Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. marca 2017

M. FIRESTONE: Klasické cigarety možno čaká zánik



V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal viceprezident spoločnosti Philip Morris International Marc Firestone.



Zdieľať
V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal viceprezident spoločnosti Philip Morris International Marc Firestone. Foto: Tablet.tv
 
Bratislava 30. marca (TASR) - Tabakový priemysel vo svete sa mení. Firmy namiesto klasických cigariet vyvíjajú alternatívy, ktoré majú byť menej zdraviu škodlivé. Rôzne typy elektronických cigariet na báze aerosólov alebo zohrievania tabaku môžu v budúcnosti viesť k zániku tradičných cigariet. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal viceprezident spoločnosti Philip Morris International Marc Firestone.




„Pozorujeme tu istý trend a dúfam, že vlády, regulačné úrady a zákazníci akceptujú snahu zbaviť svet škodlivých tabakových výrobkov. Z môjho pohľadu sa trh mení, pretože ľudia fajčia už najmenej 500 rokov. Odhadujeme, že približne miliarda ľudí fajčí, pričom naša spoločnosť má asi 150 miliónov zákazníkov a naše prieskumy ukazujú, že asi 1,4 milióna našich zákazníkov sa v krátkom čase rozhodlo pre rôzne formy elektronických cigariet. Tie obsahujú tabak, no to je jediné, čo majú spoločné s klasickými cigaretami,“ zdôraznil Firestone.

Podľa Euromonitoru bude mať globálny trh cigariet v roku 2017 hodnotu 700 miliárd USD, elektronické cigaretové alternatívy z toho budú tvoriť 11 miliárd USD, čo je trhový podiel 1,5 %. Firestone konštatoval, že im patrí budúcnosť. „Je dôležité, že okrem nás sú aj iné spoločnosti, ktoré podporujú evolúciu v tabakovom priemysle a v zásade sa pokúšame nájsť formát pre globálny trh, nielen pre Európsku úniu,“ upozornil Firestone.

Vo svete fajčí až 80 % ľudí v krajinách so stredným alebo nižším priemerným príjmom. Milióny z nich však každý rok podľahnú škodlivým dôsledkom fajčenia. „Snažíme sa čo najviac zmierniť elementy, ktoré dokázateľne prispievajú k týmto ochoreniam. Vďaka dôkladnému výskumu sme už schopní ponúknuť produkty, ktoré majú očakávanú chuť bez toho, aby produkovali klasický cigaretový dym. Nie je úplne jasné, do akej miery sú zdravšie ako klasické cigarety, ale práve preto spolupracujeme s úradmi a mimovládnymi organizáciami. Doposiaľ sa podľa laboratórnych výsledkov a prieskumov zdá, že ak povedzme človek fajčiaci 10 rokov prejde na elektronickú cigaretu, tak sa do veľkej miery znižujú zdravotné riziká, ktoré by mu hrozili, ak by pokračoval v klasickom fajčení,“ uviedol Firestone s tým, že vlády by mali zobrať v budúcnosti do úvahy mieru škodlivosti tabakových produktov pri ich zdaňovaní.

„Obchod s cigaretami je vzhľadom na zdravotné problémy, ktoré sa s nimi spájajú, obmedzený z hľadiska predaja, distribúcie a marketingu. Ak sa na trhu vyskytne zdraviu menej škodlivý produkt, exekutívne orgány by, podľa mňa, mali zvážiť, že podporia užívanie takéhoto druhu tovaru pri daňovej regulácii,“ dodal Firestone.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Toto sú najlepšie a najhoršie slovenské nemocnice
<< predchádzajúci článok
V Bratislave rokujú poľnohospodárske samosprávy siedmich krajín EÚ