Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2016

M. Číž: Ak by sa mojich detí ujala V. Tomanová, bol by som spokojný



Poslanec Národnej rady SR Miroslav Číž (Smer-SD) by bol absolútne spokojný, ak by sa jeho detí v prípade, že by sa o ne nevedel postarať, ujala exministerka práce a ...



Zdieľať
Miroslav Číž Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 17. mája (TASR) - Poslanec Národnej rady SR Miroslav Číž (Smer-SD) by bol absolútne spokojný, ak by sa jeho detí v prípade, že by sa o ne nevedel postarať, ujala exministerka práce a súčasná detská ombudsmanka Viera Tomanová. Vyhlásil to dnes v pléne NR SR na margo opozičnej kritiky adresovanej fungovaniu detského domova (DeD) Peto, ktorý prevádzkuje Tomanovej dcéra Petronela.


"Viera Tomanová je človek, ktorý má neuveriteľný vzťah k deťom a neviem si predstaviť, aby v jej okolí mohol nastať prípad, že ona by dovolila akýmkoľvek spôsobom narušiť práva akéhokoľvek dieťaťa," zdôraznil Číž. On sám je presvedčený, že pre Luciu Nicholsonovú a Natáliu Blahovú (obe SaS), ktoré fungovanie detského domova Peto Tomanovej dcéry kritizujú, sú práva detí až na poslednom mieste a ide im len o politické ambície a snahu sa pomstiť.

Verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú, ktorej úrad sa v prípade Peto tiež angažoval, Číž upozornil, že už nie je reprezentantkou politickej strany a svoju činnosť ombudsmanky by mala vykonávať nestranne. "Je to nesmierne dôležité, lebo vtedy možno očakávať aj vysokú mieru spoločenskej akceptácie takejto práce, nielen istých skupín, nie iba tretieho sektora, nie iba opozície," apeloval Číž.

Dubovcovej vytkol, že sa jej úradníci snažili do domova dostať napriek tomu, že to nie je orgán verejnej správy, a teda pod verejného ochrancu práv nespadá. "Viem si predstaviť, že by ste žiadali príslušné orgány, ktoré môžu vykonávať dozor v detskom domove, aby konali, ale priamy vstup do domova za týchto okolností by znamenal buď hlbokú neznalosť práva, alebo nám ostávate dlžná vysvetlenie," odkázal Dubovcovej.

Tá ho v reakcii upozornila, že verejný ochranca práv môže aj bez ohlásenia navštíviť miesta, v ktorých sa nachádzajú osoby s obmedzenou osobnou slobodou, a to z akýchkoľvek dôvodov. "Má právo aj povinnosť pýtať si všetky doklady, ktoré sa týkajú prípadu, a to preto, aby ho mohol objektívne a nezávisle posúdiť," zdôraznila. Dubovcová doplnila, že všetky zariadenia, ktoré sa týkajú výchovy a starostlivosti detí, bez ohľadu na to, akého sú pôvodu, či sú štátne, alebo súkromné, sú povinné dodržiavať Dohovor o právach dieťaťa.

Opozičné poslankyne trvajú na tom, že detský domov Peto porušil zákon, čo majú podľa nich dokazovať výsledky kontroly Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Blahová preto tvrdí, že tento detský domov by mal prísť o akreditáciu. V čase kontroly bolo v detskom domove 14 detí. Z toho päť u náhradných rodičov, štyri v profirodine a ďalších päť v samostatnej skupine. V nej boli štyri deti vo veku od štyroch do desať rokov a jedno smerujúce k profesionálnemu rodičovi.

Z toho, že päť detí bolo u budúcich náhradných rodičov, podľa Blahovej vyplýva, že detský domov nemá dostatočný počet profesionálnych rodičov vzhľadom na počet detí do šesť rokov. Porušenie zákona vidí poslankyňa v tom, že dieťa nebolo súdom zverené budúcemu náhradnému rodičovi, ale detskému domovu, ktorý deklaroval, že má vytvorené zákonom stanovené podmienky na starostlivosť o dieťa.

"Predpokladáme, že súdy boli uvedené do omylu, keďže detskému domovu, ktorý má tri profesionálne rodiny, zveril šesť bábätiek do jedného roku veku, pričom v DeD sú ešte ďalšie deti, ktoré nedovŕšili šesť rokov veku, a teda vyžadujú starostlivosť profesionálnej rodiny," povedala Blahová. V súvislosti s profesionálnymi rodinami poukázala, že podľa zákona sa smie jeden profesionálny rodič starať najviac o tri deti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliansko žiada 18 rokov väzenia pre údajného kapitána potopenej lode
<< predchádzajúci článok
Parlament zrejme na schôdzi neprijme žiadny zákon