08. marca 2018

LIGA MAJSTROV: Juventus vyhral nad Tottenhamom, ide do štvrťfinále

Hráč Bazileja Kevin Bua (uprostred) bojuje o loptu s Oleksandrom Zinchenkom (vľavo) a Aymericom Laporteom (vpravo) z Manchesteru City vo futbalovom zápase odvety osemfinále Ligy majstrov Manchester City - FC Bazilej na štadióne v Manchesteri ...

Hráč Bazileja Kevin Bua (uprostred) bojuje o loptu s Oleksandrom Zinchenkom (vľavo) a Aymericom Laporteom (vpravo) z Manchesteru City vo futbalovom zápase odvety osemfinále Ligy majstrov Manchester City - FC Bazilej na štadióne v Manchesteri 7. marca 2018. Foto: TASR/AP
Bratislava 8. marca (TASR) - Juventus Turín a Manchester City si vybojovali miestenky vo štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2017/2018. Pridali sa tak k Realu Madrid a FC Liverpool, ktorí si postup zaistili v utorok.

Juventus po domácej remíze 2:2 zvládol stredajšiu odvetu, v ktorej prehrával na štadióne vo Wembley s Tottenhamom 0:1 po polčase, ale dvomi gólmi v druhom dejstve otočil výsledok. Manchester City urobil rozhodujúci krok už v prvom meraní síl na pôde FC Bazilej, keď zvíťazil 4:0. Na Etihad Stadium prekvapivo podľahol 1:2.

Londýnčania nastúpili s veľmi dobrou pozíciou z úvodného zápasu v Turíne. Oba tímy mali v základnej jedenástke trojicu útočníkov, Talianom však chýbali Mandžukič, Cuadrado a Bernardeschi. Napriek tomu túžili čo najskôr streliť gól. Zápas však od úvodu režírovali domáci a Buffon musel zasahovať už po piatich minútach pri veľkej šanci Sona. V 16. minúte sa pred súperovu bránku dostal po Alliho kolmici Kane, ktorý sa následne cez Buffona kľučkou do pravej strany dostal do gólovej pozície, ale trafil iba bočnú sieť. Juventus na druhej strane pohrozil po rýchlom protiútoku, keď sa Costa dostal cez Vertonghena, ten ho zastavil sklzom v šestnástke. Bola to hraničná situácia a hostia po nej reklamovali pokutový kop. Domáci však boli aj naďalej lepším mužstvom a v 38. minúte pohrozil z pravej strany Son, no obstrelil nielen Buffona, ale aj bránku. Hneď na to však "kohúti" založili ďalšiu útočnú akciu, k lopte sa po Trippierovej prihrávke dostal opäť Son a otvoril skóre zápasu. Vzápätí mohol vyrovnať Pjanič, ale jeho pokus skončil tesne vedľa.

Po zmene strán boli opäť aktívnejší domáci, ale Juventus v 60. a 62. minúte pripravil dve striedania a "stará dáma" už o ďalšie dve minúty vyrovnala. Loptu do pokutového územia poslal práve striedajúci Lichtsteiner, Khedira ju predĺžil na Gonzala Higuaina a ten sa nemýlil. O tri minúty neskôr sa Higuain postaral o ďalší gól, keď poslal do úniku Paula Dybalu a ten otočil skóre v prospech Juventusu. Domácich tento gól nepoložil, snažili sa o vyrovnanie, ale obrana Talianov pracovala dobre a napokon odvrátila aj veľkú šancu Tottenhamu v závere, kedy Kane poslal loptu hlavou do žrde.

V druhom zápase dal tréner Citizens Pep Guardiola príležitosť hráčom z lavičky, no napriek tomu mal jeho tím od úvodu zápas pod kontrolou. Už v 8. minúte im vyšla kolmá akcia, na ktorej konci bol Gabriel Jesus a poslal svoj tím do vedenia. Do šancí sa potom dostali obe mužstvá, no v 17. minúte sa dostal v pokutovom území k odrazenej lopte Mohamed Elyounoussi a vyrovnal. Domáci mali po góle prevahu aj naďalej, ale Bazilej si do polčasu držal sľubný výsledok. V tom druhom držali loptu na kopačkách hráči City, ale v 72. minúte Michael Lang tvrdou strelou prekonal Brava - 1:2. Favorit sa snažil aspoň vyrovnať, ale švajčiarsky tím napokon prekvapivo získal jeho skalp.

Postupujúcu štvoricu doplnia o týždeň ďalšie štyri tímy, štvrťfinálový žreb sa uskutoční v piatok 16. marca.

Liga majstrov - 2. zápasy osemfinále:

Tottenham Hotspur - Juventus Turín 1:2 (1:0)

Góly: 39. Son - 64. Higuain, 67. Dybala. Rozhodca: Marciniak (Poľ.), ŽK: Vertonghen, Alli, Dembele - Sandro, Pjanič, Benatia, Chiellini,

/prvý zápas 2:2, postúpil Juventus Turín/

Tottenham: Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dembele, Dier (74. Lamela), Eriksen - Ali (85. Llorente), Kane, Son

Juventus: Buffon – Barzagli, Benatia (62. Lichtsteiner), Chiellini, Sandro – Khedira, Pjanič, Matuidi (60. Asamoah) – Dybala, Higuain (84. Sturaro), Costa

Manchester City - FC Bazilej 1:2 (1:1)

Góly: 8. Jesus - 17. Elyounoussi, 72. Lang. Rozhodca: Královec (ČR) - asistent SLYŠKO (SR), ŽK: Jesus - Lacroix /prvý zápas 4:0, postúpil Manchester/

Manchester: Bravo – Danilo, Stones, Laporte, Zinčenko – Gündogan (66. Diaz), Touré, Foden (89. Adarabioyo) – B. Silva, Jesus, Sane

Bazilej: Vaclík – Lang, Suchý, Frei, Lacroix, Riveros – Bua (68. Stocker), Serey Dié, Zuffi, Elyounoussi – Oberlin (74. van Wolfswinkel)

KHL: Jaroslavľ postupuje do ďalších bojov