Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. februára 2021

Mäta nielen vonia. Prospieva tiež pľúcam aj žalúdku.Mentolová, svieža a voňavá. Taká je mäta a pokiaľ ju na okne v kvetináči alebo v záhradke nemáte aj Vy, mali by ste to zmeniť.Zdieľať
Mäta nielen vonia. Prospieva tiež pľúcam aj žalúdku.

Táto zázračná rastlinka Vám môže zmeniť život. A to úplne od základov.

Pomocník pri varení, aj do nápojov.

Používa sa v kuchyni, ale aj ako liek na liečbu, či zmiernenie rôznych ochorení. V staroveku bola mäta používaná ako liek predlžujúci  život ľudí. Svojho času jej hovorili „bylinka dlhovekosti“. Prečo? Pre jej nespočetné pozitívne vlastnosti. Osem najdôležitejších z nich Vám dnes prezradíme.

Na zdravé pľúca

Pluciarom sa odporúča čaj alebo odvar z mäty nielen piť, ale aj inhalovať. Je fantastickým liečivom pri akýchkoľvek respiračných ochoreniach. Na túto oblasť majú najsilnejšie účinky jej silné silice a mentol pomáha zbaviť pacientov dýchavičnosti.

Na dobrý žalúdok

Príliš ste sa najedli? Alebo lepšie povedané prejedli? Potom si navarte  mätový čaj, alebo žujte niekoľko lístkov mäty. Jej účinky sú zázračné a Vaše trávenie dá do poriadku okamžite. Rovnako aj pri zvracaní, pokazenom žalúdku, či iných žalúdočných ťažkostiach je mäta tisíckrát lepšia ako akýkoľvek liek.

Na nízky tlak

Bohatý obsah draslíka v lístkoch mäty pomáha znižovať krvný tlak, preto by ju mali užívať ľudia s vysokým tlakom  a počas leta preventívne aj starší ľudia, ktorí problémy so srdcom a s tlakom nemajú.

Na čisté ústa

Nie nadarmo sa v zubných pastách používa tak často a nie nadarmo je každá zubná pasta mentolová. Mäta je silne dezinfekčná, odstraňuje baktérie, zápach z úst, ale tiež čistí a zosvetľuje sklovinu.

Na uvoľnené svaly

Extrakt z mätových lístkov výrazne znižuje bolesť svalov a pri lokálnom prikladaní  kĺbov. Urobte si doma liečivo z pohára morskej soli, ½ šálky olivového oleja a 10 kvapiek esenciálneho mätového oleja. Masírujte si boľavé miesta 10 minút denne a bude po všetkom.

Na depresiu

Máte ťažký deň, ste smutní či vystresovaní? Dajte si šálku silného mätového čaju a Vaše zmysly sa uvoľnia. Mäta pôsobí silne antistresovo.

Na dlhú pamäť

Mätová vôňa stimuluje zmysly a má významný účinok na pamäť, duševné schopnosti a uvoľnenie. Pri pití mätového čaju sa naučíte a zapamätáte si viac, ako pri čomkoľvek inom.

Mätu by rozhodne nemali piť ľudia s nízkym tlakom, ochorením obličiek či pálením záhy. Alergie na mätu sú síce zriedkavé, ale predsa sa vyskytujú. Máte doma mätu? Potom neváhajte a začnite ju pravidelne užívať!


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačí (20. 2. 2021)
 Chcete si užívať dlhého aktívneho života bez zásadných zdravotných komplikácií? Doprajte si oleje! (13. 2. 2021)
 3 triky, ako sa počas niekoľkých sekúnd zbaviť zamrznutého čelného skla! (13. 2. 2021)
 Kokosový olej v domácnosti dokáže malé zázraky! (6. 2. 2021)
 Projekt Populair upozorňuje športovcov, mali by pred svojimi aktivitami zvažovať aj kvalitu ovzdušia (31. 1. 2021)
 Čo robiť keď vás trápi bolesť chrbta? (30. 1. 2021)
 Akné vyhojí repík, zelený čaj, žihľava či skorocel (30. 1. 2021)
 Radíme: Vlašský olej podporuje telo, myseľ, trávenie a tiež chudnutie! (26. 1. 2021)
 Nejete sušené ovocie kvôli kalóriám? Odborníci upozorňujú na niekoľko jeho výhod (4. 1. 2021)
 Radíme: Pri chudnutí si treba stanoviť cieľ a nehladovať (28. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Pijete každý deň kávu? Podľa vedcov to môže krátkodobo ovplyvniť váš mozog
<< predchádzajúci článok
Môže zvýšenie príjmu vitamínu C pomôcť zastaviť krvácanie z ďasien? Vedci tvrdia, že zubná hygiena nestačí