26. júna 2017

ME: Španielky sú tretíkrát majsterkami Európy, porazili Francúzsko

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Praha 26. júna (TASR) - Basketbalistky Španielska sa stali víťazkami majstrovstiev Európy v Česku, vo finálovom súboji triumfovali nad Francúzskom 71:55. Zverenkyne trénera Lucasa Mondela získali opäť po štyroch rokoch kontinentálny titul, celkovo ich už majú v zbierke tri (1993, 2013 a 2017). Ťahúňkou na ceste za víťazstvom bola Alba Torrensová so Sancho Lyttleovou, spoločne sa postarali o 37 bodov svojho tímu. Slovenská reprezentácia obsadila na európskom šampionáte ôsmu pozíciu.

EuroBasket Women 2017 - finále:

Španielsko - Francúzsko 71:55 (39:30)

zostavy a body:

Španielsko: Lyttleová 19, Torrensová 18, Xargayová 8, Nichollsová 5, Palauová 2 (Cruzová 12, Dominguezová 4, Gilová 3, Condeová, Rodrigezová, Romerová a Sanchezová 0)

Francúzsko: Dumercová 15, Tchatchouangová 10, Miyemová 8, Ciaková 4, Skrealová 0 (Johanessová 6, Epoupaová 5, Chartereauová 3, Amantová a Michelová po 2, Ayayiová, Minteová 0)

TH: 17/11 - 8/6, fauly: 16 - 18, trojky: 4 - 3, rozhodovali: Calik (Poľ.), Yalmanová (Tur.), Rossi (Tal.).

štvrtiny: 21:18, 18:12, 17:10, 15:15

Finále prinieslo podľa očakávania vysoké nasadenie od úvodného rozskoku. Francúzsko malo lepší úvod, ale na španielskej strane bolo mimoriadne produktívne duo Torrensová a Lyttleová. Španielske basketbalistky sa aj vďaka nim a vysokej útočnej produktivite dostali do menšieho trháku, ale Francúzky stiahli do konca prvej štvrtiny na 18:21. Španielky pokračovali v dodržiavaní svojho herného plánu, v polovici druhej štvrtiny sa prvýkrát v zápase dostali do dvojciferného vedenia - 32:20. Ich súperky zaostávali v streleckých ukazovateľoch, po dvoch štvrtinách prehrávali 30:39.

Po prestávke Francúzky strelecky odišli, za šesť minút tretej štvrtiny dali len chudobné tri body. Španielky to využili a priebeh stretnutia si začali kontrolovať. V záverečnej 10-minútovke sa už ich súperky nezmohli na odpor, bez väčších problémov tak dokráčali k zisku zlatých medailí.

hlasy po zápase:

Lucas Mondelo, tréner Španielska: "Som veľmi šťastný. Každý videl zápas, preto ho nebudem analyzovať. Zvíťaziť nad Francúzskom nie je jednoduché, ale v určitých chvíľach sme ich úplne zastavili. Moje hráčky ukázali každému ako vedia hrať basketbal."

Alba Torrensová, najužitočnejšia hráčka turnaja: "Ani sa v tomto momente nedá opísať ako som šťastná. Som hrdá na to, že môžem byť súčasťou španielskeho tímu. Za trofej pre víťaza vďačíme mnohým ľuďom."

Valerie Garnierová, trénerka Francúzska: "Vždy je ťažké ukončiť turnaj prehrou. Španielsko však bolo lepším tímom. Musíme sa zlepšiť."

Celine Dumercová, rozohrávačka Francúzska: "Nechceli sme takto skončiť, ale Španielky nám ukázali, že mali väčšiu chuť po víťazstve ako my. Ak by sme hrali aj 200 minút, tak si myslím, že by sme nad nimi nevyhrali. Som šťastná, že som v modrom drese skončila s medailou a som hrdá na to, čo som dosiahla."