Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

24. júna 2006

Ľudstvo stojí pred bránami neuveriteľnej budúcnosti



Ľudstvo sa nachádza na pokraji neuveriteľnej budúcnosti. Technológie, ktoré boli v minulosti skôr námetom sci-fi románov, sa postupne stávajú vedeckým faktom.



Zdieľať
Vynálezcovia vyvíjajú zariadenia, ktoré zmenia každý jeden aspekt bytia človeka. "Rýchlosť zmien je exponenciálna, nie lineárna. Znamená to, že veci, ktoré budú existovať za päťdesiat rokov budú odlišné. Je to fenomenálne. Trvalo nám 15 rokov, kým sme dokázali izolovať vírus HIV. SARS sme izolovali za 31 dní," tvrdí vynálezca, zabávač, spisovateľ a vizionár Ray Kurzweil.

Nanotechnológia, genetika a kybernetika budú pre ľudstvo znamenať viac rýchlosti, sily a krásy. Zmiznú choroby, ľudia budú žiť dlhšie, budú inteligentnejší, budú mať fotografickú pamäť a schopnosť niekoľko dní nespať. "Každý rok sa rýchlosť počítačov zdvojnásobuje. O 25 rokov budú miliardu-násobe silnejšie ako dnes. Priamo úmerne s výkonnosťou sa technológia, či už elektrická alebo mechanická, bude zmenšovať. Za desaťročie sa zmenší stokrát, to znamená, že o 25 rokov to bude stotisíckrát," prezradil Kurzweil. Podľa neho zvýšenie rýchlosti počítačov, miniaturizácia a stále sa zvyšujúce technické zručnosti premenia svet na neuveriteľné miesto - slobodné, bez konfliktov o prírodné zdroje, či bohatstvo, ktoré ako mor postihli ľudstvo v minulom storočí a takmer ho vyhubilo termonukleárnou vojnou.

Podľa iných stoja obyvatelia Modrej planéty pred nevyhnutnou katastrofou a pravdepodobným vyhynutím. V 24-stranovom článku časopisu Wired z marca 2000, jeho autor Bill Joy, spoluzakladateľ spoločnosti Sun Microsystems vyjadril strach o budúcnosť ľudstva. Rozpútal debatu o tom, či človek bude naozaj schopný kontrolovať technológiu, ktorú takou rýchlosťou vyvíja. Kurzweilove vízie ho pritom napĺňajú hrôzou. "Viem si presne spomenúť na deň, kedy som sa začal báť. Bolo to v čase, keď som stretol Raya Kurzweila," napísal Joy. "Technologický pokrok a transhumanizmus otvára ozajstný priestor pre diskusiu. Biotechnológia, nanotechnológia a kognitívny rozvoj povedú k zmene v tom, čo znamená byť človekom. Hranice, ktoré nás definujú, sa zrútia. Existuje reálne nebezpečenstvo, že stvoríme svet bohatých a chudobných vedený zbraňami celej škály ideí," vyhlásil Baroness Greenfield, profesor farmakológie na Lincoln College, Oxford University.

Už o niekoľko desiatok rokov možno ľudia odovzdajú svoje životy samoreprodukčným robotom, pretože sú dokonalejšie. Roboty sa jedného dňa môžu rozhodnúť, že človeka už viac nepotrebujú a ľudstvo vyhubia. Zajtrajšok však môže byť aj omnoho komplexnejší. Človek sa odjakživa pýši "patentom" na prežitie. Prežil doby ľadové, priemyselné revolúcie i tlak počas obdobia Studenej vojny, kedy sa stlačením jediného tlačidla mohol povrch Zeme premeniť na mesačnú krajinu, ako mnohí predvídali. Napriek tomu, že technológia ovplyvnila spoločnosť, nikdy neudávala jej ďalšie smerovanie. Kultúra, náboženstvá, trendy a politické hnutia súvisia s vedou. Ľudstvo však ako druh prežije.

Tieto tri scenáre vymenoval vo svojej knihe Radical Evolution spisovateľ Joel Garreau. V priebehu najbližších troch týždňov CNN Future Summit sa budú dať vypočuť názory všetkých strán.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Madonna vypredala bleskovo aj svoj druhý pražský koncert
<< predchádzajúci článok
Nová scéna zvažuje opätovať žalobu Heleny Vondráčkovej