Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. apríla 2015

LUCIA ŽITŇANSKÁ: Smer-SD dal košom právnemu štátu



Na archívnej snímke Lucia Žitňanská



Zdieľať
Na archívnej snímke Lucia Žitňanská Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 2. apríla (TASR) – Vláda nesplnila svoj záväzok predložiť do konca marca návrh zákona o schránkových firmách do parlamentu a pripraviť Akčný plán na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu. Upozornila na to podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.


"Obidve úlohy zostávajú aj po včerajšom rokovaní vlády nesplnené," skonštatovala. Reálne zmeny v tejto oblasti pritom poslankyňa Národnej rady SR neočakáva do konca volebného obdobia vlády.

Pripomenula pritom výrok premiéra Roberta Fica z marca 2013 v rozhlasovej diskusii, že "pokiaľ na Slovensku nebude životná úroveň primeraná ostatným európskym krajinám, nebude ani štandardný právny štát". Slová podľa Žitňanskej vyjadrujú skutočný záujem tejto vlády posilňovať inštitúcie právneho štátu.

"Slovensko je aj po ďalších troch rokoch vlády Roberta Fica rovnako ďaleko od právneho štátu. Nie pre to, že by tu nebola životná úroveň primeraná ostatným krajinám EÚ, ale pre to, že pre Roberta Fica je právny štát len témou v predvolebnej kampani," domnieva sa.

Žitňanská je presvedčená, že akčný plán nemôže nič zmeniť na fakte, že vláda neurobila systémové opatrenia v oblastiach s najnižšou dôveryhodnosťou – v justícii a zdravotníctve.

"Že verejní funkcionári nemuseli podávať transparentnejšie a kontrolovateľnejšie majetkové priznania pred týmito voľbami, lebo to zablokovala práve strana Smer-SD. Že polícia a prokuratúra zostanú aj po ďalších troch rokoch najuzatvorenejšie inštitúcie tohto štátu," menovala ďalej.

Príprava zákona o schránkových firmách podľa podpredsedníčky Mosta-Híd ukazuje, že Smer-SD nemá skutočný záujem o prijatie účinnej legislatívy. Pripomenula, že z návrhu napokon vypadli tie schránkové firmy, ktoré čerpajú peniaze štátu iným spôsobom ako len na základe zákona o verejnom obstarávaní.

"Skutočnou skúškou právneho štátu preto nebude Ficov akčný plán o právnom štáte, ktorý premiér ohlasuje, ale bude ním práve zákon o schránkových firmách, nad ktorým prevzal záštitu Peter Pellegrini," myslí si Žitňanská. "Ak zákon v podobe, ku ktorej ho zaviazal parlament, neprejde, neubránime sa dojmu, že pofidérne schránkové firmy stoja nielen v pozadí Váhostavu a slovenského zdravotníctva, ale aj strany Smer-SD," doplnila.

Vládnu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá stanovila, že v tendroch budú súťažiť len odkryté firmy, schválil parlament v decembri minulého roka. Poslanci Smeru-SD vtedy podporili opozičné uznesenie, ktorým parlament požiada vládu pripraviť v prvom štvrťroku 2015 návrh zákona, ktorým sa vytvorí takzvaný verejný register konečných užívateľov výhod.

K príprave Akčného plánu na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu sa vláda zaviazala tento rok po tom, ako sa prihlásila k Iniciatíve za vládu zákona /Rule of Law/, za ktorou stojí 14 podnikateľských združení, zamestnávateľských asociácií a obchodných komôr. Akčný plán má znamenať ďalší krok vedúci k posilneniu právneho štátu a obmedzeniu priestoru pre neetické a nezákonné korupčné praktiky pri správe vecí verejných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výbor veriteľov schválil upravený reštrukturalizačný plán Váhostavu-SK
<< predchádzajúci článok
Matka týrala svoju maloletú dcéru, bila ju aj lopatou