Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. augusta 2006

MDPT vraj nemusí mať súhlas DT na zverejnenie zmluvy



Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) nie je podľa Petra Wilflinga zo združenia Občan a demokracia povinné žiadať spoločnosť Deutsche Telekom o súhlas so zverejnením zmluvy o ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) nie je podľa Petra Wilflinga zo združenia Občan a demokracia povinné žiadať spoločnosť Deutsche Telekom o súhlas so zverejnením zmluvy o predaji majoritného podielu v Slovenských telekomunikáciách, v súčasnom Slovak Telekome (ST). Šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny totiž pre agentúru SITA uviedol, že zmluvu zverejniť chce, o súhlas s jej zverejnením však žiadal listom majoritného vlastníka Telekomu, spoločnosť Deutsche Telekom (DT). "Ministerstvo musí postupovať samostatne a riadiť sa iba podľa zákona, a nie podľa želania investora. Ak sa ministerstvo bude spoliehať iba na súhlas DT, zmluva pravdepodobne nebude zverejnená, pretože ani v minulosti DT súhlas neudelil," povedal pre SITA Wilfling. Ako dodal, podľa zákona nie je súhlas investora podmienkou zverejnenia zmluvy. Združenie očakáva, že minister Vážny splní predvolebné sľuby a informácie zo zmluvy zverejní.
Podľa Vážneho bude pre ministerstvo problémom, ak DT súhlas na zverejnenie zmluvy nedá. "Nechceme narušiť partnerské vzťahy, avšak o zverejnenie zmluvy nás žiadala aj Európska komisia," povedal začiatkom tohto týždňa Vážny. Odpoveď DT očakáva Vážny zhruba do mesiaca, po tejto lehote sa chce k celej záležitosti vyjadriť presne.

Podľa Wilflinga ministerstvo utajovalo zmluvu ako štátne tajomstvo. "Podmienkami utajovania informácie ako štátneho tajomstva je podľa zákona to, že zverejnením informácie by bola SR spôsobená ujma a že informácia sa zároveň nachádza v stanovených "oblastiach" utajovaných skutočností," spresnil Wilfling. MDPT však podľa neho od roku 2001 žiadnym spôsobom nevysvetlilo, prečo by zverejnenie zmluvy spôsobilo Slovensku ujmu. Zmluva o ST má zároveň podobnú povahu ako zmluvy o štátnej podpore pre automobilky Kia Motors Slovakia alebo PSA Peugeot Citroën, ktoré boli podľa Wilflinga zverejnené aj napriek tomu, že spoločnosti Kia a Peugeot so zverejnením taktiež nesúhlasili.

Za ďalší možný dôvod utajovania zmluvy Wilfling označil to, že zmluvu o predaji telekomunikácií považuje MDPT za medzinárodnú zmluvu. "Ide však o zásadnú chybu, pretože zmluva o predaji telekomunikácií nie je medzinárodná zmluva, ale zmluva uzatvorená so súkromnoprávnym zahraničným podnikateľom. Medzinárodná zmluva je podľa zákona uzatváraná iba medzi suverénnymi štátmi navzájom," skonštatoval Wilfling. Keďže nejde o medzinárodnú zmluvu, netreba podľa neho na jej zverejnenie dohodu alebo súhlas zmluvných strán.

Balík 51 % akcií Slovak Telekomu vlastní nemecký Deutsche Telekom. Ďalšími akcionármi ST sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR s 34-percentným a Fond národného majetku SR s 15-percentným podielom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návrh rozpočtu ČR je podľa Topolánka nerealistický
<< predchádzajúci článok
Hizballáh použil v Libanone ruské protitankové strely