24hod.sk    Šport    Tenis

15. novembra 2005

Mauresmová majsterkou majsteriek

Amélie Mauresmová dosiahla najväčší triumf svojej kariéry.

Dvadsaťšesťročná tenistka vyhrala ako prvá Francúzka Turnaj majsteriek  v Los Angeles, keď vo finále zdolala krajanku Mary Pierceovou. Obe tenistky podali v Staples Center vyrovnaný výkon, rozhodnutie sa rodilo po trojsetovej a trojhodinovej dráme - 5:7, 7:6 (3), 6:4. Mauresmová si zo záverečného podujatia sezóny dotovaného tromi miliónmi, odniesla aj šek na milión dolárov. Jej o štyri roky staršia krajanka, ktorá v semifinále vyradila svetovú jednotku Američanku Lindsay Davenportovú, polovicu.
Mauresmová, ktorá rok ukončí na tretej pozícii svetového rebríčka, oplatila v renkingu piatej Pierceovej prehru zo súbojov v skupine. Bol to duel od základnej čiary, hralo sa na veľa výmen, obe súperky sa bili o každý fiftín, naháňali sa na dvorci z jednej strany na druhú. Mauresmovej taktika spočívala na zmene rytmu a rýchlosti úderov, Pierceová sa zase snažila skracovať hru. Občas sa jej to aj podarilo, no jej súperka viackrát dobehla aj zdanlivo stratenú loptu.  V záverečnej hre prehrávala víťazka po dvojchybe už 0:40, no Pierceová sa dopustila piatich nevynútených chýb v šnúre - a napokon, po celkove 11 víťazných úderoch a 49 nevynútených chybách ťahala za kratší koniec. Paradoxom je, že to bola jej prvá prehra na celom turnaji. Veteránka na okruhu však nemusí žialiť, vo svojich tridsiatich rokoch hrá vynikajúci tenis, má za sebou najúspešnejšiu sezónu za posledných päť rokov. Na dvoch grandslamoch (Roland Garros a US Open) postúpila až do finále, pripísala si ďalšie dva turnajové triumfy a sezónu skončí na 5. priečke - na najlepšom umiestnení od roku 2000 vôbec.

Turnaj majsteriek v Los Angeles
Finále dvojhry: Mauresmová (4-Fr.) - Pierceová (5-Fr.) 5:7, 7:6 (3), 6:4.
Finále štvorhry: Raymondová, Stosurová (2-USA/AUS) - Blacková, Stubbsová (1-Zimb./Austr.) 6:7 (5), 7:5, 6:4.

Amélie sa zbavila kliatby

Zdá sa, že Amélie Mauresmová svojou tvrdohlavosťou predsa len prinútila Fortúnu, aby zmenila svoj pohľad. Konečne sa zbavila kliatby a v losangeleskom Staples Center mohla po finálovom víťazstve poklesnúť na kolená. Po prvý raz vyhrala veľké finále, po prvý raz získala veľký titul.
„Je to báječné! žakujem všetkým, ktorí mi verili, pretože mnohí o mne pochybovali a tvrdili, že nikdy nevyhrám veľký turnaj,“ nezabudla pripomenúť a pritom sa jej z očí rinuli slzy. „Bol to pre mňa obrovský krok
v kariére a veľmi dôležitý moment. Som na seba hrdá, lebo som neprestala bojovať a dosiahla som zatiaľ moje najväčšie víťazstvo.“
V Ženeve žijúca tenistka má už vyše pol desaťročia vyárendované miesto v najlepšej desiatke, vlani bola dokonca päť týždňov svetovou jednotkou, no zatiaľ sa jej nikdy nepodarilo vyhrať niektorý z turnajov veľkej štvorky. Vždy jej zlyhali nervy. Vo Wimbledone stroskotala trikrát po sebe
v semifinále, na Roland Garros, kde už dávno sníva o zisku trofeje, ešte nikdy neprežila štvrťfinále. A vo svojom zatiaľ jedinom veľkom grandslamovom finále
v roku 1999 na Australian Open podľahla Martine Hingisovej.
Vďaka prvenstvu v Los Angeles, ktoré sa podľa svetovej tlače zrodilo v druhom najkvalitnejšom finále sezóny, po wimbledonskom súboji Venus Williamsovej a Lindsay Davenportovej, sa Mauresmová posunie na tretiu priečku rebríčka WTA za prvú Davenportovú a druhú Kim Clijstersovú. „Je to obrovské zadosťučinenie, že môžem zdvihnúť nad hlavu túto trofej,“ vyhlásila prvá francúzska majsterka majsteriek, ktorá sa nezabudnuteľný deň chystá osláviť francúzskym červeným z roku 1937.