Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2014

M. LAJČÁK: Ľudskoprávna agenda prejde pod ministerstvo spravodlivosti



Ľudskoprávna agenda už nebude patriť pod rezort diplomacie, ale prejde pod ministerstvo spravodlivosti. V tejto súvislosti sa pripravuje novela kompetenčného ...



Zdieľať
Miroslav Lajčák Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 22. októbra (TASR) – Ľudskoprávna agenda už nebude patriť pod rezort diplomacie, ale prejde pod ministerstvo spravodlivosti. V tejto súvislosti sa pripravuje novela kompetenčného zákona. Na dnešnom rokovaní ľudskoprávnej rady vlády to oznámil jej predseda a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Minister spravodlivosti Tomáš Borec je momentálne podpredsedom rady.


Ako Lajčák dodal, v tejto súvislosti sa prijalo politické rozhodnutie. O samostatnom splnomocnencovi pre ľudské práva sa v tejto chvíli neuvažuje. "Ministerská úroveň je vyššia," vysvetlil.

Niektorí členovia rady poukázali na to, že ľudskoprávna agenda sa znovu presúva bez predchádzajúceho vypracovania serióznej analýzy. Podľa nich táto oblasť potrebuje ústredný orgán, ktorý by mal k dispozícii aj širšie personálne zázemie. Lajčák reagoval, že rada je poradný orgán vlády, pričom tá rozhoduje o tom, aká je inštitucionálna architektúra ochrany ľudských práv na Slovensku. "To je vec, ktorá je vo výlučnej kompetencii vlády," odpovedal na otázku, či k presunu tejto oblasti dali súhlasné stanovisko tiež členovia rady.

Za najväčšiu tému rady, ktorou sa zaoberala počas jeho vedenia, označil celoštátnu stratégiu ľudských práv. Avizoval, že túto úlohu dotiahne do konca. Jej finálnu verziu plánuje najskôr predložiť na rokovanie rady na prelome novembra a decembra a následne na zasadnutie kabinetu. "Momentálne som viazaný záväzným termínom predložiť na rokovanie vlády stratégiu do 31. decembra. A situácia po dnešnom rokovaní rady vyzerá tak, že je to reálny termín," poznamenal Lajčák.

Na stratégiu sa zdvihla vlna kritiky a prišlo k nej množstvo pripomienok. Ako uviedol, tie rozpory, ktoré sa dali odstrániť, sa odstránili. Napriek tomu k nej ešte očakáva búrlivú diskusiu. Ako upozornil, na etické otázky totiž neexistuje jednotný názor. "Nie sme Severná Kórea, aby sme mali na všetko jednotný názor. To je normálne a treba aj stratégiu prijímať ako dokument, ktorý vychádza z našich medzinárodných záväzkov a ktorý sa snaží pomenovávať niektoré otázky. Je to prvý dokument svojho druhu na Slovensku a mal by pomôcť, aby sa téme ľudských práv a inštitucionálnej ochrane v slovenských podmienkach venovala adekvátna pozornosť. Aby to bol odrazový mostík k ďalším budúcim témam," zdôraznil minister.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záchranári sa z Patiniec presťahovali do Marcelovej
<< predchádzajúci článok
Juncker vyzval členské štáty EÚ na plnenie záväzkov voči eurorozpočtu