Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. februára 2011

Manažéri firiem rezortu dopravy dostanú nižšie odstupnéManažéri štátnych spoločností v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva dopravy budú mať nižšie odstupné. Bude vo výške ...Zdieľať
figel Šéf rezortu dopravy Ján Figeľ.Foto: SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Manažéri štátnych spoločností v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva dopravy budú mať nižšie odstupné. Bude vo výške trojmesačnej odmeny za výkon funkcie člena predstavenstva. Nárok na odstupné však nebudú mať manažéri v prípade, ak v uvedenej funkcii pôsobia kratšie ako šesť mesiacov. Rozhodol o tom minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ (KDH). Šéf rezortu dopravy zároveň rozhodol o znížení počtu členov predstavenstiev Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia zo šiestich na troch. "Odstupné v mnohých štátnych podnikoch bolo neprimerane vysoké a neopodstatnené. Úprava tieto pravidlá zjednocuje a výrazne znižuje úroveň. Považujem to za výraz zodpovednej politiky v oblasti odmeňovania členov predstavenstiev podriadených firiem. Minulé negatívne skúsenosti sa nesmú jednoducho opakovať," vyhlásil minister Figeľ.


Rozhodnutie ministra dopravy sa týka spoločností, v ktorých tento krok nie je viazaný na rozhodnutie viacerých akcionárov, alebo na zvolanie valného zhromaždenia. Záujmom ministra je, aby takéto pravidlá platili aj v ostatných spoločnostiach v rámci rezortu. V prípade, ak vláda SR rozhodne o prísnejších pravidlách pre odstupné v spoločnostiach s účasťou štátu, ministerstvo dopravy je pripravené aplikovať ich v rámci svojho rezortu, informoval v pondelok agentúru SITA riaditeľ odboru pre vzťahy s verejnosťou na ministerstve dopravy Ľubomír Tuchscher.

Rozhodnutie ministra o zoštíhlení predstavenstiev ZSSK a Cargo súvisí podľa rezortu dopravy s procesom ozdravenia železničného sektora. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom ZSSK zostáva Pavel Kravec, členmi predstavenstva spoločnosti zostávajú Jaroslav Paulický a Pavol Tarcala. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Carga zostáva Pavol Ďuriník, členmi predstavenstva spoločnosti zostávajú Martin Štochmaľ a Jozef Virba. "Vzhľadom na upravené pravidlá pre odstupné v spoločnostiach s účasťou štátu nevznikol tak piatim bývalým členom predstavenstiev nárok na odstupné po skončení výkonu funkcie člena predstavenstva," uviedlo ďalej ministerstvo dopravy. Po vymenovaní do funkcií v predstavenstvách oboch spoločností boli totiž kratšie ako pol roka.

Železnice Slovenskej republiky už skôr informovali, že chcú navrhnúť zníženie počtu svojej Správnej rady z deväť na päť. Ministerstvo dopravy by malo vymenovať štyroch zástupcov a jeden by zastupoval zamestnancov. V súčasnosti je pomer zástupcov štátu a zamestnancov v Správnej rade šesť ku trom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Colníci odhalili najväčšiu výrobňu cigariet za posledné roky
<< predchádzajúci článok
Rezort hospodárstva vlani povolil výstavbu 47 elektrární