26. júna 2011

Majstrom Európy hráčov do 21 rokov sa stalo Španielsko

Futbalovým majstrom Európy hráčov do 21 rokov sa stalo Španielsko, ktoré v sobotňajšom finále v Dánsku zdolalo reprezentačný výber Švajčiarska "21". Mužstvo z Pyrenejského ...

bez nazvu Foto: SITA/APAARHUS 26. júna (WEBNOVINY) - Futbalovým majstrom Európy hráčov do 21 rokov sa stalo Španielsko, ktoré v sobotňajšom finále v Dánsku zdolalo reprezentačný výber Švajčiarska "21". Mužstvo z Pyrenejského polostrova triumfovalo 2:0 a získalo svoj tretí titul v tejto vekovej kategórii. Viac majú na konte len Taliani, ktorí už dvíhali trofej nad hlavu päťkrát. Mladí Španieli na turnaji prišli o body len raz, keď v základnej skupine remizovali s Angličanmi a dosiahli celkové skóre 11:2. Švajčiari na podujatí inkasovali vôbec prvýkrát až vo finále, o to je väčšie ich sklamanie. Najlepším kanonierom a zároveň aj hráčom turnaja sa stal Španiel Adrián López. V minulosti cenu pre najlepšieho hráča získali aj takí neskorší velikáni ako Rudi Völler, Laurent Blanc, Davor Šuker, Luís Figo, Petr Čech, Andrea Pirlo či Fabio Cannavaro.

"Som nesmierne hrdý na svojich zverencov, dokázali, že sú veľkými futbalistami. Vedeli sme, že vo finále nás nečaká nič jednoduché. Švajčiari potvrdili, že majú svoju kvalitu, no my sme zvíťazili absolútne zaslúžene. Chalani sú nadšení, ešte si možno ani neuvedomujú, čo dokázali. Veľká vďaka patrí najmä Fernandovi Hierrovi, ktorý, žiaľ, opúšťa pozíciu technického riaditeľa pri našom tíme," povedal pre oficiálnu stránku Európskej futbalovej únie (UEFA) kouč víťazného tímu Luis Milla. Medzi jeho zverencov na ME "21" patrili aj hráči, ktorí už toho veľa dokázali vo futbalovom svete. Kapitánom španielskeho tímu bol Javi Martínez, ktorý získal aj titul majstra sveta na minuloročnom šampionáte v Juhoafrickej republike. V Dánsku sa predstavil aj ďalší už stabilný člen seniorského výberu Juan Manuel Mata, útočník Bojan Krkič, brankár Atlética Madrid, o ktorého má eminentný záujem Manchester United David De Gea, či stredopoliar FC Sevilla Diego Capel. Všetci spomenutí hráči neskrývali radosť a dojatie z dosiahnutého úspechu.

Naopak, na švajčiarskej strane zavládlo obrovské sklamanie. "Sme veľmi smutní. Dostali sme sa tak ďaleko a napokon sme neuspeli," povedal pre www.UEFA.com Švajčiar Fabian Lustenberger. Jeho slová doplnil Admir Mehmedi, ktorý sa stal druhým najlepším hráčom turnaja: "Veľmi nás mrzí, že sme nezískali trofej pre víťaza, ale myslím si, že s odstupom času si uvedomíme, čo sme dokázali."

Španielsko a Švajčiarsko si finálovou účasťou zabezpečili miestenky na budúcoročných olympijských hrách v Londýne, na ktorých sa okrem domáceho Anglicka štartujúceho pod hlavičkou spoločnej reprezentácie Veľkej Británie, predstaví aj Bielorusko. To zvíťazilo v sobotňajšom súboji o celkové tretie miesto nad Českom 1:0.