19. marca 2006

Lúčiaca sa Dorfmeisterová: "Ďakujem a zbohom!"

Tichý odchod zo scény si zvolila Rakúšanka Michaela Dorfmeisterová. Jedna z najväčších postáv súčasného alpského lyžovania absolvovala v sobotu vo švédskom Are posledné preteky kariéry vo Svetovom ...

ARE 19. marca (WN/SITA) - Tichý odchod zo scény si zvolila Rakúšanka Michaela Dorfmeisterová. Jedna z najväčších postáv súčasného alpského lyžovania absolvovala v sobotu vo švédskom Are posledné preteky kariéry vo Svetovom pohári. Vo finálovom obrovskom slalome skončila trinásta a keby si na seba nenavliekla tričko s veľavravným anglickým nápisom "Ďakujem a zbohom", možno by si nik nevšimol, že sa jej zaleskli v očiach slzy. "Už som povedala všetko, čo som povedať mala. Už som naozaj skončila," odbíjala žiadosti o rozlúčkové interview Dorfmeisterová a pobrala sa za snúbencom Andreasom.

Ak chcela 32-ročná rodáčka z Viedne načasovať ukončenie kariéry na jej vrchole, tak sa jej to stopercentne podarilo. V rozlúčkovej sezóne 2005/06 sa stala dvojnásobnou olympijskou víťazkou a vo svojich obľúbených kĺzavých disciplínach získala aj malé glóbusy za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Keď vyhrala turínsky olympijský zjazd, ani neverila, že sa jej to podarilo. "Celé Rakúsko čakalo na tento moment. Tá jazda bola naozaj zo zlata," vystrúhal jej vtedy pochvalu šéf rakúskeho alpského lyžovania Hans Pum. "Môj športový život sprevádzalo viacero úspechov. Teraz sa mi splnil aj posledný sen, môžem ukončiť kariéru s perfektným pocitom. Už sa nemôžem dočkať začiatku novej etapy môjho života," vyznala sa po zisku olympijského zlata skvelá Rakúšanka.
Milovníčka golfu a jazdy na motorke bola dlhoročnou členkou rakúskeho reprezentačného tímu zjazdárok. Už v roku 1995 vyhrala doma v St. Antone svoje prvé preteky Svetového pohára v zjazde. V tom istom stredisku sa stala o šesť rokov neskôr, opäť v zjazde, po prvý raz majsterkou sveta. Druhý titul pridala o ďalšie dva roky vo švajčiarskom St. Moritzi, tentokrát v super G. V sezóne 2001/02 sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára. V tejto elitnej kategórii pretekov spolu 25-krát zažila pocit víťazky, 10-krát v super G, 8-krát v obrovskom slalome a 7-krát v zjazde. V roku 2003 sa stala najlepšou športovkyňou Rakúska. "Bude nám všetkým chýbať. Bola nielen našou kamarátkou, ale aj športovým vzorom. Na druhej strane chápem, že odchádza vtedy, keď je na vrchole," skonštatovala za celý ženský rakúsky tím jedna z nástupkýň Nicole Hospová.
Fenomenálna zjazdárka s myšou vyobrazenou na prilbe sa s vernými fanúšikmi definitívne rozlúči v deň svojich 33. narodenín 25. marca na pretekoch v Semmeringu. Vtedy sa tam uskutoční podujatie "Ski Charity Fanclub & Michaela Dorfmeister Last Race".

FOTO : SITA/AP