Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

30. marca 2017

M.I.A. na Pohode 2017Britská raperka, skladateľka a vizuálna umelkyňa M.I.A. vystúpila na Pohode už v roku 2011. Jej skvelý koncert bol hlavným dôvodom, prečo sme ju raz určite chceli zopakovať.Zdieľať
M.I.A. na Pohode 2017

Ona sama pridala zopár ďalších dobrých argumentov: skvelé albumy Matangi (2013) a AIM (2016), na ktorom spolupracovala s producentmi ako Blaqstarr, Diplo a Skrillex, dve MTV Video MusicAwards za skladbu BadGirls (2012), cenu za inovácie vo zvuku na Q Awards (2016), ako aj aktuálne ocenenie NME pre najlepšiu britskú umelkyňu tohto roka. V rámci aktuálneho AIM Tour sa predstaví aj na Pohode 2017.

 

M.I.A. kombinuje electro, reggae, R&B, rock, hip hop, grime, rap a ázijskú ľudovú hudbu. Tento pestrý žánrový mix vychádza z inšpirácií medzi ktorými spomína umelcov ako MissyElliott, LouReed, ThePixies, Timbaland, BeastieBoys, Björk, TheClash, ale aj Boney M, A. R. Rahman či popové ikony Michael Jackson a Madonna. V jej textoch dominuje kritika konzumného spôsobu života, podmienok pracujúcej triedy, sexuálnych stereotypov, politicky motivovaného násilia a symboly mestského prostredia, revolúcie a etnických konfliktov.

Zbierka prestížnych nominácií M.I.A. obsahuje 49 zápisov, z ktorých pätinu premenila na výhry. Je jediným umelcom ázijského pôvodu, ktorý bol v jednom roku nominovaný súčasne na Grammy a Oscara. História taktiež nepozná umelca, ktorý by mal vo svojej zbierke kombináciu nominácií na Oscara, Grammy, Brit Award, MercuryPrize a Alternative Turner Prize. Jej albumy Arular (52. miesto) a Kala (9. miesto) sa dostali do výberu 100 najlepších albumov dekády 2000 – 2009 podľa magazínu Rolling Stone. Ten istý magazín ju zaradil aj medzi osem umelcov, ktorí definovali toto desaťročie (BruceSpringsteen, Radiohead, Kanye West, Beyoncé, ArcadeFire, M.I.A., JackWhite a U2 ). Kritik SimonReynolds ju pre Guardian dokonca v decembri 2009 označil za umelkyňu desaťročia.

 

BIO

Mathangi "Maya" Arulpragasam sa narodila v Londýne, no jej detstvo poznačilo časté sťahovanie (z Londýna na Srí Lanku, zo Srí Lanky do indického Madrasu, späť na Srí Lanku a následne do Londýna). Jej otec bol totiž politickým aktivistom podporujúcim povstalecké hnutie Tigri oslobodenia tamilskéhoÍlamu. Krátko pred jedenástymi narodeninami spolu definitívne opustili Cejlón (spolu s mamou a súrodencami) a odišli so štatútom utečencov do Londýna. Maya študovala vizuálne umenie, pričom sa venovala móde, maľbe, grafike, fotografii a filmu. Za výstavu po ukončení štúdií bola nominovaná na Alternative Turner Prize (výstava kombinovala tamilskégrafiti súvisiace s bojom za nezávislosť s obrazmi londýnskeho života konzumizmu). Na prelome tisícročí ju DamonAlbarn zoznámil s frontmankouElasticaJustineFrischmannovou, ktorá ju presvedčila, aby pre jej kapelu vytvorila cover albumu a video z amerického turné. Na turné sa zoznámila s Peaches, ktorá sa stala kľúčovou osobou pre jej ďalšiu kariéru. Povzbudila ju, aby skúsila rozšíriť široký umelecký záber aj o hudbu a oboznámila ju s univerzálnym nástrojom na produkciu hudby Roland MC-505 (synťák, sampler, sequencer a bicí automat v jednom).

Prvé demo so skladbami ako Lady Killa, M.I.A. a Galang nahrala v roku 2003. Skladby sa šírili študentskými rádiami, zdieľaním na internete a v tanečných kluboch. Čoskoro sa tak stala undergroundovou senzáciou. V roku 2005 vydala debut Arular (názov je pseudonymom jej otca a súvisí s jeho povstaleckými aktivitami). Album získal nomináciu na MercuryPrize a špičkové recenzie, pričom bol siedmou najlepšie hodnotenou nahrávkou roka 2005. Priemer 88 bodov na Metacritic ho zároveň radí na deviate miesto spomedzi elektronických/tanečných albumov dekády 2000 – 2010. Na desiatom mieste v rebríčku najlepšie hodnotených albumov je hneď ďalšia jej nahrávka v poradí Kala z roku 2007. Na tomto albume (tentokrát pomenovanom podľa mamy) sa ešte viac prejavili vplyvy ázijskej ľudovej hudby či soundtrackov k tamilským filmom, čo mu dodalo ešte avantgardnejší ráz. Singel „Boyz“ bol jej prvou skladbou v TOP 10 americkej hitparády. Na albume sa nachádza aj jej najúspešnejšia skladba „PaperPlanes“, ktorá je satirou stereotypov o imigrantoch. Pesnička bola nominovaná na Grammy (nahrávka roka), patrí medzi 30 najsťahovanejších skladieb digitálnej éry v USA a je siedmou najpredávanejšou skladbou britského umelca tejto doby.

V roku 2008 založila vlastné vydavateľstvo N.E.E.T. Recordings. V tom istom roku spolupracovala s indickým skladateľom A. R. Rahmanom na skladbách k filmu SlumdogMillionare, za čo získala nomináciu na Oscara za najlepšiu skladbu k filmu. V roku 2009 bola nominovaná na Brit Awards (Best British FemaleArtist). Tretí album Maya (píše sa // / Y /) vydala v roku 2010. Pre Dazed&Confused ho opísala ako mix dieťaťa, smrti, deštrukcie a bezmocnosti. Maya odkazuje na jej vlastné meno a je jej doposiaľ najúspešnejším albumom v hitparádach. V nasledujúcom roku odohrala skvelý koncert na našom festivale. Začiatkom roka 2012 zverejnila skladbu „BadGirls“ z pripravovaného albumu. Videoklip ku skladbe jej priniesol dve ocenenia MTV Video MusicAwards a ďalšiu nomináciu na Grammy. Štvrtý album Matangi je podľa M.I.A. pokračovaním a kombináciou svojich predchodcov. V septembri minulého roka vydala piaty album s názvom AIM. V tom istom roku získala ocenenie Q Awards v kategórii Innovation In Sound.

8. februára tohto roka zverejnila najnovšiu skladbu P.O.W.A.. Skladbou s vizuálne mimoriadne pôsobivým klipom opäť kritizuje aktuálne dianie, konkrétne plánované stavanie múrov súčasným americkým prezidentom. Pár dní na to sa stala víťazkou NME Awards 2017 v kategórii Vest British FemaleArtist, keď vo verejnom hlasovaní za sebou nechala dámy ako Adele, PJ Harvey či Dua Lipa. Sme veľmi radi, že po Solange, Birdy, Austra, Dillon, či domácej Katke Málikovej, pribudne v line-upe Pohody 2017 ďalšie výrazné ženské meno súčasnej hudobnej scény – M.I.A..

 

Video:

PaperPlaneshttps://youtu.be/ewRjZoRtu0Y

BadGirlshttps://youtu.be/2uYs0gJD-LE

Borders: https://youtu.be/r-Nw7HbaeWY

P.O.W.A. https://youtu.be/Zkkr-HhnwS8

 

Potvrdení umelci:

alt-J, M.I.A. Solange, Ylvis, Birdy, JakeBugg, BoysNoize Live, FutureIslands, Rodrigo y Gabriela, BenjaminClementine, Slowdive, Squarepusher, MarkLanegan Band, Beardyman'sDream Team, Slaves, TheThurstonMoore Group, Austra, SleafordMods, Machinedrum, Dillon, MykkiBlanco, Beak>, ShobaleaderOne, TOMM¥ €A$H, TaxiWars,
Salutc'estcool, Black Box Revelation, Acid Arab, Alice PhoebeLou, Baloji, Les Amazonesd’Afrique,Idles, C Duncan, Ho99o9, Elektro GuzzipresentsParade, Maya Belsitzman&MatanEphrat, Auktyon, Baloji, Blow Trio, WhiteWine, Gallowstreet, La Mambanegra, The Hydrant, Egopusher, Resisters, Lass, Pixvae, FlaxFab, Chikiliki tu-a,Polemic,
Bolo nás jedenásť – Milan Lasica &friends, Bez Ladu a Skladu, Katarína Máliková, Ghost of you, Kieslowski, Garage, Laura a jejítygri, MCH Band, Chór vážskych muzikantov, Flow, TheWilderness a mnohí ďalší...


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slowdive – legenda shoegazeu na Pohode 2017 (27. 3. 2017)
 SOLANGE – autorka albumu roka 2016a víťazka Grammyna Pohode 2017 (23. 2. 2017)
 Pohoda 2017: BoysNoize Live, FutureIslands a BenjaminClementine ďalšími menami festivalu (7. 2. 2017)
 Jake Bugg ďalším menom festivalu Pohoda 2017 (9. 1. 2017)
 Beardyman’sDream Team, Beak> a Ho99o9 na Pohode 2017 (21. 12. 2016)
 Pohoda 2017: YLVIS, BIRDY, SLAVES, DILLON, BOLO NÁS JEDENÁSŤ, POHODA ´97 A ĎALŠIE NOVINKY (7. 12. 2016)
 POHODA S REKORDNÝMI 4 NOMINÁCIAMI NA EUROPEAN FESTIVAL AWARDS (5. 12. 2016)
 Pohoda 2017: PRVÝM MENOM SÚ VÍŤAZI MERCURY PRIZE ALT-J (29. 11. 2016)
 Pohoda 2016: REKORDY DVADSIATEJ POHODY (9. 8. 2016)
 POHODA 2016: Ohlasy zahraničných médií a hudobných profesionálov (18. 7. 2016)nasledujúci článok >>
Divadlo Andreja Bagara sa chce viac otvoriť divákom
<< predchádzajúci článok
Zhudobnené básne Trnavčana Miroslava Válka budú súčasťou koncertu

M.I.A. na Pohode 2017 - diskusné fórum čitateľov