14. marca 2018

Lyžovanie-SP: Feuz má prvý malý glóbus a teší sa na dieťa

Na snímke švajčiarsky zjazdár Beat Feuz oslavuje zisk malého kryštáľového glóbusu za víťazstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára mužov v zjazde vo švédskom Äre 14. marca 2018. Foto: TASR/AP
Aare 14. marca (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Beat Feuz získal malý sezónny glóbus za zjazd vo Svetovom pohári. Svoj 60-bodový náskok pred finále SP vo švédskom Aare si v stredu ustrážil s veľkým, prehľadom, keď v súťaži skončil tretí, o 8 stotín pred svojím prenasledovateľom Akselom Lundom Svindalom z Nórska.

Finálové preteky sa stali korisťou Rakúšanov, zhodný čas dosiahli Vincent Kriechmayr a Mattias Mayer. Dvadsaťšesťročný Kriechmayr náskokom štyroch stotiniek slávil svoj druhý triumf v pretekoch SP, v decembri vyhral super-G. O dva roky starší Mayer má na konte štyri víťazstvá v súťažiach seriálu.

V stredu bol však hrdinom predovšetkým 31-ročný Feuz, ktorý po vlaňajšom titule majstra sveta pridal v zjazde aj druhú významnú trofej, medzitým na nedávnych ZOH získal bronz. Sedem víťazstiev v pretekoch SP dotvára jedného z najúspešnejších lyžiarov v kráľovskej disciplíne modernej éry. "Túžba po tejto trofeji bola vždy veľká. Keď som si medzičasom zranil koleno, pomyslel som si, že už sa mi nikdy nesplní. Že už nebudem môcť jazdiť naplno celú sezónu. Som rád, že som sa mýlil a tento úspech pre mňa znamená extrémne veľa," vyznal sa pre APA Feuz, ktorý v lete so svojou partnerkou očakáva ďalšiu radostnú udalosť, narodenie prvého potomka.

Výsledky finálového zjazdu SP mužov v Aare:

1. Vincent Kriechmayr a Matthias Mayer (obaja Rak.) 1:20,21 min., 3. Beat Feuz (Švaj.) +0,04 s, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,12, 5. Thomas Dressen (Nem.) +0,24, 6. Maxence Muzaton (Fr.) +0,30, 7. Max Franz (Rak.) +0,32, 8. Johan Clarey (Fr.) +0,42, 9. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,43, 10. Brice Roger (Fr.) +0,44.

Celkové poradie SP
(po 34 z 37 súťaží):

1. Marcel Hirscher (Rak.) - istý víťaz 1494 b., 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1205, 3. Feuz 856, 4. Jansrud 844, 5. Svindal 826, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 687, ... 100. ADAM ŽAMPA 36, ... 122. ANDREAS ŽAMPA (SR) 18.