

LIGA MAJSTROV: Guardiola neuspel na Nou Campe,jeho tím zostrelil Messi

Na snímke vpravo tréner Manchestru Pep Guardiola, vľavo jeho zverenec John Stones. Foto: TASR/AP
Bratislava 19. októbra (TASR) - Pep Guardiola neuspel ani pri svojom druhom návrate na Nou Camp, kde sa počas svojho pôsobenia v FC Barcelona vypracoval na jedného z najrenomovanejších futbalových trénerov na svete. V sezóne 2014/15 prehral v katalánskej metropole v semifinále LM s mníchovským Bayernom 0:3 a v stredu schytal ako kouč Manchestru City v 3. kole skupinovej fázy výprask 0:4. V oboch prípadoch zostrelil jeho tím Lionel Messi - argentínsky kanonier dal pred dvomi rokmi jeho zverencom dva góly a teraz sa blysol hetrikom, už svojím 37. v drese "blaugranas".

V stredajšom šlágri C-skupiny otvoril Messi skóre už v 17. minúte a po vyše hodine hry pridal aj ďalšie dva góly. Neymar v závere zveľadil triumf úradujúceho španielskeho šampióna, keď napravil svoje predchádzajúce zaváhanie z bieleho bodu. Messi zaznamenal hetrik aj vo svojom predošlom vystúpení Ligy majstrov pri demontáži Celticu Glasgow 7:0, odvtedy však vynechal tri týždne pre natiahnuté slabiny. Hoci sa do súťažnej akcie vrátil iba v sobotu, na jeho stredajšom výkone nebolo badať žiadny herný výpadok. Práve naopak, z obrancov "Citizens" si robil slalomové bránky. "Všetci sme videli Messiho zakončovateľské schopnosti. Chvíľami to vyzerá, akoby hral futbal na školskom ihrisku. Nikdy necíti nervozitu," vyjadril sa k Messiho galapredstaveniu tréner "Barcy" Luis Enrique. "Obavy o jeho kondičku boli neopodstatnené. Vôbec nezáleží, koľko dní pauzoval a koľko zápasov vynechal. On hrá totálny futbal. My, ktorí s ním trénujeme, neprestávame žasnúť nad tým, čo dokáže. Nielen gólmi, ktoré strieľa, ale aj tým, ako pomáha mužstvu." Luis Enriqueho mrzeli iba zranenia obrancov Jordiho Albu a Gerarda Piqueho, ktorí museli opustiť ihrisko už v prvom polčase. "Tieto zranenia sú pre nás nepríjemné, ale celkovo to bol vydarený večer. Tento výsledok nás ešte viac posilní," doplnil.

Srbský rozhodca Mažič vytiahol v stredajšom šlágri až dve červené karty. Hostia od 53. minúty dohrávali bez vylúčeného brankára Claudia Brava, neskôr v rozmedzí dvoch minút videl dve žlté Jeremy Mathieu a rovnako sa predčasne porúčal z ihriska. Tréneri oboch tímov sa zhodli, že vylúčenie Brava bolo kľúčové pre vývoj stretnutia. "Jeho vylúčenie bolo rozhodujúce," podotkol Luis Enrique. "Dovtedy sme boli v hre, vedeli sme podržať loptu, zatlačiť súpera a vytvoriť si šance. Ak ich v takomto stretnutí nevyužijete, nemáte šancu zvíťaziť. Po červenej karte sa pre nás zápas skončil. Vedeli sme od začiatku, že to bude náročný duel, a to sa aj potvrdilo," zhodnotil stretnutie Guardiola. Ten dokázal v rokoch 2008-2012 získať s Barcelonou ako tréner 14 titulov, predtým úspešne pôsobil v jej radoch ako hráč. Teraz pocítil na vlastnej koži silu katalánskeho giganta. "Poznáme hru Barcelony. Ak ich pustíte do vášho pokutového územia, potrestajú vás. Nič sa však nedeje. Je október, nebolo to štvrťfinále či semifinále Ligy majstrov. Sme stále v procese rastu, teraz musíme analyzovať, čo sa stalo a odpočinúť si," poznamenal kouč City.

Manchesterský klub vyhral prvých desať zápasov pod Guardiolovým vedením, v októbri však prišla strata formy a aktuálne už štyri duely čaká na víťazstvo vo všetkých súťažiach. Naopak, Barcelona predĺžila svoju sériu bez prehry v európskych klubových súťažiach už na 18 zápasov. Po troch víťazstvách v tohtosezónnej edícii LM vedie C-skupinu bez straty bodu, s impzantným skóre 13:1 a päťbodovým náskokom pred druhým City. To má šancu na reparát o dva týždne, keď privíta "Barcu" na vlastnom Etihad Stadium.

Lídrom rebríčka FIFA aj naďalej Argentína, ako sú na tom Slováci?